یادداشتی به مناسبت تولد
امیر آقایی، هنرمندی آرام به دور از شهرت

امیر آقایی، هنرمندی آرام به دور از شهرتReviewed by Khademi on Jul 31Rating:

هنردستان: امروز سالروز تولد امیر آقایی هنرمند کشورمان است که در رشته های مختلف هنری به شکل چراغ خاموش فعال است.

هنردستان: امیر آقایی، زادهٔ ۱۰ مرداد ۱۳۴۹ در ارومیه، نویسنده، نقاش، عکاس و بازیگر ایرانی است. بیش از اینکه یک بازیگر باشد نویسنده و عکاس است و در طول سال شاید گاهی 17 تابلو را به صورت حرفه ای نقاشی می کند. قبل از این که خود را بازیگر بداند نویسنده و نقاش می داند و اساسا به دنبال شهرت به خصوص به واسطه بازیگری نبوده و نیست.

اولین نقش وی در سینما در فیلم «ارتفاع پست» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا بود. او با بازی در فیلم «زن دوم» شاید به تعبیری متفاوت ترین حضورش در سینما را تجربه کرد. آقایی در سریال «اولین شب آرامش» نیز حضور داشت و ارتباط خوبش با احمد امینی کارگردان این سریال، باعث شد دوباره در ساخته دیگر احمد امینی یعنی «بی‌گناهان» ایفای نقش کند. آقایی همچنین قرار بود در فیلم «پایان‌نامه» بازی کند به دلیل تغییر نسخه اولیه فیلم‌نامه از بازی در این فیلم انصراف داد. وی در برنامه هفت گفت بابت انصراف از حضور در فیلم «پایان‌نامه» مبلغ ۱۷۰ میلیون تومان جریمه شده‌است.

امیر آقایی

او که صاحب حدودا بیست کتاب است اما آن ها را به جهت علاقه نداشتن به شهرت رسانه ای نکرده می گوید:  اولین دغدغه من در ادبیات، آدم های بازمانده جنگ هستند؛ دلیلش را نمی دانم اما تقریبا در همه کارهایم یک بازمانده جنگ وجود داشته است. احساس می کنم جنگ به صورت ظاهری تمام شده است، اما مبحث معنوی و صدمات بی حدش همچنان باقیست. هنوز در خیلی از شهرستان ها میدان مین وجود دارد! خیلی چیز عجیبی است که هنوز در این مملکت آدم به خاطر خنثی نشدن مین های جنگی که سال هاست از آن می گذرد کشته می شود یا دست و پایش را از دست می دهد! با این حساب جنگ ما هنوز از نظر فیزیکی هم ادامه دارد. اما بحث معنوی اش به آن نوجوان یا جوانی برمی گردد که پدرش را در  جنگ از دست داده، آیا جنگ برای او تمام شده است؟ مطمئنا همچنان دارد با تلخی ها، مصائب و عواقب این اتفاق زندگی می کند.

مجموعه هایکو با نام «بیدها در باد» سروده او است که در سال ۱۳۸۹ توسط «انتشارات حوض نقره» منتشر شده است.

«زمان به وقت ما هميشه ابتداي شب است» اثر دیگری از اوست  در قالب  نوشته هايي از روزهايي دور، كه صراحت در كلام و صداقت در زبان و لحن بود و توسط نشر نیماژ چاپ و در نمايشگاه كتاب رونمایی شد.

آقایی که اهل هیجان است و نقاشی، عکاسی و نوشتن را همراه این هیجان لازم می داند به ادبیات روسیه به جهت عقبه ای که دارد علاقه داشته و برایش جذاب است.

او که رفاقت صمیمانه ای با مهدی پاکدل از سالیان دور دارد سفرهای زیادی به همراه وی با هدف عکاسی و در سکوت و آرامش داشت. وی می گوید: در هوای گرگ و میش راه می افتادیم و در سکوت و آرامش کامل عکاسی می کردیم و یک جور مدیتیشن برایمان به حساب می آمد. اما متاسفانه الان به دلیل قرارداد کاری طولانی مدتی که بسته ام، اجازه ندارم از تهران خارج شوم اما هرجا باشم دوربین عکاسی دم دستم است.

اولین جذابیت سفر رفتن برای امیر آقایی خاموش کردن موبایلش است که ارتباط با تمام دنیا را قطع می کند. معتقد است اولین نشانه های عرفان در هزاره سوم، نداشتن موبایل است! اگر چنین وسیله ای نداشته باشی، به نوعی سالک به حساب می آیی. وقتی هر کسی به خودش اجازه ندهد هر وقت دلش خواست تو را در دسترس خود قرار بدهد، یعنی سلوک.

آقایی اصولا به پیام رسانی به وسیله هنر اعتقادی ندارد و معتقد است گاهی خلق هنر، به واسطه لحظه ثبت آن هنر است، و تمرکز بر پیام از پرداختن به کمک و هنر واقعی که در لحظه خلق می کنی  تو را باز می دارد. وی می گوید: یادم است در زلزله بم بیشتر از آنکه نیروی امدادگر باشد، دوربین عکاسی و فیلمبرداری بود! من هم خودم با دوربین برای ساخت مستند به آنجا رفته بودم. یک روز داشتم با خودم فکر می کردم آیا اگر آن زمان دوربینم را زمین می گذاشتم و به جایش آدم های بیشتری را کمک می کردم از زیر آوار بیرون بیایند درست بود یا الان که یک فیلم ساخته ام و مدام آن صحنه های تلخ را یادآوری می کنم؟! تشخیص اینها از هم خیلی سخت است.

امیر آقایی

وی همیشه تنها بوده است و اصولا آدم معاشرتی نیست، هر چند دوستان زیادی دارد اما تنها در حدی است که آنها را ببیند و برای تفریح کنارشان است ولی اعتقادی به کلمه دوست واقعی ندارد.

هیچ وقت دغدغه اش  این نبوده که مردم در خیابان با انگشت او را نشان دهند! دغدغه اش این است که به نیکی و هنر او را نشان دهند.

هیجانات کنونی و فعالیت در رشته های هنری را نتیجه اتفاقات کودکی خود می داند و معتقد است حال کنونی هر انسانی نتیجه سالهای کودکی اوست.

این بازیگر سینما و تلویزیون اساسا محکم و قاطع در نقش ها ظاهر می شود و شخصیت هایی این چنین را نیز ایفا می کند که نمونه آن «بادیگارد»، «چهارشنبه 19 اردییهشت»،«خاک سرخ» و «سرزمین کهن» هستند.

وی چند سال پیش در دی ماه سال 1390 نمایشگاهی از آثار نقاشی خود با عنوان «وضعیت تفکر» برپا کرد که بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

امیر آقایی این روزها در تلویزیون سریال «چرخ و فلک» را از شبکه یک سیما  به روی آنتن دارد.

 

 

.

 

 

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?