در شبکه مستند روی آنتن می رود
آشنایی با باغ گیاه شناسی در «ایران»/ پخش نماهنگی از سردر باغ ملی

آشنایی با باغ گیاه شناسی در «ایران»/ پخش نماهنگی از سردر باغ ملیReviewed by مصطفی زبرجد on Dec 23Rating:

هنردستان: برنامه «ایران» شبکه مستند این هفته به معرفی باغ گیاه شناسی، شهر ساوه، هنر پتینه و پخش نماهنگی از سردر باغ ملی ایران می پردازد.

به گزارش هنردستان به نقل از روابط عمومی شبکه مستند سیما، «ایران» در نخستین آیتم این هفته باغ گیاه‌شناسی ملی ایران را معرفی می کند. منطقه خوش آب و هوایی که نشان‌دهنده الگویی از باغ ایرانی با یک میدان اصلی و چهار بلوار منتهی به آن به حساب می آید.

سردر باغ ملی

سفر به ساوه

این برنامه سپس به معرفی ساوه می پردازد. ساوه یکی از شهرها و مناطق باستانی بازمانده از دوره ساسانی است که در اواخر آن دوره و در اوایل دوره اسلامی یعنی سال ۲۲ هجری، جزو ایالت جبال یا کوهستان بوده ‌است.

«ایران» در ادامه در گفتگو با یکی از اساتید هنر پتینه، اطلاعات کامل تری از این هنر را به مخاطبان ارائه می کند. پتینه هنر کهنه کردن و یا به عبارتی رنگ و لعاب دادن به اشیا، اجسام و سطوح و هرچیز رنگ پذیر است.

آشنایی با نماد قدیمی شهر تهران

نماهنگی از سردر باغ ملی پایان بخش این مجموعه است. سردر باغ ملی از بناهای به جا مانده از دوره قاجار است که در سال‌های ۱۳۰۱ تا ۱۳۰۴ توسط جعفرخان کاشانی نوسازی شده و اکنون یکی از نمادهای شهر تهران است. این بنا در ضلع شمالی خیابان امام خمینی (ره)، در ضلع شرقی وزارت امور خارجه و در ضلع غربی موزه پست و تلگراف قرار دارد. پیش از بنیاد برج آزادی، این دروازه به عنوان نماد شهر تهران شناخته می‌شد.

مجموعه «ایران» ساعت 21:30 روز جمعه چهارم دی به مدت 30 دقیقه از شبکه مستند سیما روی آنتن می‎رود و سه شنبه هشتم دی ساعت 21:30 بازپخش می شود.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

هفده + چهارده =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?