یادداشت هفته
ابهام بيشتر با توضيح كاوه يغمايي در نشست خبري

ابهام بيشتر با توضيح كاوه يغمايي در نشست خبريReviewed by عباس کریمی on Feb 20Rating:

مجید فروغی        مجید فروغی/ هنردستان: سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر از نظر تعداد نشست خبری متفاوت از دوره های قبل است و یک رکورد برجای گذاشته است اما مرور گزارش های رسانه ها از این نشست ها تنزل جایگاه نشست خبری و جای خالی سوالات و پاسخ های ضروری درباره چرایی و چگونگی رخدادهای جشنواره را نشان می دهد.

نشست خبری کاوه یغمایی پس از انتشار خبر لغو اجرای این هنرمند در جشنواره نمونه و مصداق مشهودی از این نشست های خبری است که نه تنها مهمترین سوال یعنی دلیل لغو اجرا پاسخ داده نشد بلکه اطلاعات چندانی هم به خبرنگاران و مردم نرسيد.

گفته های کاوه یغمایی در این نشست ابهام درباره چرایی لغو کنسرت را اضافه کرد و حرف هايي كه كه در نشست بيان كرد، اطلاعات جديد و تازه و يا پاسخي به چرايي و چگونگي لغو اين اجرا نبود. نشست هاي خبري از آنچه مي بايست باشند فاصله گرفته اند و به جاي اينكه علاوه بر بيان اطلاعات جديد درباره يك رخداد يا مركز و يا موضوع، به سوالات درباره چرايي و چگونگي پاسخ دهند، گاهي به يك تريبون يك طرفه بدل مي شوند و خبرنگاران حاضر را محدود به گوش و ديكته نويس مي بينند و البته كه در شكل گيري اين نگاه و تقويت آن خبرنگاران و رسانه ها بي تاثير نبوده اند. كاوه يغمايي در نشست خبري اش گفته است فشار سياسي براي لغو كنسرت نبوده، مسوولان و برنامه هاي اجرايي و مسايل فني هم مانع نشده، خودش و گروهش هم آمادگي كامل براي داشته اند اما كنسرت برگزار نمي شود.

اين توضيح يغمايي اگر درست باشد اتفاقا ابهام هاي بيشتري را براي خبرنگاران و افكار عمومي ايجاد مي كند چرا كه تاثير عوامل معمول موثر كه مي تواند در كشور ما مانع اجراي كنسرت شود، از سوي اين هنرمند رد شده است و حالا ابهام و سوال بيشتري بروز مي كند اما آن تعداد خبرنگار بي آنكه پاسخ مهمترين سوال را كه دليل برگزاري اين نشست خبري شده است، دريافت كنند، از صندلي هاي خود بلند مي شوند، به رسانه هاي خود مي روند و همان گفته هاي فاقد اطلاعات و مبهم را منتشر مي كنند. تعدادي از رسانه ها با انتخاب تيترهاي منفي مانند “فشار سياسي موجب لغو كنسرت نشد” يا “دليل لغو كنسرت يغمايي مشخص نشد” اعتراف كردند كه خبر تازه اي براي مردم ندارند و نتوانسته اند به اطلاعات جديدي درباره دليل لغو كنسرت دست يابند.

عدم تمايل براي بيان دليل لغو كنسرت به برگزاري نشست خبري نياز نداشت، خبرنگاران هم با چند بار تكرار سوال شان كوتاه آمدند و به چرايي اين اتفاق دست نيافتند. متاسفانه نحوه فعاليت خبرنگاران در نشست هاي خبري، عدم تسلط به موضوع كه بيشتر مواقع نشست ها را به ارتباط يك سويه تبديل مي كند و خبرنگارن منفعل كه مي نشينند وگوش مي كنند و يا در مواقعي سوالات نه چندان دقيق و حرفه اي مطرح مي كنند، اين فرصت را فراهم كرده تا مديران، گروهها و افرادي از اين فرصت نه براي پاسخگويي بلكه براي سرپوش گذاشتن بر بعضي مسايل و يا براي تبليغ خود استفاده كنند.

شايد درباره كاوه يغمايي كه امكان فعاليت نداشت تا همينجا هم كه بارها اعلام شده قرار است بعد از سال ها در جشنواره موسيقي فجر كنسرت اجرا كند و حتي اخبار لغو اجراي آن در زمينه سازي براي اجراي آينده كاوه يغمايي بي تاثير نباشد و شايد توضيح يغمايي در نشست خبري و پذيرش تقصيرها از همين جا و از يك مصلحت به نفع موسيقي و همين گروه ناشي مي شود. اگر برداشت نگارنده هم چندان مبتني بر واقعيت نباشد خيلي جاي نكوهش نيست چون اين برداشت از كنار هم قرار دادن آن توضيحات ابهام زا و نه ابهام زدا به دست آمده است.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

چهار × 5 =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?