آثار کمال الملک در موزه آستان قدس رضوی

آثار کمال الملک در موزه آستان قدس رضویReviewed by آزیتا لاجوردی on Aug 18Rating:

هنردستان: 4 تابلوی منحصر به فرد نقاشی از مناظر زیبای شهر مازندران به سبک رئالیسم و تکنیک رنگ و روغن به قلم سحرانگیز استاد کمال‌الملک، در موزه مرکزی آستان قدس رضوی مورد توجه و استقبال هنردوستان قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه این چهار اثر، قبل از سفر کمال‌الملک به اروپا به تصویر کشیده شده است، افزود: هر چهار تابلو در ابعاد100در 70 به سبک واقع‌گرایانه (رئالیسم) و نقاشی رنگ و روغن روی بوم است که وی در سال 1292 قمری (1254 شمسی) در سفری که به مازندران داشته خلق کرده است.

مسئول گنجینه هنرهای تجسمی موزه مرکزی آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه خط و امضای استاد بر این تابلوها به چشم می‌خورد، ادامه داد: در تابلوی اشرف‌البلاد مازندران، پایین آن نوشته شده است، نقشه جلگه صفی‌آباد اشرف مازندران در بلندای عمارت شاه‌عباس فی مابین جنوب و شرق ساخته شده است، کمال الملک تصویر خود را گوشه سمت چپ تابلو در حال قدم زدن کشیده است.

وی اضافه کرد: همچنین بر تابلوی رودخانه شیلات نوشته شده “نقشه گذشتن اردوی کیوان شکوه از دهنه رودخانه شیلات فرح‌آباد که جزء دریای مازندران می‌شود رو به شمال و به مشرق سمت رودخانه کشیده شده است” و در تابلوی رودخانه تجن نیز، کمال‌الملک پشت به تصویر و در حال کشیدن نقاشی دیده می‌شود.

جمشید امیریان تصریح کرد: هم اکنون 34در گنجینه هنرهای تجسمی موزه استان قدس رضوی تعدادی اثر از هنرمندان بزرگ ایرانی و خارجی نظیر کمال‌الملک، شمس، محسن سهیلی، رضا بدرالسماء، مهدی فرّخی، ویلیام جیمز، بی دبلیو لیدرو کاتالانی نگهداری و در معرض دید عموم قرار دارد.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

بیست − دوازده =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?