آموزش به کودکان اوتیسم تا سفیر شدن محمد سلوکی/ «درکم کن» یزدانی رونمایی شد

آموزش به کودکان اوتیسم تا سفیر شدن محمد سلوکی/ «درکم کن» یزدانی رونمایی شدReviewed by مصطفی زبرجد on May 8Rating:

هنردستان: «اولین همایش ملی اوتیسم» در برج میلاد با ارائه آموزش های فنی و حرفه ای به کودکان اوتیسم از زبان وزیر رفاه، سفیر شدن محمد سلوکی و رونمایی از قطعه «درکم کن» رضا یزدانی برگزار شد.

هنردستان: در «اولین همایش ملی اوتیسم» که به همت «انجمن خیریه اوتیسم ایران» عصر شنبه در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد جمعی از مسئولان شهرداری تهران، وزارت بهداشت، سازمان بهزیستی و همچنین هنرمندان سفیر اوتیسم حضور داشتند.

b6c03746c04a38711ad20ec6b221a281 mn

اجرای این برنامه را محمد سلوکی بر عهده داشت که با تشویق حاضران برنامه را شروع کرد.

در ادامه برنامه علی ربیعی وزیر رفاه و تامین اجتماعی با بیان اینکه باید برای برگرداندن کودکان داخل طیف اوتیسم به جامعه تلاش کنیم، اظهار کرد: با ایجاد اتصالی بین خانواده، جامعه، مراکز درمانی و دولت می‌توان اتفاقات خوبی ایجاد کرد، باید بتوانیم در بطن محیط‌ های ثانویه، این کودکان را وارد جامعه کنیم.

وی همچنین بر ضرورت آمادگی دانشگاه‌ها، مراکز عمومی و محیط‌های شغلی برای پذیرش کودکان داخل طیف اوتیسم تاکید کرد و افزود: یکی از مشکلات ما، عدم مراعات حقوق و همیاری جامعه در این حوزه است، در صورتی که این همیاری در برگرداندن افراد داخل طیف اوتیسم موثر است.

ربیعی در ادامه تصریح کرد: پرداختی وزارت رفاه به خانواده کودکان اوتیسم، شاید 25 درصد کل هزینه آنها را هم پوشش ندهد. باید در بحث غربالگری بیش از این تلاش شود که وزارت بهداشت می تواند بخش عمده ای از آن را انجام دهد.

وزیر کار و رفاه اجتماعی همچنین از ابلاغ طرح مراقبت از کودکان داخل طیف اوتیسم در منزل خبر داد و گفت: باید مدل مناسبی برای گذر موفق کودکان اوتیسم به بزرگسالی طراحی کنیم. قرار است سازمان آموزش فنی و حرفه ای متناسب با وضعیت جسمی افراد، به آنها آموزش‌هایی را ارائه دهد که از همین ماه نیز آغاز می‌شود.

ربیعی همچنین تاکید کرد: وزارت رفاه تحصیل جوانان داخل طیف اوتیسم در سطح عالی و سند حمایت از اوتیسم را پیگیری می‌کند.

در ادامه برنامه قاسم‌زاده – عضو شورای شهر تهران – اختلالات روانشناختی را گریبانگیر خانواده افراد معلول و دارای فرزند در طیف اوتیسم دانست و مهم‌ترین خواسته خانواده این افراد را پوشش بیمه خدمات گران‌قیمت روانشناختی و درمان‌های حمایتی طولانی‌مدت از فرزندان آنها عنوان کرد.

همچنین محمدهادی ایازی با اشاره به تاثیر همگام‌شدن وزارت‌خانه‌های بهداشت و آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی در حل مسائل افراد دارای اختلال اوتیسم، اظهارکرد: اوتیسم موضوعی جدی است. زمانی از میان هر هزار تولد زنده یک نوزاد با اختلال اوتیسم متولد می‌شد اما امروز این رقم به یک نوزاد در هر 65 تولد رسیده است. به همین جهت باید مراکز آموزشی، درمانی، توانبخشی، دارویی و … را آماده مواجه‌شدن با آن کنیم.

در ادامه انوشیروان محسنی بندپی رئیس سازمان بهزیستی با بیان اینکه مداخله علمی، شناسایی و توانمندسازی به موقع فرد داخل طیف اوتیسم را زودتر، به زندگی بر می گرداند، اظهار کرد: علم نگاه به اوتیسم در کشور جوان است. سازمان بهزیستی نیز از سال 79 در این راستا چهار راهبرد حساس‌سازی، تشخیص به موقع، مداخلات علمی و توانمندسازی را اتخاذ کرد و از سال 91 غربالگری را در پنج استان از جمله کرمان، همدان و تهران آغاز کرد.

وی همچنین از پوشش سراسری غربالگری اوتیسم در سال 95 خبر داد و گفت: نرخ اوتیسم رو به افزایش است که با تشخیص به موقع در سن دو سالگی، ارائه خدمات در مرحله خفیف باقی می‌ماند. رییس سازمان بهزیستی راه‌اندازی 56 مرکز خصوصی اوتیسم و مراقبت و آموزش از 2050 کودک داخل طیف اوتیسم به صورت روزانه را به عنوان یکی دیگر از اقدامات این سازمان معرفی کرد.

در ادامه این مراسم، سرهنگ ابراهیمی – نماینده فاوا – از برنامه این ارگان برای برقراری سامانه شناسایی پیگیری افراد داخل طیف اوتیسم که رها یا گم می‌شوند خبر داد و گفت: قراراست با همکاری انجمن خیریه اوتیسم ایران، یک کد اختصاصی روی لباس کودکان داخل این طیف درج شود و اطلاعات سایت این انجمن نیز برای پیگیری سریع و راحت افراد گمشده در اختیار پلیس قرار گیرد.

از جمله خواسته‌هایی که خانواده این کودکان به نمایندگی از تمام خانواده‌های صاحب کودک داخل طیف اوتیسم در این برنامه مطرح کردند تاسیس مدارس استاندارد آموزشی دخترانه و پسرانه اوتیسم، ترجمه، تدوین و بومی‌سازی محتواهای آموزشی مدارس اوتیسم و محتواهای آموزشی ویژه کارشناسان اوتیسم، تدوین دوره‌های کارآموزی، ایجاد بستر مناسب فرهنگی و اجتماعی برای خانواده‌ها، تسهیل در امر تردد کودکان، اختصاص فضاهای اقامتی ویژه خانواده‌هایی که از شهرستان به تهران مراجعه می‌کنند و همچنین بسترسازی مناسب آموزش و پرورش برای آموزش معلمان و مربیان مهدهای کودک درباره اوتیسم بود.

در ادامه استند آپ شقایق دهقان و علی اوجی برگزار شد که این دو هنرمند از اوتیسم و پدر و مادرانی گفتند که با همه صبر و تلاش در حفظ و مراقبت از این فرشتگان تلاش می کنند.

همچنین با اقدامِ علی اوجی محمد نادری و مهران رنجبر با اهدای شال به عنوان سفیران اوتیسم معرفی شدند.

اجرای موسیقی توسط رضا یزدانی خواننده خوب کشورمان و رونمایی از قطعه «درکم کن» درباره اوتیسم برنامه بعدی این مراسم بود.

سپس با دعوت محمد سلوکی از تیم ملی هاکی آقایان و بانوان ایران و اهدای شال به آنان توسط هنرمندان این تیم ها به عنوان سفیران اوتیسم معرفی شدند. همچنین بهروز بقایی، معصومه کریمی، سام نوری و بابک نوری نیز به عنوان سفیران اوتیسم در این برنامه به حضار شناخته شدند.

پایان بخش این برنامه اجرای زیبای موسیقی توسط بچه های اوتیسم بود که شرکت کنندگان و خانواده های دارای بچه های اوتیسم را متعجب و خوشحال کرد.

گفتنی است؛ «اولین همایش ملی اوتیسم» با حضور هنرمندانی چون فاطمه معتمد آریا، شقایق دهقان، رضا یزدانی، بهروز بقایی، بابک نوری، معصومه کریمی و مهران رنجبر به عنوان سفیران و همچنین نمایندگان وزارت بهداشت، سازمان بهزیستی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و شورای شهر تهران و جمعی از خانواد‌های کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم برگزار شد.

 

 

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?