انتشار مجموعه‌های داستان ایرانی و شعر جهان

انتشار مجموعه‌های داستان ایرانی و شعر جهانReviewed by آزیتا لاجوردی on Jul 29Rating:
به گزارش هنردستان، انتشارات بوتیمار به تازگی کتاب «آوازخوان شهر من گنگ بود»  و کتاب «چهره‌ای برای احوال پرسی نیست» را از مجموعه شعر جهان به چاپ رسانده است.

«آوازخوان شهر من گنگ بود» نوشته محمدرضا حیدرپور در قالب مجموعه «داستان ایرانی» این ناشر به چاپ رسیده است. این اثر تعدادی داستان با حجم کوتاه را در بر می گیرد اما نویسنده اش در ابتدای کتاب تذکر داده است: این نوشته ها همان گونه که اعتقاد قلبی و اندیشه من است هیچ گونه قالبی ندارد. نمی توان برای آن‌ها نام داستانک، داستان کوتاه و… گذاشت و یا شاید هم بشود گذاشت. پس تقاضا دارم خارج از هرگونه قالب بندی به خواندن این نوشته‌ها بپردازید. قصد ابراز عقایدم را در این زمینه ندارم که در این کتاب نه می گنجد و نه محل ابرازش است.

مطلب «چشمان بازِ بسته» را از این کتاب می‌خوانیم:

«فرشته از عرض خیابان رد شد. راننده مرد مسنی بود. نمی توانست او را ببیند. ولی فرشته او را دید. مرد متوجه نشد که از او عبور کرده است. فرشته خندان به راهش ادامه داد. دو چهار راه که گذشت، درد عجیبی روی سینه اش احساس کرد. حالش بهم خورد و به تیر برق کنار خیابان کوبید.

فرشته، آرام پشت میز کافه پیاده رو مقابل پسر جوانی نشست. پسر او را نمی دید ولی فرشته او را می دید. موبایل پسر به صدا درآمد. چهره پسر درهم شد. سراسیمه ته فنجان قهوه را نوشید. به سرعت جلوی یک تاکسی را گرفت.»

این کتاب با ۱۲۸ صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت ۹۶ هزار ریال به چاپ رسیده است.

کتاب «چهره‌ای برای احوال پرسی نیست» اثری از ران ویلیس، از مجموعه شعر جهان است که توسط فائزه پورپیغمبر ترجمه شده است. این کتاب به عنوان نهمین کتاب مجموعه «شعر جهان» این ناشر به چاپ رسیده است.

ران ویلیس شاعری اهل ایالت متحده آمریکاست که اصالتی اسکاتلندی ایرلندی دارد. جد بزرگ او طی جنگ های داخلی قرن نوزدهم بر سر ایالات هم پیمان به مبارزه با دولت آمریکا پرداخته است. ران از اوایل نوجوانی اش، شروع به نوشتن کرد. از آن جایی که این شاعر، زاده فقر و در چنین شرایطی بزرگ شده است، انسانی دلسوز توصیف می شود. او هنرِ یافتن زیبایی را تحت شرایطی فرا گرفته است که زیبایی چشمگیری در آن یافت نمی شد.

کتاب «چهره‌ای برای احوال پرسی نیست» ۵۵ قطعه شعر را از این شاعر شامل می شود که یکی از اشعار آن به ترتیب زیر است:

آسمان شب
در سرانگشتانش
می زیست
هوا
چونان الماسی
بر پوستش می درخشید
او هر چیزی خواهد شد
همه چیز
مگر دوستم داشتن

این کتاب با ۱۰۴ صفحه، شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۸۳ هزار ریال منتشر شده است.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

15 − یازده =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?