گفتگوی هنردستان با رئیس بنیاد سینمایی فارابی
تابش: سعی داریم ضعف‌هایمان را برطرف کنیم/ المپیاد فیلمسازی نوجوانان سینمای آینده ایران را می‌سازد

تابش: سعی داریم ضعف‌هایمان را برطرف کنیم/ المپیاد فیلمسازی نوجوانان سینمای آینده ایران را می‌سازدReviewed by مصطفی زبرجد on Nov 21Rating:

هنردستان: جریان سینمای آینده کشور در جشنواره فیلم کوتاه و المپیاد فیلمسازی نوجوانان کشف می‌شود و المپیاد هم خوشبختانه تعطیل نشده و تعطیل نمی‌شود.

هنر دستان: جشنواره فیلم کوتاه تهران به پایان رسید. یکی ار این نهاد ها که در کنار تلاش و حمایت از این جشنواره برنامه ها و سیاستهای متعددی در زمینه فیلم کوتاه و آینده سینما دارد بنیاد فارابی است. به همین مناسبت گفتگویی با علیرضا تابش رئیس بنیاد سینمایی فارابی ترتیب داده ایم.

تاثیر فیلم های کوتاه بر سینمای ایران را چگونه می‌بینید؟
فیلم کوتاه مسیر سینمای آینده کشور است. اگر این کلیت را قبول داشته باشیم آثاری که در این جشنواره و المپیاد فیلمسازی نوجوانان و جشنواره های منطقه ای سینمای جوان که در سراسر کشور برگزار می‌شود برآیند کلی تولیدات چندساله آینده سینماست. کارگردانان فیلم کوتاه که در زمینه مستند، انیمیشن، فیلم داستانی فعالیت دارند به تدریج به سراغ فیلم بلند می‌آیند و فیلم اولی می‌شوند و شاکله سینمای ‌آینده کشور را تشکیل می‌دهند که نتیجه و ثمره سینما در قالب فیلم کوتاه وآینده سینماست.273361_orig

برای تعامل بین رسانه و سینما که فیلم کوتاه هم جزء آن است چه راهبردی باید انجام شود؟

فیلم کوتاه باید جدی تر گرفته شود. رسانه ها و منتقدین ما، کسانی که واقعا در مورد سینما قلم می زنند و می‌نویسند باید توجه بیشتری کنند. هر چه نویسندگان، تحلیلگران و منتقدین بیشتر به این مقوله توجه کنند این موضوع نزد افکار عمومی و سینماگران بزرگتر می شود، سینماگران، فیلمنامه نویسان و سازندگان فیلم کوتاه ارزش‌های خود را می‌بینند و در عرصه رسانه ای و مطبوعاتی که کارشان نقد جریان‌های سینمایی هست به عنوان یک جریان مهم سینمایی تلقی می‌شود. به نظرم باید رسانه‌ها این کمک را بکنند و جای توجه بیشتر به این مقوله وجود دارد.

بنیاد سینمایی فارابی در سال جاری چگونه ازفیلم کوتاه حمایت کرد؟

امسال دو جایزه جدید در نظر گرفته شد؛ یکی مربوط به بهترین تهیه کننده که بخش خصوصی سرمایه گذاری کرده بود و دوم بهترین فیلم، که بنیاد فارابی به فیلم کوتاه ادای دین کرد. معتقدم کسانی که تقدیر می‌شوند سالهای بعد سینمای حرفه ای کشور را تشکیل می‌دهند.

نهاد تحت مسئولیت شما در سال جاری به حمایت از نوجوانان پرداخت. از این حمایت برای مخاطبان بگویید.

امسال کاری که ما به عنوان دستاورد جدید در سازمان سینمایی انجام دادیم و از نتیجه آن راضی هستیم برگزاری نخستین المپیاد فیلمسازی نوجوانان است. المپیادی که به نسل نوجوان فیلمساز کشورمان فرصتی داد تا در سراسر کشور در شهر های مختلف خود را بیازمایند، تجربه کنند و بدون واهمه در هر موضوعی که دوست داشتند فیلم بسازند. چند روز آموزش دیدند، بسیار مفید و مختصر، آثارشان توسط خود بچه‌ها در همه نقاط کشور داوری شد و خوشبختانه فیلمسازان نوجوان فیلم‌های برگزیده و تجربه‌هایشان را از شهرستان‌های مختلف مثل لرستان، کاشان، تبریز، یزد و مناطق دیگر آوردند و این که چرا بنیاد فارابی در کنار این کار قرار گرفت نگاهیست که ما در فارابی به دنبال آن هستیم.

برنامه های آینده و پیش رو که بنیاد فارابی برای سینمای ایران در نظر دارد چیست؟

تفاهمی با انجمن سینمای جوانان انجام دادیم و خوشحالم در دوره‏ مدیریت من این تفاهم شکل‌گرفت و ما گام‌های جدی برای شناخت و کشف استعداد نوجوانان فیلمساز و آتیه دار برداشتیم و فکر کنم جریان سینمای آینده کشور در جشنواره فیلم کوتاه و المپیاد فیلمسازی نوجوانان کشف شود و المپیاد هم خوشبختانه تعطیل نشده و تعطیل نمی‌شود.

ما این کار را در طول سال تداوم می‌دهیم. سعی می‌کنیم ضعف‌هایی که امسال به عنوان اولین تجربه داشتیم تا حدودی برای سالهای آینده بر طرف کنیم و به نوعی به خانواده‌ها و نسل مهم نوجوان که متاسفانه کم دیده می‌شوند این باور را منتقل کنیم که واقعا نوجوانی که دوست دارد، علاقمند است و توانایی ساخت فیلم را در خود احساس می‌کند در این آزمون شرکت کند و همانطور که رشته های دیگر علمی المپیاد دارند فیلمسازی هم خوشبختانه امسال دارای المپیاد شد و صد در صد به ادامه راه سینمای ایران امیدوارم.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

6 + نه =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?