نگاهی به فیلم سینمایی «بازگشته» برنده اسکار 2015
آفرینش تصاویر حماسی در پس‌زمینه زیبای طبیعی

آفرینش تصاویر حماسی در پس‌زمینه زیبای طبیعیReviewed by عباس کریمی on Jun 11Rating:

بهناز شریفی    هنردستان: بهناز شریفی/ «بازگشته» یا «برخاسته از گور» (The Revenant)  فیلمی حماسی در گونه ماجرایی و مهیج به کارگردانی الخاندرو گونسالس اینیاریتو کارگردان مکزیکی و محصول سال ۲۰۱۵ است که در هشتاد و هشتمین دوره جوایز اسکار با بیشترین تعداد نامزدی در ۱۲ رشته در جایگاه اول قرار داشت.
بازی لئوناردو دی کاپریو در نقش هیوگلاس از نقاط قوت این فیلم سینمایی 180 دقیقه ای است که بلا استثنا در همه صحنه ها شاهد حضور وی هستیم؛ حتی زمانی که توسط خرسی وحشی تا سرحد مرگ دریده می شود و به زنده بودنش هیچ امیدی نداریم.
هیو گلاس نماد مبارزی واقعی و قهرمانی نامیراست که به طرز شگفت انگیزی از چنگال خرس بزرگ جثه جنگل زنده بیرون می آید؛ فردی که برودت هوا، گرسنگی، مجروحیت و … او را از جنگ تن به تن با سرخپوستانی که سایه به سایه تعقیبش می کنند، باز نمی دارد و به تنهایی پیروز می شود.
مواجه شدن هیوگلاس با وحشتناک ترین حوادثی که داستان فیلم را پیش می برد، موجب شده شاهد نوعی سبک سینمای بالیوود در این اثر هالیوودی باشیم؛ آنجا که قهرمان در مقابل هر گونه ضربه ای دوام آورده و هیچکس نمی تواند او را بُکُشد؛ حتی خرس وحشی جنگل که او را لَت و پار می کند.
فیلم آنقدر هندی شده که در سکانس های میانی الی آخر، مخاطب با اطمینان از نجات موفق هیوگلاس به تماشای صحنه های جدل وی با سرخپوستان می نشیند.
می توان گفت تنها تفاوت «بازگشته» با فیلم های ساخت هندوستان در آبکی نبودن قصه آن است؛ نویسنده به طور ظریفی در کنار پرداختن به موضوع تجارت پوست توسط سفیدپوستان، ایجاد اختلاف میان آنان و سرخپوستان و در نتیجه تعقیب و گریزهای لحظه به لحظه را دزدیده شدن یک دختر سرخپوست توسط دو نفر از افراد این گروه بیان کرده است و شاهد رابطه عاطفی مناسب میان هیوگلاس و فرزندش هستیم که یادآوری خاطرات وی با مادر هاوک به طور عجیبی توجه وی به خانواده را نشان می دهد؛ آنچه اکنون برای نابودی و بی سر و سامان نشان دادنش در برخی آثار هالیوودی تلاش می کنند.
در میانه های فیلم، پرداختن به موضوع تجارت پوست حیوانات زمانی که قلب مخاطب برای زنده ماندن هیوگلاس به تپش می افتد، تا حدی فراموش می شود؛ اما هم چنان به عنوان یکی از اهداف اصلی فیلم در گوشه ذهن بیننده جا خوش می کند؛ به این دلیل که در شروع فیلم به خاطر نجات پوست های گران قیمت انسان های زیادی به طرز فجیع قتل عام می شوند و دلخراش ترین صحنه های «بازگشته» را همان سکانس های ابتدایی رقم می زند.
آفرینش تصاویری حماسی همراه با طبیعت زیبایی که در جای جای فیلم از دیدن آن حیرت می کنیم، کشش «بازگشته» را برای بیننده دوچندان کرده است و حتی او را به وجد می آورد.
علی رغم سکانس های سراسر خشونت این فیلم سینمایی و آغاز چندش آور، نویسنده به خوبی توانسته بیننده را دنبال خود بکشاند و او را 180 دقیقه در جای خود میخکوب کند تا منتظر سرانجام قصه بماند.

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?