در مستندی از علی عبدی‌پور؛
اعماق ناشناخته‌ خلیج فارس جان می‌گیرد

اعماق ناشناخته‌ خلیج فارس جان می‌گیردReviewed by آزیتا لاجوردی on Nov 22Rating:
هنردستان: «جان گرفته در اعماق» از ناشناخته‌های خلیج فارس می‌گوید.
به گزارش هنردستان علی عبدی‌پور مستندساز کشور در مورد آخرین اثر خود با نام «جان گرفته در اعماق» که به بخش رقابتی جشنواره راه پیدا کرده است، گفت: داستان‌ این اثر در مورد کشف ناشناخته‌ها در بخش‌های عمیق خلیج فارس است که چهار غواص در حدود چهار سال در این پروژه فعالیت داشتند. گستره جغرافیایی ما هجده جزیره از تنگه هرمز تا جزیره خارک در بوشهر بود. تیم فیلم‌برداری ما در عمق نود متری خلیج‌فارس در تاریکی مطلق غواصی کردند. زمان این فیلم مستند هفتاد دقیقه است و به لحاظ علمی و فنی کاری به این سطح در کشور انجام نشده است.
وی دراین باره ادامه داد: در این فیلم برای اولین بار اطلاعاتی در مورد جزایری گفته می‌شود که در هیچ کتاب یا فیلمی یافت نمی‌شود. به عنوان مثال جریان‌های زیرآبی در خلیج فارس که حتی چند بار تصویربرداران این مستند را با مشکل مواجه کرد و یا کشتی‌های غرق شده در خلیج فارس و موجودات در حال انقراض همه و همه در این مستند وجود دارد.
کارگردان «دریایی که بیابان می‌شود» در مورد مشکلات این حوزه بیان کرد: پشتیبانی مالی، بزرگترین مانع در این کار است که پیشرفت را با کندی همراه کرده است. مسئله دوم اکران این فیلم‌هاست که دست‌اندرکاران وزارت ارشاد باید تدابیری بیاندیشند که این چرخه کامل شود. وقتی محلی برای نمایش فیلم‌های سینمایی مستند که حوزه پرهزینه است، وجود ندارد؛ سرمایه‌گذاران هم در این بخش وارد نمی‌شوند.
علی عبدی‌پور یکی از کارگردان‌های جوان بخش مستند است که بارها در جشنواره‌های بین‌المللی و داخلی حضور پیدا کرده و ده جایزه بین‌المللی و هفت جایزه داخلی در کارنامه‌ خود دارد. سال گذشته مستند «دریایی که بیابان می‌شود» در جشنواره فیلم‌های حفاظت از حیات وحش، جایزه بهترین فیلم خارجی را از جشنواره نیویورک دریافت کرد.
۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

یک × پنج =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?