روایت سیدعلی موجانی از فعالیت‌های رایزنی فرهنگی ایران در آلمان
از معرفی موسیقی اقوام تا نمایشگاه قدیمی‌ترین تصاویر اماکن مذهبی ایران

از معرفی موسیقی اقوام تا نمایشگاه قدیمی‌ترین تصاویر اماکن مذهبی ایرانReviewed by Khademi on Nov 27Rating:

هنردستان: سیدعلی موجانی رایزن فرهنگی ایران در آلمان می‌گوید؛ در رابطه با فعالیت‌های هنری تمام تلاش ما بر معرفی موسیقی اقوام ایران است چراکه معرفی موسیقی اقوام مزیت‌های فراوانی دارد.

به گزارش هنردستان، سیدعلی موجانی رایزن فرهنگی ایران در آلمان طی دیداری از موسسه توسعه هنرهای معاصر در خصوص تعاملات فرهنگی بین ایران و آلمان، پیوندهای فرهنگی این دو کشور و … سخن  گفت.

سیدعلی موجانی مهم‌ترین مانعی که در حال حاضر در مسیر افزایش سطح همکاری‌های فرهنگی و هنری میان دو کشور ایران و آلمان وجود دارد را عدم نهایی شدن سند موافقت‌نامه همکاری‌های فرهنگی دو کشور و بعد از آن ارائه آن به مجلس و هیئت دولت و تصویب و امضای آن عنوان کرد.

رایزن فرهنگی ایران در آلمان همچنین تاکید کرد: مذاکرات کارشناسی بسیار سخت و فشرده‌ای بین دو طرف ایران و آلمان طی یکی دو سال گذشته برقرار بوده است، وقتی از سخت بودن مذاکرات صحبت می‌کنم به این دلیل است که ارزش‌های  فرهنگی ما در برخی از موضوعات نسبت به نگرش جامعه غربی و اروپایی متفاوت است و در بخش دیگر آنها انتظاراتی دارند که با اقتضائات فرهنگی و اجتماعی ما سازگاری ندارد و یا اینکه قوانین داخلی ما به عنوان یک جمهوری چهل ساله که از تغییر یک نظام سلطنتی روی کار آمده است، هنوز به آن  میزان از رویه‌های لازم برای این نوع از همکاری‌ها نرسیده  است و نیازمد کسب تجربه و زمان  است.

 او با بیان اینکه مذاکرات ما در سطح  کارشناسی خوب پیش رفته است، ادامه داد: در حال حاضر منتظر طرف آلمانی هستیم و آنها هم طبیعتا چون داری 16 ایالت هستند باید در چنین  نظام فدرالی پاراف 16 ایالت در رابطه با هر سند همکاری گرفته شود و مسائل قانونی و اداری خود را طی می‌کند.

مجانی بیان کرد: اگر شرایط ویژه‌ای به وجود نیاید این سند طی اواخر و یا اواسط سال جاری مبادله می‌شود و بعد از آن همکاری‌های فرهنگی هنری میان دو کشور برقرار می‌شود. البته این به معنی این نیست که درحال حاضر همکاری فرهنگی هنری میان دو کشور وجود ندارد، کمااینکه در حال حاضر موضوع برنامه تابلوهای موزه هنرهای معاصر و به نمایش گذاشتن آنها در برلین مطرح است و کارهای فنی این برنامه در حال انجام است و این خود یکی از نمونه‌های بارز این موضوع است که فرهنگ و هنر مصداق‌های خود را پیدا کرده است و ارتباطات برقرار است.

رایزن فرهنگی ایران در آلمان همچنین خاطرنشان کرد: با همه تاکیدی از ابتدا بر این موضوع داشتیم که سند تبادلات فرهنگی مسئله مهمی است؛ اما اصولا چون مناسبات فرهنگی مناسبات بین انسان‌ها و جوامع است، فارغ از نظارت‌های بسیار خاص دولت‌ها، به صورت تاریخی ارتباطات میان جامعه هنری و فرهنگی ما با طرف آلمانی برقرار بوده و در حال حاضر هم جمعیت قابل توجهی از هنرمندان ایرانی و آلمانی با یکدیگر در تعامل و رفت و آمد بین دو کشور هستند. یکی از ریشه‌های این  جریان،  این است که بزرگ‌ترین اقلیت ایرانی مقیم اروپا امروز در  آلمان ساکن هستند و اینها خود ظرفیت‌های بسیاری بالایی را برای ما تولید می‌کنند که بتوانیم فرهنگ خود را در این کشور عرضه کنیم.

او درباره برنامه‌های آینده برای همکاری‌های بیشتر این دو کشور در عرصه فرهنگ و هنر ادامه داد: ما در وهله اول باید به مطالعه ضرورت رابطه فرهنگی هنری با کشور آلمان بپردازیم. در قیاس با سایر ملل اروپایی، آلمانی‌ها توصیف شده‌اند به اینکه انسان‌های کنجکاو، دقیق، پرسش‌گر و جزئی‌نگر هستند و در تولید هر محصولی سعی می‌کنند از استحکام که توام  با مطالعه و شناخت است استفاده کنند و طبیعتا در زمینه فرهنگ و هنر هم همین‌گونه است. اگر آلمانی‌ها در حوزه هنری، فرهنگی، ادبی و اجتماعی به یک تصویر تازه‌ای از ایران امروز برسند در قیاس با تصویری که در دهه شصت و هفتاد داشتند، این تصویر مزیت‌های بسیاری دارد که می‌تواند جزئیات دقیق‌تر و جزئی‌تری از فرهنگ و هنر را به آنها ارائه کند. امروزه همه مردم جهان به دنبال تصاویری هستند که کامل‌تر، دقیق‌تر و جدی‌تر باشد.

موجانی ادامه داد: یکی از برنامه‌هایی که برای سال آینده در نظر گرفته‌ایم به نمایش گذاشتن یک نمایشگاه ویژه از قدیمی‌ترین تصاویر اماکن مذهبی ایران است که طی دوره‌ای صدساله به کمک آرشیوهای ملی دو کشور و با کمک چند هنرمند  عکاس ثبت شده است. درحال انجام مقدمات این نمایشگاه هستیم و این اتفاق قطعا کمک می‌کند تا به کمک تصویر و با بیانی که در این آثار است، با جامعه جهانی ارتباط برقرار کینم.

 او ادامه داد: در رابطه با فعالیت‌های هنری، تمام  تلاش ما بر معرفی موسیقی اقوام ایران است، معرفی موسیقی اقوام مزیت‌های فراوانی دارد؛ چرا که بیانگر فرهنگ اقوام یک کشور مانند نوع پوشش، تنوع آوایی، سوگواره‌ها، شادی‌ها، اعیاد و… را نیز در بطن خود دارد. از سویی دیگر زیبایی زبان‌ها، چهره‌ها، مذاهب و فرهنگ‌ها را در  ایران به نمایش می‌گذارد و با چنین مجموعه‌ای نشان می‌دهیم که کشور ما چه جذابیت‌های فراوانی دارد. در حوزه  هنرهای تجسمی نیز برنامه‌هایی را دنبال می‌کنیم که قطعا در این حوزه هم نیازمند مطالعه هستیم.

موجانی با تاکید بر اینکه در مناسبات فرهنگی و هنری نباید الزاما مکانیسم‌های کانالیزه شده دولت‌ها و سازمان‌ها را درگیر کنیم، گفت: هر اندازه بتوانیم دامنه‌ها را به سطح پایین‌تری بیاوریم و این ارتباطات اجتماعی را بازتر کنیم تا بخش‌های خصوصی نیز وارد میدان شوند سطح وسیع‌تری از تبادلات فرهنگی را می‌توانیم پوشش دهیم. سیاست ما هم در رایزنی فرهنگی این است که وسعت بیشتری از جامعه مخاطبان را زیر چتر فعالیت‌ها خود جای دهیم و ارتباط‌ها را به هم  نزدیک‌تر کنیم.

منبع: هنرآنلاین

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?