آشنایی با چند نرم‌افزار کسی را گرافیست و طراح پوستر نمی‌‌کند

آشنایی با چند نرم‌افزار کسی را گرافیست و طراح پوستر نمی‌‌کندReviewed by آزیتا لاجوردی on Aug 12Rating:

هنردستان: محمدصابر شیخ‌رضایی طراح گرافیک و از داوران بخش پوستر هفتمین جشنواره «هنر جوان»بیان کرد: آشنایی با چند نرم‌افزار کسی را گرافیست و طراح پوستر نمی‌‌کند.

محمدصابر شيخ‌رضايي طراح گرافيک و از داوران بخش پوستر هفتمين جشنواره «هنر جوان»بيان کرد: جوانان علاقه‌مند به هنر، گرايش زيادي به رشته گرافيک دارند و به واسطه آن زيرمجموعه‌هاي اين رشته مانند طراحي پوستر نيز با حجم بالاي علاقمندان به فعاليت در اين زمينه روبه رو است.
ما در حيطه گرافيک تجاري با گسترش فعاليت‌ صنايع توليدي و تجاري در بخش خصوصي شاهد گسترش و رشد اين عرصه هستيم ولي در حيطه  گرافيک فرهنگي از اوايل انقلاب، بخش هاي دولتي به شکلي نوساني سهيم بوده اند ولي در سال هاي اخير بواسطه اهميت اين عرصه به مرور اتفاقاتي در بخش خصوصي در حال رخ دادن است و کم کم مسئولان و متوليان مراکز غيردولتي هم با نگاهي جديد به سمت کار فرهنگي-هنري متمايل شده و از ظرفيت‌هاي تاثيرگذار هنر گرافيک و پوستر بهره مي برند. البته اين راهي است که تازه به آن گام نهاده‌اند و بايد به مرور کيفيت اين تفکر و نگاه به اين عرصه تقويت شود.
خيلي‌ها به واسطه استفاده از انواع نرم‌افزارها به طراحي پوستر اقدام مي‌کنند ولي واقعيت اين است که طراحي پوستر صرفا به واسطه استفاده از نرم افزارها محقق نمي شود و بايد فرد طراح به دانش حرفه اي و الفباي تجسمي و گرافيک نيز مجهز باشد و بداند براي طراحي يک اثر چگونه و از چه عناصري بهره بگيرد و جنبه هاي طراحي يک اثر از ايده و اجرا و ترکيب بندي و فرم و سطح و رنگ و نور گرفته تا نحوه بهره گيري از عکس و نوشتار و تصويرسازي و حتي نگاه فلسفي، جامعه شناسانه و روان شناسانه را در آثارش مورد توجه قرار دهد.

جشنواره «هنر جوان» مي تواند در ساماندهي اوضاع نقش موثري داشته باشد و فکر مي‌کنم ديدگاه داوران در يک دوره مي‌تواند روند کاري هنرمندان جوان در چند سال بعد را هم جهت‌ دهي کند زيرا آنها به نتيجه داوري‌ها دقت کرده و متناسب با خروجي جشنواره براي سال‌هاي بعد اثر توليد مي‌کنند که اگر کارهاي باکيفيت و اصولي برگزيده شوند مي‌توانند الگوي خوبي براي ديگران باشند.

شيخ رضايي ادامه داد: همچنين معتقدم تنوع سليقه و نگاه در تيم داوران باعث مي‌شود آثار از جنبه‌هاي مختلف مورد بررسي قرار گيرند و نتيجه داوري‌ها هم به آثار متنوع‌تري ختم شود و فقط با الگويي مشترک در چند اثر مختلف مواجه نشويم.
اين مساله خيلي مهم است که برگزيدگان يک جشنواره در طول سال مورد حمايت قرار گيرند. مثلا جا دارد برگزارکنندگان جشنواره با برگزاري کارگاه هاي تجسمي در طول سال با حضور برندگان يا ايجاد زمينه همکاري اين هنرمندان با مراکز توليدات فرهنگي و هنري و رسانه اي، موثرتر واقع شوند. صرف برپايي يک جشنواره کافي نيست و حوزه هنري مي‌تواند با حمايت مستمر از اين استعدادهاي جوان به ارتقاي سطح فعاليت هاي مختلف که شاخه هاي گوناگون هنر گرافيک در آنها موثر است، نيز کمک کند.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

هجده + هفت =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?