اظهارات حمیدرضا نعیمی درباره‌ی «فصل وصل»

اظهارات حمیدرضا نعیمی درباره‌ی «فصل وصل»Reviewed by آزیتا لاجوردی on Jun 19Rating:

هنردستان: حمیدرضا نعیمی نمایشنامه‌نویس و کارگردان درباره نمایش«فصل وصل» گفت: در بسیاری از مکان‌هایی که آثار نمایشی اجرا می‌شود،فضای مناسب برای خانواده‌ها نیست اما اینجا امنیت وجود دارد.

 به گزارش هنردستان به نقل از ایسنا؛ این نمایشنامه‌نویس و کارگردان پس از دیدن «فصل وصل» ، این نمایش را کاری پر زحمت توصیف و اظهار کرد: به نظرم نمایشی این چنینی به تماشاگر امروز که اسیر دست تلگرام و از مطالعه دور شده است، کمک می‌کند اتفاقات تاریخی را مرور کند.

فصل وصل

وی افزود: البته می‌دانم برای چنین پروژه‌ای چندان امکان تعمق و ارائه تحلیل و تأویل از سوی هنرمند وجود ندارد. بلکه این نمایش، شکلی از گزارش است که به زیبایی اجرا می شود و در برابر مباحث اجرایی و فرم آن سرتعظیم فرود میآورم.

این نمایشنامه نویس با بیان اینکه از لحاظ محتوایی همه چیز در «فصل وصل» شکل گزارشی دارد، بیان کرد: گرچه در بخشهایی امکان دارد لحن صورت شعاری به خود بگیرد اما ویژگی این نمایشها همین است. مخاطبی که برای دیدن این آثار میآید، آموزش یافته نیست و همین که با تئاتر و قدرتهای یک اثر نمایشی آشنا شود، خدمت به این هنر محسوب میشود. این کار بزرگ شایسته نام «فاخر» است و چیزی جز گفتن تبریک ندارم.

نعیمی یکی از دلایل استقبال مخاطب از این اثر را مربوط به محیط و فضای «فصل وصل» دانست و گفت: بسیاری از مکان‌هایی که آثار نمایشی اجرا میشود، فضای مناسب برای خانواده ها نیست، اما اینجا امنیت وجود دارد. چیزی که از یک اثر نمایشی انتظار می رود، لذت بخشی و سرگرم کردن خانواده هاست و در گامهای بعد افزایش اطلاعات و اندیشه تماشاگر مد نظر قرار می گیرد که در «فصل وصل» موجود است.

کارگردان نمایش «سقراط» با اشاره به درک بالای مخاطب ایرانی از نمایش عنوان کرد: مردم به آثار ارزشمند نیاز دارند و ثابت کردند یکی از بهترین تماشاگران دنیا هستند که پیشروی تئاتر آلمان؛  به این مسأله اشاره کرده بود. پایمان وقتی در ایران نمایش«ریچارد دوم» و«ننه دلاور» را روی صحنه برد، تاکید کرد که تماشاگری را در ایران تجربه کردم که در هیچ کجای دنیا ندیده بودم.

وی ادامه داد: گروه دیگری امسال در جشنواره فجر «هملت» را اجرا کردند و همگی متفق القول بودند که پس از اجرای نمایش‌های متعدد در سراسر دنیا هیچ تماشاگری به خوبی تماشاگر ایرانی نبوده است. هنرمندان ما نیز استعداد کافی دارند. باور کنید کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از لحاظ سخت افزاری خوب هستند و استعداد آهنگسازی و بازیگری ندارند ولی ما در ایران نیروهای خوب، متعهد و خلاق بسیاری داریم.

نعیمی خاطرنشان کرد: کار ارزشمند تنها کار دینی نیست بلکه اگر بتوانیم کارهای ارزشمند اجتماعی و کمدی خلق کنیم، موفق خواهیم بود. ما داستانهای تاریخی و ملی با ارزشی داریم که می‌توان با آنها تماشاگر را به درستی تغذیه کرد.

این بازیگر و کارگردان تئاتر در خصوص توجه به هنر تئاتر، با بیان اینکه طی چند سال بعد از انقلاب هیچ گام موثری در زمینه معرفی هنر تئاتر برنداشته‌ایم، تصریح کرد: بعد از دوران سخت جنگ تحمیلی، دوران تحریم شروع شد و امیدوارم با تدبیر مسئولان طی 10 سال آینده به سالن‌های تئاتر ما افزوده شود.

نعیمی در پایان گفت: تئاتر ما بحران مخاطب ندارد و بیشتر مشکلات مدیریتی و برنامه‌ریزی کوتاه مدت و میان‌مدت داریم. در حال حاضر بودجه تئاتر قطع شده در حالی که در هیچ جای دنیا این اتفاق نمی‌افتد. ما باید برای ایران سینما و تئاتر باشکوه ایجاد کنیم.

به گزارش هنردستان، «فصل وصل» تولید مرکز هنرهای نمایشی انقلاب اسلامی؛ مُهنا به تهیه کنندگی علیرضا کوهفر، کارگردانی سعید اسماعیلی و روایت رسالت بوذری هر شب تا پایان ماه مبارک رمضان ساعت 21 در باغ موزه دفاع مقدس روی صحنه می رود و تماشای آن برای عموم رایگان است.

 

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?