دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه؛
ارکستر ایرانی به چین می‌‌رود/ چوب رهبری در دست فخرالدینی و حیدریان

ارکستر ایرانی به چین می‌‌رود/ چوب رهبری در دست فخرالدینی و حیدریانReviewed by آزیتا لاجوردی on May 13Rating:

هنردستان: ارکستر ایرانی دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه عازم چین می‌شود تا در دو پارت به رهبری فرهاد فخرالدینی و نصیر حیدریان موسیقی ملی ایران و کلاسیک را به گوش جهان برساند.

1735801

به گزارش هنردستان به نقل از مهر، پس از جدا شدن علی رهبری از ارکستر سمفونیک تهران و سفرش به خارج از کشور نگرانی ها بابت سرنوشت اجرای این ارکستر در شانگهای چین قوت گرفت تا جایی که شائبه لغو این رویداد هم ایجاد شد.

از طرفی نه تنها اهالی موسیقی ایران که برگزارکنندگان این رویداد در کشور چین هم نسبت به این ماجرا واکنش نشان دادند و درصدد پیگیری سرنوشت کنسرت برآمدند و اعلام کردند که کنسل کردن این اجرا آن هم در آستانه برگزاری شدنی نیست. همچنین طرف چینی تاکید داشته که از ارکستر سمفونیک تهران به عنوان نماینده موسیقایی ایران دعوت کرده است و تغییر در رهبری ارکستر نباید اجرا را لغو کند.

با توجه به مسایل پیش آمده در نهایت بنیاد رودکی تصمیم گرفت این کنسرت طبق برنامه‌ریزی قبلی در کشور چین برگزار شود و در کنار اجرای موسیقی کلاسیک، رپرتواری از موسیقی ملی ایران نیز برای خارجی‌ها اجرا شود لذا در پارت اول رپرتوار موسیقی ملی به رهبری فرهاد فخرالدینی و پارت دوم رپرتواری از موسیقی کلاسیک به رهبری نصیر حیدریان روی صحنه خواهد رفت.

این تصمیم به این دلیل گرفته شده تا در کنار اجرای موسیقی کلاسیک جهان توسط هنرمندان ایرانی، ظرفیت موسیقی ملی ایران نیز در دنیا شنیده شود. همچنین به نظر می‌رسد این رویه در دیگر حضورهای بین‌المللی ارکستری ایران نیز عملی می‌شود و در کنار اجرای موسیقی کلاسیک هر بار رپرتواری از موسیقی ملی نیز روی صحنه اجرا می‌شود.

بر اساس برنامه تعیین شده قرار است گروه ارکستری ایران دوشنبه ۲۷ اردیبهشت تهران را به مقصد کشور چین ترک کنند تا روز سه شنبه در شانگهای حضور داشته باشند و تمرین نهایی را آغاز کنند.

طبق این برنامه روز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت به اجرا اختصاص دارد و پنجشنبه گروه عازم ایران می شوند. این ارکستر با ۶۵ نوازنده و دو رهبر شامل فرهاد فخرالدینی و نصیر حیدریان در شانگهای چین اجرا خواهد داشت.

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?