معرفی سه نمایش خارجی جشنواره تئاتر عروسکی
اجرای عروسك‌ها برای خانواده‌های ايرانی

اجرای عروسك‌ها برای خانواده‌های ايرانیReviewed by Khademi on Aug 10Rating:

 

هنردستان: نمایش‌های «شیرین»،«سفر اعجاب انگیز» و «فلوت زن سحر آمیز» از جمله نمایش‌هایی هستند که در بخش بین‌الملل شانزدهمین جشنواره بین‌المللی عروسکی تهران مبارک اجرا می‌شوند.

به گزارش هنردستان؛ نمایش «شیرین» نوشته و کار «کاوه آیریک» محصول کشور افغانستان است که با تکنیک عروسک سایه به صحنه می‌رود.این نمایش برگرفته از یک داستان فولکلور افغانی و درباره زنی به نام شیرین است که به نوعی به عنوان اسطوره مقاومت در افغاستان محسوب می‌شود.گروه مخاطبان این نمایش خانواده‌ها هستند.

نمایش عروسکی

کشور آلمان نیز با نمایش«سفر اعجاب انگیز» در بخش بین‌الملل جشنواره تئاتر عروسکی حضور دارد.این نمایش کاری از کمپانی تئاتر «چرخ پنجم است» که در اصل یک گروه روسی هستند که در سن‌پترزبورگ آموزش دیده‌اند اما به مدت 15 سال است در آلمان فعالیت می‌کنند.این کمپانی در زمینه عروسکی ماریونت (نخی) فعال است .

نمایش «سفر اعجاب انگیز»  که نوشته و کار الیزاوتا سالیر است، نیز ویژه خانواده‌ها به صحنه می‌رود. شکل اجرای این اثر نمایشی به این صورت است که فرهنگ‌های مختلف در قالب نمايش‌هاي حركتي 3 تا 5 دقیقه‌ای معرفی می‌شوند.

دو عروسک گردان و بازی‌دهنده این قطعات نمایشی را به صورت بی‌کلام اجرا می‌کنند.

گروه چک نیز با نمایش «فلوت زن سحرآمیز» نوشته و کار نوری ساوا دیگر میهمان خارجی این دوره از جشنواره است . این نمایش نیز برای خانواده‌ها و با استفاده از شیوه متفاوتی از تکنیک سایه اجرا می‌شود.

داستان این نمایش که برگرفته از داستان مشهور فلوت زن است، درباره مردی است که وارد شهری می‌شود و با نوای فلوتش بچه‌ها را گول می‌زند.این نمایش فقط دو اجرا در اولین روز جشنواره دارد.

شانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر عروسکی تهران مبارک با دبیری مرضیه برومند یکم تا هفتم شهرویور ماه برگزار می‌شود.

منبع: ستاد خبری شانزدهمين جشنواره بين‌المللی نمايش عروسكی تهران- مبارك

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?