از مستند ترنس مالیک در «ونیز» رونمایی شد

از مستند ترنس مالیک در «ونیز» رونمایی شدReviewed by Khademi on Sep 7Rating:

هنردستان: با اکران فیلم‌های «مونته» امیر نادری و «گروه بد» آنا لیلی امیرپور بالاخره نخستین نقدها از ساخته‌های ایرانی ونیز منتشر شد.

به گزارش  هنردستان؛ روز دوشنبه بعد از ظهر پیش از اکران فیلم «مونته»، ساخته ایتالیایی زبان امیر نادری از این فیلمساز تقدیر به عمل آمد. جشنواره ونیز به خاطر اصطلاحا خدمات نادری به سینمای معاصر جایزه ویژه Jaeger- LeCoultre Glory  را به وی اهدا کرد. این جایزه که با همکاری کمپانی ساعت سازی Jaeger- LeCoultre اهدا می شود چیزی حدود یک دهه قدمت دارد و جزو جوایز رسمی ونیز که در روز اختتامیه به برگزیدگان اهدا می شود نیست.

 ترنس مالیک

رافائل میله منتقد ایتالیایی نسبتا فیلم را پسندیده است. او ساخته نادری را فیلمی می داند که در آن لایه های اجتماعی زیادی نهفته شده و شاید به نوعی برداشتی از زندگی خود فیلمساز محسوب شود. داستان ساخته جدید نادری در مورد خانواده ای ایتالیایی است که پشت کوه زندگی می کنند. آنها کشاورزند اما کوه مانع از رسیدن اشعه خورشید به محصولاتشان می شود و به همین دلیل کاشته آنها از کیفیت لازم برای فروش در بازار شهر برخوردار نیست. صبح یک روز سرپرست خانواده تصمیم می گیرد با دست خالی به جنگ کوه برود و راه را برای عبور خورشید باز کند. تا کنون برآیند نمرات کاربران سایت IMDb هم که فیلم را دیده اند عدد 6 از 10 بوده است. جالب این که شاید از آنجایی که ساخته جدید نادری در بخش خارج از مسابقه اکران شده هیچ کدام از منتقدان مشهور گاردین یا وراییتی هنوز نقد یا یادداشتی در مورد آن منتشر نکرده اند.

پر ستاره اما معمولی

فیلم آنا لیلی امیرپور هم در جشنواره ونیز به نمایش درآمد. فیلم اول وی که عقده‌گشایی کاملی نسبت به دین و موضوع حجاب بود نیز نتوانست آنچنان که انتظار می‌رفت دیده شود و برخی از منتقدان آن را فاقد قواعد سینمایی می‌دانستند. «گروه بد» که مثل فیلم اول امیرپور ژانری فانتزی دارد، با بازی چهره‌هایی چون جیم کری، کیانو ریوز و جیسون موموآ ساخته شده. اما با وجود این سه ستاره، اندرو پالور به فیلم سه ستاره داده و معتقد است فیلم تا انتها با همان قدرتی که در اول آغاز شد ادامه نمی‌یابد و به همین جهت نمی‌توان نمره بالاتری به آن داد. هنوز کسی در مورد جایزه بردن این فیلم در روز پایانی جشنواره ونیز پیش‌بینی خاصی انجام نداده است. فقط باید منتظر ماند و دید. «گروه بد» در مورد شهری است که افراد آن همگی آدمخوار هستند.

رونمایی از مستند ترنس مالیک در ونیز

روز گذشته همچنین از مستند «سفر زمان» ترنس مالیک هم رونمایی شد. این مستند که درباره چگونگی به وجود آمدن هستی و چگونگی پایان یافتن آن است با صدای برد پیت به عنوان راوی ساخته شده و در نسخه ویژه‌ای از آن کیت بلانشت هم وی را همراهی می‌کند؛ اما ظاهرا ساختار کار به صورت مستندهای طبیعت و بدون بازیگر است. این مستند در بخش مسابقه جشنواره ونیز حضور دارد و با تحسین نسبی منتقدان هم رو به رو شده است. پالور و گاردین به اثر تازه کارگردان «درخت زندگی» چهار ستاره از پنج ستاره را داده‌اند.

روز گذشته از فیلم «سفر» هم در بخش خارج از مسابقه جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز رونمایی شد که نتوانست چندان مورد توجه منتقدان قرار گیرد. این فیلم انگلیسی به کارگردانی «نیک هم» با بازی تیموتی اسپال، کولم مینی، فردی های مور و… ساخته شده و قرار است به جز اکران در جشنواره ونیز، همین ماه در جشنواره تورنتو هم روی پرده برود. «سفر» از «پیتر بردشاو» منتقد سرشناس گاردین فقط دو ستاره گرفته است.

تلوراید در ایستگاه پایانی

جشنواره تلوراید هم روز 5 سپتامبر به کار خودش پایان داد. در روز پایانی برای اولین بار از ساخته جدید جوزف سدار هم رونمایی شد. کارگردان اهل رژیم اشغالگر قدس که در اسکار 2012 رقیب اصغر فرهادی و «جدایی نادر از سیمین» بود، امسال برای آمریکایی‌ها فیلم «نورمن» را ساخته است. ریچارد گر، مایکل شین، دن استیونس و استیو بوسمی از بازیگران ساخته جدید سدار هستند. این کارگردان اسرائیلی خودش فیلمنامه اثر جدیدش را نوشته است. بنیامین لی که چندان از فیلم خوشش نیامده به آن سه ستاره داده است. لی معتقد است «نورمن» یک درام شکسته دارد که فقط چند بازی خوب باعث شده که فاجعه نباشد. همین طور اگر می‌خواهید بدانید شخصیت‌پردازی نصفه و نیمه چیست، حتما این فیلم را ببینید.

جشنواره تلوراید رسم معرفی برگزیده ندارد و در انتهای برگزاری‌اش بدون اهدای جایزه به فیلم‌ها تمام می‌شود. بر اساس نقدهایی که در 3 روز برگزاری این جشنواره منتشر شد، فیلم‌های «نور ماه»، «طرف B» و «لا لا لند» نقدهای مثبت بیشتری را به نسبت دیگر آثار به خودشان اختصاص داده اند. نکته قابل تامل این که فیلم «نور ماه» در مورد یک شخصیت همجنس باز سیاه پوست است. شاید در تاریخ سینما کمتر به خاطر داشته باشیم که صفت شنیع همجنس بازی به سیاه پوستان نسبت داده شده باشد اما در سینمای امروز اگر اقلیت های نژادی در تلاش هستند که سهمی از ابرقهرمانان و نقش های اول و نامزد اسکار را به خودشان اختصاص دهند مطمئنا باید منتظر چنین توهین‌هایی هم باشند.

منبع: خبرگزاری فارس

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?