ده کارگردان مجنون دنیا از نگاه «وات کالچر»
از وسواس جنون‌آمیز کوبریک تا شلاق مخوف سیسیل ب. دومیل!

از وسواس جنون‌آمیز کوبریک تا شلاق مخوف سیسیل ب. دومیل!Reviewed by عباس کریمی on Oct 21Rating:

 11205185_895734377154182_3883610573236532761_n copy  هنردستان – کامبیز منوچهریان/ آنچه در مرتبه نخست در سینما به چشم علاقمندان می آید هنرنمایی بازیگران و درخشش ستاره هاست اما باید بدانیم که جالبتر از آنها شخصیت افراد پشت دور بین است. بله، درست حدس زدید : کارگردان ها!

به خاطر ماهیت شغل شان آنها معمولا ذهن های خستگی ناپذیر و تفکراتی خاص دارند که معمولا حاضر نیستند به خاطر کسی طرز فکرشان را تغییر دهند. این ویژگی باعث خلق شاهکارها می شود، باعث می شود تا کارگردان ها به عزم راسخ معروف شوند و البته در موارد شدید موجب دیوانگی می شود!

ده شخصیتی که نام آنها در زیر می آید به اسم خلق فیلم بی نظیر کارهای خنده دار، خطرناک، تهدید کننده، گستاخانه و به طور کلی احمقانه ای انجام داده اند.

خواه در کار خود موفق شوند یا نه باید باور کنیم که اغلب خود این افراد به اندازه ی آثارشان و حتی بیشتر از آنها معروف هستند.

آنها معمولا با اراده، وسواسی، جاه طلب، خشن و کج اندیش هستند.

به هر حال اینجا با ده کارگردانی آشنا می شوید که سایت whatcultur خبر داده است جنونشان ثابت شده است :

?????????????????????????????????????????????????????????

1-استنلی کوبریک(Stanley Kubrick)

استنلی کوبریک اگرچه مانند بعضی از کارگردانها عمرش را صرف ساخت فیلم های خطرناک نکرده است، اما شیوه بسیار قانونمند و دقیق فیلمسازی اش او را به عنوان مجنون ترین کارگردان معرفی می کند. شیوه ای که بسیاری از هنرپیشگان فیلم های او را تا مرز جنون برده است!

به خاطر نگرش وسواسی اش به کارگردانی، کوبریک، در فیلم درخشش و فقط در یک صحنه شلی دووال را مجبور کرد 127 بار با چوب بیس بال به توپ ضربه بزند! این برای یک سکانس دیالوگ دار یک رکورد به حساب می آید. همچنین در فیلم چشمان تمام بسته یک سکانس با بازی تام کروز را 93 بار تکرار کرد!

او حتی بعد از اکران نیز به سینماها سر می زد تا ببیند فیلمش به درستی ساخته شده یا نه. همچنین بسیار مراقب بود که فیلمهایش به زبانهای گوناگون به طرز صحیحی ترجمه شوند.

2-ورنر هرتزوگ(Werner Herzog)

ورنر هرتزوگ استاد فیلمبرداری های غیر ممکن است و همین باعث می شود شما فکر کنید که او آرزوی مرگ دارد که خود را در چنین موقعیتهای خطرناکی قرار می دهد!

در فیلم «آگوئیره؛ خشم پروردگار» ایجاد سیلاب های خطرناک برای هفته ها به منظور فیلمبرداری بارها و یارها جان او و افراد گروهش را به خطر انداخت.

در فیلم «فیتزکارالدو» صدها سیاهی لشکر یک کشتی بخار 32 تنی را با کابل از میان یک کوه می کشیدند حال آن که هر لحظه احتمال پارگی کابل ها و کشته شدن همه آنها وجود داشت.

او همچنین قسمتی از فیلم مستند را در کنار دهانه یک آتشفشان آماده فوران ساخته است!

3-فرانسیس فورد کاپولا(Francis Ford Coppola)

جنون خستگی ناپذیر فورد کاپولا می تواند کاملا به خوبی در شیوه کارگردانی اش در فیلم «و اینک آخرالزمان» نشان داده شود. کاپولا این داستان را برجسته کرده است :”ما در یک جنگل بودیم. تعدادمان زیاد بود. به پول ها و امکانات زیادی دسترسی پیدا کردیم و کم کم دیوانه شدیم.”

بر خلاف دو فیلم دیگرش یعنی پدر خوانده های 1 و 2 و مکالمه کاپولا فیلم اینک آخرالزمان را در شرایط بی صدا نساخت بلکه به جنگل رفت و برای طبیعی شدن فیلم در آنجا فیلمبرداری را آغاز کرد.

نتیجه فیلمی شد که ساخت آن سالها طول کشید. تدوین آن نیز زمان زیادی برد و کاپولا در جریان ساخت آن تا مرز خودکشی رفت. همچنین مارتین شین بازیگر اصلی آن در حالی که تنها 36 سال داشت سکته قلبی کرد چرا که کاپولا وی را مجبور به کشیدن مواد مخدر کرد تا صحنه مواد کشیدن او رئال باشد!

4– سام پکین پا(Sam Peckinpah)

اینجا با کارگردانی پرخاشگر و سخت طرفیم. حتی چارلتون هستون در جریان ساخت فیلم سرگرد دندی او را به حمله با شمشیر تهدید کرد چرا که قبل از آن سام پکین پا یک بار با شمشیر به او حمله کرده بود!

به این کارگردان به عنوان نقطه مقابل جان واترز نگاه کنید : فیلمهای او نسبتا نرمال هستند(به جز سگ های پوشالی) در حالی که در شخصیت او دیوانگی موج می زند. خیلی ها با توجه به شخصیتش کار کردن با او را غیرممکن می دانند.

5– جان فورد(John Ford)

درست مثل سسیل ب.دومیل، جان فورد هم به یک کارگردان سخت گیر معروف است. اما او ویژگی های دارد که او را از یک کارگردان بد اخلاق و عصبانی فراتر می برد. او تنها کسی است که توانست اشک جان وین را درآورد! همچنین او به عوامل خود سخت می گرفت و آنان را وادار می کرد که در جریان فیلمبرداری در دلیجان بخوابند.

با وجود همه خشونتهایش او بسیار احساساتی و دلرحم بود. یک بار وقتی یک بازیگر از او برای تامین مخارج درمان همسرش کمک خواست ابتدا با توهین جوابش را داد. اما بعد پی گیری می کرد تا مطمئن شود چک هزار دلاری اش به دست او رسیده باشد. چون خیلی ثروتمند بود برای آن زوج خانه نیز خرید و یک مستمری مادام العمر برایشان مقرر کرد!

 

6– لارس فون تریه (Lars von Trier)

فون تریه یکی از جنجالی ترین کارگردانان سالهای اخیر بوده است. جنجال های او بیشتر به خاطر مسائل غیرطبیعی در فیلم های او نظیر احمق ها و ضد مسیح بوده است. مخصوصا در فیلم اخیرش در سال 2014 این مسائل به طور شوکه کننده ای مطرح شده اند.

غیر از این او سخت گیری های خاصی دارد. علاقه اش به استفاده از فیلمبرداری روی دست و ثبت همه چیز در محل فیلم از او یه چهره سخت گیر ساخته است. مثلا او فیلم داگویل را در شرایط کاملا بی صدا و عایق از نظر صوتی ساخت.

علاوه بر اینها، او با افسردگی در کشمکش است. از پرواز می ترسد و برای همین هر سال از دانمارک تا فرنسه برای رفتن به جشنواره فیلم کن رانندگی می کند. همچنین سخنان جنجالی او در حدود سه سال پیش در جشنواره کن به عنوان حمایت از نازی ها تعبیر شد. همه اینها او را به عنوان یک چهره تقریبا دیوانه معرفی می کند.

7– سیسیل ب.دومیل(Cecil B. DeMille)

برای انتخاب نفر بعدی در این لیست باید در مسیر زمان به عقب برگردیم. سسیل ب.دمیل یکی از اولین کارگردانان تاریخ سینماست که در عین زبده بودن نامش به عنوان یکی از پرتوقع ترین و سخت گیرترین فیلم سازان تاریخ پابرجاست!

به عنوان مثال موقع ساخت فیلم شاه شاهان در سال 1927 از بازیگران خواسته بود تا تعهد بدهند تا 5 سال از انجام کارهایی که با انجیل همخوانی ندارد خودداری کنند که این موارد شامل کارهای متعددی از جمله تماشای بیس بال، رفتن به کلوپ های شبانه و حتی رانندگی اتومبیل کروکی می شد. با این وجود مجموعه این فیلم شاهد یک اتفاق خارج از زناشویی و نیز یک طلاق بود. همین قضیه از غیر متعارف بودن این کارگردان حکایت دارد.

در کارهای بعدی وی شهرت او در این زمینه افزایش پیدا کرد. او به عنوان جنگجوی بی پروایی شناخته می شد که به سلامتی عوامل خود حمله ور می شد و انتظار داشت آنها در صحنه های فیلم بی پروا و بدون توجه به سلامتی شان هر چه می گوید را انجام دهند. به هر حال او از این شهرت خود آگاه بود و همچنان شلاق به دست در کنار عوامل فیلم هایش ظاهر می شد که این مساله او را وحشتناکتر نشان می داد.

8– جان واترز(John Waters)

احتمالا هیچ کارگردانی در این لیست به اندازه جان واترز عاشق این وجه از شخصیت خود نباشد، کارگردانی که می توان گفت آیینه تمام نمای فیلم هایی است که می سازد.

او در اغلب فیلم هایش به جانیان، تبه کاران و هنرپیشگان فیلم های غیر اخلاقی نظر دارد گرچه استثنائاتی هم در این رابطه وجود دارند.

واترز برای ترغیب تماشاگران در یک صحنه از فیلم «فلامینگوهای صورتی» بازیگر نقش کشیش را وادار به خوردن مدفوع سگ کرده است!

9– او بول (Uwe Boll)

او بول در این لیست به عنوان تنها کارگردانی که آثارش از نظر منتقدین قابل توجه نیست (باوجود داشتن مدرک دکترا) شناخته می شود. فیلم های او اغلب به شدیدترین شکل از سوی منتقدین به چالش کشیده شده اند و تنها دلیلی که باعث شده او فیلم سازی در سطح اول باشد، این است که او از یک راه گریز مالیاتی در آلمان استفاده می کند که باعث می شود، ضررهای مالی فیلم هایش توسط دولت جبران شوند.

اما حتی با وجود حذف راه فوق او همچنان به تولید فیلم های خود ادامه می دهد. چیزی که باعث شده او دیوانه به نظر برسد این است مه با وجود ساخت فیلم های کم اهمیت او خود را تنها نابغه حقیقی در صنعت سینما می داند.

ویدئوی مشهور جنجالی منتشر شده از او علیه مایکل بی (که او را عقب مانده ذهنی می داند) ثابت می کند که او تنها کارگردانی است که کاملا خارج از هالیوود ایستاده است اگرچه فیلم هایش بی کیفیت هستند.

نکته جالب راجع به او این که منتقدین فیلم هایش را به مسابقه بوکس دعوت کرده اما فراموش کرده بگوید که خود در جوانی یک بوکسور آماتور بوده است!

10 – دیوید اُ راسل (David O. Russell)

دیوید اُ راسل در سالهای اخیر با ساختن فیلم های نسبتا کم درد سرچهره خود را تا حدودی احیاء کرده است، اما کمتر کسانی می توانند چهره طوفانی و رفتار خشن و انفجاری او با بازیگرانش را فراموش کنند.

اگرچه در فیلم سه پادشاه کار او و جرج کلونی به زد و خورد منجر شد اما دعوای بچه گانه او با لیلی توملین موقع ساخت فیلم «من هوکابی را دوست دارم» بود که نام او را به عنوان یکی از روانی های هالیوود بر سر زبان‌ها انداخت. البته درز این ماجرا به رسانه ها و انتشار فیلم برخورد فیزیکی و ناسزاهای او بیشترین تاثیر را در این باره داشت.

در همین رابطه، وقتی که جود لاو تصمیم گرفت از پروژه هوکابی خارج شده و به فیلم بی خوابی کریستوفر نولان بپیوندد، ا راسل در یک مهمانی هالیوودی نولان را گیر آورد و سر او را فشار داد تا بازیگرش را از او پس بگیرد!

به نظر می رسد کار کردن با او مثل کابوس باشد چرا که شخصیت تند و تیز راسل معمولا حادثه می آفریند.

همچنین مسائل غیر اخلاقی در فیلم های او به کرات دیده می شوند.

اما چه چیزی بیشتر باعث شده تا او دیوانه به نظر برسد؟

اگر به مصاحبه هایش نگاه کنید او آرام ترین، خونسردترین و جذاب ترین انسان به نظر می آید. کسی که طرفدار هنر مفهومی و ژرف اندیش است اما نمی تواند در برابر وسوسه بازی های ویدویی خشن مقاومت کند!

با نگاه کردن به او احساس می کنید که آرامش درونی او در یک لحظه ممکن است به رفتاری خشن و وحشیانه منتهی شود. اگر این چنین نباشد باید گفت که خود او باعث شده است تا درباره اش چنین تفکری به وجود آید.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

17 − شانزده =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?