در مراسم رونمایی کتاب «نگاهی به دروازه غار»؛
احمد مسجد جامعی راه اندازی کتابخانه های متناسب با قهوه خانه ها را خواستار شد

احمد مسجد جامعی راه اندازی کتابخانه های متناسب با قهوه خانه ها را خواستار شدReviewed by مصطفی زبرجد on May 21Rating:

هنردستان: پیشنهاد می کنم که در قهوه خانه های این محله کتابخانه در نظر گرفته شود. در این کتاب سعی کردم نگاهی داشته باشم چرا که این محله هنوز جای زیادی برای بررسی دارد و کار من اندک بوده است.

هنردستان: مراسم رونمایی کتاب نگاهی به دروازه غار نوشته احمد مسجد جامعی ظهر جمعه در قهوه خانه حسین رمضان یخی واقع در خیابان هرندی در میان خیل مخاطبان، هنرمندان، رسانه ها و مسئولان شهری برگزار شد.

IMG_56999

در ابتدای این مراسم  عابد ملکی شهردار منطقه 12 گفت: خیلی از برکاتی که  در دروازه غار در حال به ثمر رسیدن است در چند  ساال اخیر بوده و نتیجه رسیدگی مسئولان است.  بیش از شش جلسه از جلسات شورای شهر مربوط به این منطقه بود و گامها هنوز کوچک است و تا جایگاه اصلی و حق واقعی مردم قبل و بعد از انقلاب و برای انقلاب هنوز را بسیار داریم.

وی ادامه داد: این منطقه جاذبه های گردشگری زیادی دارد و پیدا شدن جسد 7000 ساله نشان از تاریخ این منطقه است.  طرح رشد تهران از جنوب تهران شروع می شود و به عنوان مرکز تجارت جهانی  قرار بود از جنوب بازار شکل  گیرد و اگر از شما ل شروع شده مدیریت اشتباه بوده است.

محله دروازه غار گفت: امیدواریم در سال 95 نوسازی بافت فرسوده را در دروازه غار به سرعت انجام گیرد به ویژه دروازه غار و هرندی. توسعه مجتمه های گردشگری و هتل ها هم در برنامه خواهد بود.مدرسه کودکان کار در دوسال گذشته همزمان با نگارش کتاب توسط آقای مسجد جامعی پیشنهاد شد و در حال حاضر 400 کودک در این مدرسه فعالیت دارند.

IMG_57211

در ادامه برنامه احمد مسجد جامعی گفت: تشکر از همه مسئولان، هنرمندان، اهالی دروازه غار و همه کسانی که از شهرداری در اینجا حضور دارند. تاکیدم بر این است که قبل از عمل اندیشه کنیم تا کارها تحقق یابد و خواست به ثمر برسد. هدف کتاب من  این است که از دل جمع اطلاعات، تاریخ و واقعیات را به دست آورم.

وی افزود: از مجموع اطلاعات اجتماع توانستم این کتاب را تالیف کنم. الگوی دروازه غار مال خود این محله است. این محله برخلاف این که به نظر می رسد مرد سالاراست اصلا این طورنیست و در دروازه غار مسجدی مخصوص خانوم ها به نام شوشتری ها وجود دارد و در ایران صد سال به قبل داشتیم. حتی تنها خادم زن کشور با 40 سال سابقه در مسجد این محله است. حمامی در این منطقه است که از صبح ساعت 5 در اختیار خانمهاست و این یعنی امنیت این منطقه تا چه میزان بالاست.

عضو شورای اسلامی شهر تهران، با تاکید بر اینکه باید حالت مونولوگ به دیالوگ تبدیل شود، خاطرنشان کرد: «تلاش این کتاب، بر این است که همه در این فضا مشارکت کنند. به‌همین دلیل است که به این قهوه‌خانه آمدم و با کسانی نشستم که شاید دیده نمی‌شدند و با آنها به صحبت پرداختم و از دل آن صحبت‌ها چیزهای زیادی آموختم و سعی کردم آنچه را که شنیده‌ام، عینا نقل کنم.»

IMG_58700

مسجد جامعی در پایان گفت: پیشنهاد می کنم که در قهوه خانه های این محله کتابخانه در نظر گرفته شود. در این کتاب سعی کردم نگاهی داشته باشم چرا که این محله هنوز جای زیادی برای بررسی دارد و کار من اندک بوده است.

در پایان برنامه، مراسم رونمایی از کتاب «نگاهی به دروازه‌غار» به قلم احمد مسجد جامعی، در میان استقبال هنرمندان، مدیران شهرداری و اهالی محله دروازه غار، در قهوه خانه حسین رمضان یخی با حضور احمد دنیا مالی و محمد سالاری از اعضای شورای شهر تهران، عابد ملکی شهردار منطقه 12، مهرشاد کاظمی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر تهران، اسدالله امرایی نویسنده و مترجم و هنرمندانی چون اسماعیل خلج، عزت‌الله مهرآوران و هوشنگ توکلی برگزار شد.

 

 

 

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?