کمال تبریزی در گفتگو با آپاراتچی:
ابدا آدم سیاسی نیستم،کنجکاو سیاستم/ آرزوی من جهانی شدن فیلمهایم است

ابدا آدم سیاسی نیستم،کنجکاو سیاستم/ آرزوی من جهانی شدن فیلمهایم استReviewed by مصطفی زبرجد on Aug 20Rating:
هنردستان: آپاراتچی در دهمین برنامه خود به سراغ کمال تبریزی کارگردان سینما و تلویزیون که فیلم «امکان مینا» را این روزها بر روی پرده دارد و دبیری جشن خانه سینما را عهده دارد شده است، رفته و صحبت های این هنرمند را از لنز دوربین این برنامه شاهد هستیم.
هنردستان: صحبت های کمال تبریزی در مورد فیلم امکان مینا، نحوه برگزاری جشن خانه سینما، نافرجام بودن سریال ابله، علت توقف سرزمین کهن و تاثیر سیاست در فرهنگ و هنر از جمله مباحثی است که در این قسمت برنامه به آن ها پرداخته شده است.
5137605-8124-b__602874063
ابدا آدم سیاسی نیستم ولی کنجکاو سیاستم
کمال تبریزی در ابتدا درخصوص خود و روحیاتی که باعث شکل گیری کارنامه کاری وی شده است، اظهار کرد: ابدا آدم سیاسی نیستم ولی کنجکاو سیاستم و جزو کسانی هستم که معتقدم سیاست تعیین کننده است و بر سرنوشت مردم تاثیر دارد و جزو موضوعاتی است که سرنوشت اجتماعی را می تواند رقم زند و به خاطر حساسیتی که نسبت به مسایل اجتماعی دارم در کنار آن تنه ام به سیاست هم می خورد نه به عنوان اینکه خودم بخواهم آدم سیاسی باشم یا آرمان سیاست مدار شدن را داشته باشم، به هیچ وجه و فکر نمی کنم هیچوقت تمایل داشته ام که این اتفاق بیفتد.
وی افزود: در دوره اخیر انتخابات مجلس شایعه شد که تبریزی می خواهد کاندید نماینده مجلس شود ولی اصلا نه قصدی از طرف من وجود داشت و نه تماسی در این خصوص با من گرفته شد. شاید کارهایی که تا به امروز ساخته ام و موضوعاتی که به آن ها پرداخته ام این شائبه را به وجود آورده منتها واقعیت این است که من نسبت به موضوع سیاست خیلی حساسم و کسانی هم که به سیاست می پردازند فکر می کنم کارشان خیلی کار حساسی ست و باید خیلی مراقب باشند و تصورم این است مقداری سیاستمداران ما تنبل شده اند و ذوق و سلیقه  سیاستمدارانه شان نازل شده است، من نسبت به سیاست در مملکت مان در گذشته احساس خیلی بهتری داشتم تا امروز و فکر می کنم امروز مقداری فاصله مان با سیاست مداران مان و موضوع سیاست زیاد شده است.
امکان مینا سرنوشتی مثل مارمولک داشت
این کارگردان درخصوص فیلمی که این روزها بر روی پرده های سینما در حال اکران دارد، بیان کرد: «امکان مینا» سرنوشتی مثل «مارمولک» داشت، «مارمولک» وقتی طرح یک صفحه ای آن توسط آقای محمدی نوشته شد قبل از اینکه طرح را به من بدهند با چهار کارگردان صحبت کرده بودند و طرح را رد کرده بودند و من پنجمین کارگردانی بودم که طرح را نزدم آوردند و من همین که طرح را خواندم گفتم من هستم. شجاعت چیز خوبیه و من خودم را خیلی آدم شجاعی نمی دانم ولی به شدت آدم کنجکاوی هستم و دلیل اینکه چنین اتفاقاتی در کارنامه کاری من رقم می خورد همان کنجکاوی ای است که دارم و علت اینکه شما در کارنامه کاری من دوتا کار شبیه هم پیدا نمی کنید همین است. وقتی من یک بار وارد یک غار تاریکی می شوم و آن را جستجو و کشف می کنم برای بار دوم وارد آن غار نمی شوم و دلم می خواهد بروم دنبال یک کشف جدید و فکر می کنم این بخاطر همین روحیه است که از بچگی در من وجود داشته است. در حوض افتاده ام، دست و پایم شکسته و خیلی کارهای دیگری که برگرفته از روحیه کنجکاو من بوده و هنوز هم همراه من هست و حتی بی پرواتر شده ام.
وی ادامه داد: در مورد امکان مینا هم همان اتفاق «مارمولک» افتاد؛ وقتی طرح آن را به من دادند قبلش با افراد دیگری صحبت کرده بودند و آنچه که در «امکان مینا» برایم خیلی جذاب بود بخش اتفاقی ست که برای آدم ها رخ می دهد اعتقادات سیاسی که در درون آدم ها وجود دارد و اتفاقات سیاسی که در کشاکش زندگی برای آدم ها رخ می دهد آن ها را به مرز نابودی می کشاند. به نظر من آن چیزی که در فیلم گفته می شود را نباید منطبق کرد با یک گروه و سازمان خاصی بلکه سعی کردم آن رادر حیطه زندگی مان گسترش دهیم و بگوییم که همه ما این حس را در درون خودمان داریم و جای قهرمان قصه که جلو برویم این حس را درک می کنیم. هم انطباق موضوع فیلم با شرایط فعلی اجتماعی و شرایط جهانی این انگیزه را ایجاد م یکرد که دست به ساخت این فیلم بزنیم و هم ساختار متفاوت آن با فیلم های دیگری که کار کرده ام مرا بر آن داشت دست به ساخت این فیلم بزنم.
جشن خانه سینما باید متفاوت از جشنواره باشد
کمال تبریزی دبیری این دوره جشن خانه سینما را عهده دار شده است در گپ و گفت با جواد یحیوی درخصوص پذیرفتن این مسوولیت عنوان کرد: دوستان در هیئت مدیره و میران خانه سینما بالاخره به این رسیدند که آنچه که ما سالهاست می خواهیم در قالب جشن خانه سینما رخ دهد را محقق کنند و برسند به آکادمی ای که همیشه صحبتش بوده و هربار خواستند به آن نزدیک شوند ترسیدند و جرئت نکردند  امسال مصمم شدند این کار را بکنند و سراغ هرکسی بروند پس می رود و قبول نمی کند و دست روی هر کسی بگذارند ممکن است اتفاقات پیش بینی ناشده ای رخ دهد به صورت طبیعی به سراغ من آمدند و من هم بخاطر روحیاتم به صورت طبیعی آن را پذیرفتم. اگر می گفتند دبیری جشن را تو برعهده بگیر با همان آئین نامه سال های گذشته قطعا نمی پذیرفتم چون از لحاظ دورهم جمع شدن خوب بود ولی قضاوت ها خیلی عادلانه و آن طور که باید باشد نبود بنابراین وقتی پیشنهادی به من کردند که اساس داوری را می خواهند تغییر دهند و دست به کارهای ناشناخته ای خواهند زد که نتایج عجیبی را رقم خواهد زد برایم پذیرفتنی شد.
وی تصریح کرد: ما امسال 300 داور داریم در مرحله اول و با چنین عددی شروع می کنیم که در سال های بعدی هم افزایش خواهد یافت، مشابه جشن خانه سینما که در جاهای دیگری هم برگزار می شود بسیار تفاوت های چشمگیری با جشنواره دارد و ما در سال های قبل خودمان را در برگزاری این جشن شبیه جشنواره می کردیم و یک تیم داوری به قضاوت آثار می نشست ولی اتفاق مهمی که انسال رخ داد نظرسنجی عمومی از برنه اصناف و داوران سینمایی است که بیشتر شبیه انتخابات است تا داوری، همه شرکت می کنند و نظرشان را می دهند که ما با نظرسنجی و آرای عمومی می گوییم خواسته و تمایل تمامی افراد درونی سینما این است که ممکن است نتایج آن با جشنواره خیلی متفاوت باشد.
دوست دارم روزی فیلمی بسازم که همه نوع مخاطبی را دربر بگیرد
در بخش دیگر این گفت و گو کمال تبریزی اظهار کرد: از روزی که وارد سینما شدم فکر می کردم که چطور می توانیم فیلمی بسازیم که همه اقشار اجتماعی از روشن فکر، منتقد و دقیق جامعه آن را بپذیرند تا افراد معمولی و عادی جامعه که می خواهند فیلم برایشان جذاب باشد، در تلاش برای رسیدن به این هدف هستم که فیلمی بسازم که تمایل عمومی همه در آن وجود داشته باشد. این اتفاق اگر رخ دهد برگ برنده اتفاق افتاده و آن اتفاق نادر در سینما رقم خورده است. آیا می شود ما چنین ترکیبی را ایجاد کنیم که همه از دیدن فیلم لذت ببرند و هرکس به میزان خواسته و علاقه خود آنچه را که می خواهد از تماشای فیلم کسب کند. این اتفاق ناشدنی نیست و «ابد و یک روز» هم آن را رقم زد که هم قشر عام جامعه و هم منتقدان و سینماگران آن را دوست داشتند و تنها یک قدم را نتوانست بردارد و آن اینکه در خارج از مرزها با اقبال مواجه نشد. آن چیزی که مدنظر من است اینکه در تمامی قسمت ها مورد توجه قرار بگیرد و همه مردم در سرتاسر جهان با آن ارتباط برقرار کنند و این فیلم را درک کنند.
بخش دیگر صحبت های کمال تبریزی در برنامه این هفته آپاراتچی شامل سریال های شبکه خانگی، اتفاقاتی که برای سریال «سرزمین کهن» رخ داد، سریال «ابله» و نافرجام ماندن آن و مسائلی که در حوزه فرهنگ و هنر گریبان گیر هنرمندان است، بوده که این گپ و کفت را به سرانجام رسانده است.

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?