آغاز چهارمین جشنواره «تبریزیم» با اجرای کارناوال نمایشی

آغاز چهارمین جشنواره «تبریزیم» با اجرای کارناوال نمایشیReviewed by آزیتا لاجوردی on Aug 15Rating:

هنردستان: آغاز چهارمین جشنواره «تبریزیم» با اجرای کارناوال نمایشی

به گزارش ستاد خبری جشنواره،چهارمین د.وره جشنواره خیابانی و فضای باز شهر و شهروندی «تبریزیم» پنجشنبه 22 مردادماه مراسم افتتاحیه با اجرای کارناوال نمایشی و موسیقی سنتی زنده عاشیق‌نوازها افتتاح شد.در این مراسم، علاوه بر مدیرعامل فرهنگی هنری شهرداری تبریز، جمعی از هنرمندان و فعالان تئاتر تبریز و تهران نیز حضور داشتند که از آن میان می‌توان اشاره کرد به دکتر اکرم حضرتی (رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تبریز) علی شیاری (عضو شورای شهر تبریز)، یعقوب صدیق‌جمالی،رامین راستی، وحید لک،اتابک نادری، سیروس همتی، بهنام قدیری، علی فتوحی، سامان خلیلیان، پیام عزیزی، علی برجی، حامد منافی، جمال ساقی‌نژاد، فرناز منتظر ظهور، علی خیرخواه.
نخستین روز از چهارمین جشنواره نمایش‌های خیابانی و فضای باز تبریزیم با استقبال شهروندان تبریزی روبه‌رو بود. پس از اجرای برنامه موسیقی سنتی، یک نمایش طنز کودک درباره رسم پهلوانی و معرکه‌گیری در روزگار گذشته اجرا شد. سپس با اعلام خیر مقدم مجری به مهمانان حاضر در برنامه و تلاوت آیات قرآن کریم و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، حسین آذرنیا متن خطابه خود را برای حاضران به این شرح خواند:پیشینه ابداعات و نوآوری‌های حوزه فرهنگ در ایران عموم پژوهشگران و فعالان این عرصه را با نام تبریز روبه‌رو می‌سازد؛ شهری که با دارابودن یک گذشته تابناک و مشعشع، همواره درصدد خدمت به فرهنگ و هنر ایران بوده و این خطه را به رهگذر همه خلاقیت‌های فرهنگی و هنری کشور بدل نموده است. چه آن زمان که تبریز در گذرگاه تمدن غرب واقع شده بود و توانست از این رهگذر نوآوری‌های فراوان را به جامعه ایران اهدا کند و چه آن زمان که تبریز با مجاهدت‌های بی‌مثالش در پهنه تاریخ، پاسدار بی‌بدیل قانون،اسلام و تمامیت ارضی شود. تبریز همواره در صدر تاریخ ایران درخشیده و از این حیث به خود می‌بالد. همچنان می‌کوشد این جایگاه را حفظ کند و خاک پرگهر خود را سرمنشا نیازهای جدید ایران در ابعاد گوناگون نماید.از دیگر سو، سابقه طولانی شهرنشینی در این خطه، تبریز را از اصالتی ماندگار در رفتار و سلوک شهروندی بدل ساخته است.
آذرنیا در بخش دیگری از خطابه خود افزود:بررسی تاریخی در شکل‌گیری و تکوین تبریز به عنوان یک شهر در مجموعه سرزمین ایران،از این شهر به عنوان گوهری تابناک در پهنه زادبوم تاریخی‌مان ساخته که همواره الگویی برای توسعه و تمدن قلمداد می‌شده است.این گذشته پرافتخار در بطن خود، شاهد شکل‌گیری فرهنگی دیرپا و ماناست که امروزه جامعه‌شناسان و شهرپژوهشان از آن به عنوان فرهنگ شهروندی یاد می‌کنند.این افتخار تا آنجا خود را برجسته ساخته که تبریز،در مهمترین اجلاس‌های ملی و بین‌المللی به عنوان الگویی برای توسعه پایدار و مانا معرفی شده و مدل توسعه آن ملاکی برای شهرداری‌های مختلف کشور مورد توجه جدی قرار گرفته است.
وی ادامه داد:این فرهنگ شهروندی، اما از آنجا که برای حیات مستمر خود نیاز به پایگاهی قوی و مقتدر دارد، نیاز می‌بیند تا از ابزار هنر برای اشاعه اهداف خود بهره برد تا ساکنان همیشگی این شهر، خود را نیازمند دانایی بدانند.مفتخر هستیم که چهارمین جشنواره نمایش های خیابانی و فضای باز تبریزیم،فرصتی هنری و ارزنده برای نیل به هدف والای توسعه فرهنگ شهروندی در مقام یک نیاز عمده برای توسعه هرچه بهتر تبریز فراهم آورده است. بر خود می‌بالیم که این مجال می‌تواند ضمن بهره‌مندساختن شهروندان تبریز، زمینه بلندآوازه‌شدن نام تبریز در این زمینه را فراهم نماید که آداب شهروندی را متذکر شود و دغدغه‌های جدید مدیریت شهری را که به فراخور توسعه امکانات شهری و تحولات ناشی از آن را به شهروندان نشان دهد.سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز، در مقام ستاد برگزاری این جشنواره، از عموم اساتید معزز تئاتر، فعالان این عرصه و هنرمندان محترم می‌خواهد به یاری این سازمان بیایند تا زمینه رشد هرچه بهتر این جشنواره،افزایش جنبه‌های تاثیرگذاری و غیره را فراهم آورد تا جشنواره‌ای موفق و ماندگار در پهنه تاریخ تئاتر کشور رقم بخورد.
دو مجسمه تئاتر به نام‌های «بازیافت» و «کاسه حیات» با طراحی مینا پناهی و سنا پورسعیدی بخش دیگری از برنامه‌های روز نخست جشنواره بودند که به ترویج فرهنگ شهروندی با فلسفه حفظ محیط زیست و اشاعه فرهنگ پاکیزگی و رابطه بین موسیقی و فضای شهری می‌پرداختند. این دو مجسمه تئاتر با استقبال مخاطبانی مواجه شد که ضمن تماشای مجسمه‌ها، با آنها عکس یادگاری می‌انداختند.
چهارمین جشنواره نمایش‌های خیابانی و فضای باز شهر و شهروند «تبریزیم» از 22 تا 25 مردادماه در کلانشهر تبریز برگزار می‌شود.
۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

پانزده − 8 =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?