جبار آذین منتقد سینما:
بنکدار و علیمحمدی در گذشتهِ خوبِ خود مانده‌اند

بنکدار و علیمحمدی در گذشتهِ خوبِ خود مانده‌اندReviewed by مصطفی زبرجد on Nov 14Rating:

هنردستان: امید بنکدار و کیوان علیمحمدی در ساختن آثار قوی و تاثیرگذار سینمایی هنوز جوان هستند و ارغوان با آن که فیلم بدی نیست اما جلوتراز «شبانه» نبوده و در واقع شبانه هنوز قوی‌ترین فیلم این دو فیلمساز است.

هنردستان/ جبار آذین: امید بنکدار و کیوان علیمحمدی فیلمسازانی کاربلد هستند که سینما را خوب یاد گرفته اند ولی در ساختن آثار قوی و تاثیرگذار سینمایی هنوز جوان هستند.

شور و شوق، انجام تقکر، هدف و تجربه در فیلمسازی و سینما و همچنین نوسان در میان محتوا و فرم از شاخصه های فکری و هنری آن ها و آثارشان است گرچه حرف فیلم های این دو فیلمساز شبانه، شبانه روز، و ارغوان از نوعی متانت و ساختار فکر شده برخوردارند و نشان دهنده تلاش سازندگانشان برای رائه آثار مطلوب اجتماعی اند ولی همچنان در اجتماعی سازی به دلیل ضعفِ دانشِ اجتماعی ضعیف هستند.

ارغوان سومین اثر سینمایی امید بنکدار و کیوان علیمحمدی مضمونی انسانی دارد و یک درام لطیف و عاشقانه است که محوریت موضوع های آن را عشق محبوب زمینی و عشق به موسیقی تشکیل داده است.

با آن که این فیلم نخستین اثر با رویکرد موسیقی در سینمای ایران نیست و در سالهای دور و نزدیک با مرکزیت موسیقی آثاری ساخته شده است اما ارتباط معنایی و موسیقیاییِ داستانک‌هایِ ارغوان، آن را تا حدودی از ساخته های مشابه متمایز می کند.

ارغوان در سه مقطع تاریخی 54، 86 و 92 داستانک های خود را روایت می کند و با آن که در هر سه برهه عشق و موسیقی حضور دارد ولیکن به دلیل کوتاهی، ناتوانی قصه، نداشتن ظرفیت و وسعت دراماتیک،به اثری جذاب و سینمایی تبدیل نشده است به ویژه که طراحی صحنه و لباس و فضاسازیِ اوایل دهه 50 به علت ضعف پژوهش و دانش اجتماعی چیزی شبیه دهه های 30 و 40 به تصویر در آمده است در حالی که این مقاطع تاریخی حاوی ویژگی های برجسته سیاسی و اجتماعی اند که سازندگان ارغوان از آن ها غافل بوده اند، ویژگی هایی که بدون تردید در مناسبات اجتماعی و فرهنگی آن روزگاران نقش داشته است.

به هر حال داستان کوتاهِ فیلم به اندازه مفهوم عاشقانه آن و گسستره زبان موسیقیایی، بزرگ پرداخته نشده است و قدرت و انجام پرداخت مفاهیم اصلی آن را در بر ندارد. با این حال ارغوان با آن که فیلم بدی نیست اما جلوتراز شبانه نبوده و در واقع شبانه هنوز قوی ترین فیلم این دو فیلمساز است.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

2 × 1 =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?