انتشار کتاب «خانواده در اسلام» نوشته شهید صدر

انتشار کتاب «خانواده در اسلام» نوشته شهید صدرReviewed by Khademi on Nov 6Rating:

 

هنردستان: کتاب «خانواده در اسلام: کوتاه گفتارهایی درباره خانواده» نوشته آیت الله شهید سیدمحمد صدر(ره) منتشر شد.

به گزارش هنردستان؛ کتاب «خانواده در اسلام: کوتاه گفتارهایی درباره خانواده» نوشته آیت الله شهید سید محمد صدر(ره) با ترجمه سید مهدی نوری کیذقانی (عضو هیأت علمی‌دانشگاه حکیم سبزواری) از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.

خانواده در اسلام

این کتاب ترجمه «الاسره فی الاسلام» است که در هشت گفتار تنظیم شده است: خانواده، هم طرازی از نظر اسلام، روابط اجتماعی میان زن و مرد در اسلام، مرد به عنوان همسر، زن به عنوان همسر، مهریه، کار زن در خانه و بیرون و حقوق والدین.

نویسنده کتاب در بخشی از گفتار اول این کتاب نوشته است: «بدون شک خانواده، پایه اساسی جامعه و هسته اولیه وجود آن است؛ زیرا جامعه چیزی جز افرادی که در آن زندگی می‌کنند، نیست؛ افرادی که روابطی بر مبنای مصالح مشترک بعضی از آنها را با برخی دیگر پیوند می‌دهد. لذا هر فردی نتیجه ارتباط عاطفی در چارچوب یک خانواده است. این چارچوب از ابتدای زندگی فرد احساسات و عواطف و اخلاق وی را در بر می‌گیرد و اصول فکری ، اخلاقی و اعتقادی و گرایش دیدگاه او به جامعه، هستی و زندگی را شکل می‌دهد. خانواده مهربان و صالح، بهترین و نیکوترین نتایج را به ارمغان می‌آورد و می‌تواند با ایجاد بهترین اصول و شریف ترین اخلاق در درون فرزندانش، افرادی شایسته و انسان هایی هوشیار تحویل جامعه دهد. از دیگر سو تبهکاری و کینه توزی در جامعه و زندگی یا حرکت در مسیر بدی، جرم و جنایت، از عامل مهمی که به خانواده اولیه مربوط می‌شود سرچشمه می‌گیرد و این به یکی از علت زیر بر می‌گردد: یکی اینکه: خانواده اولیه فرد، عقیده و اخلاق نادرست دارد  و فرد از آن الگو می‌گیرد و در زندگی بر همان راه میرود؛ دوم اینکه او در خانه ای زندگی می‌کند که ارکان اساسی تشکیل خانواده در آن نیست چرا که ممکن است پدر و مادر از زمان کودکی فرد از یکدیگر جدا شده باشند و فرزند از محبت و نگهداری آنها و تربیت اخلاقی و اعتقادی محروم است، لذا خود را در معرض جُرم و گناه قرار می‌دهد.»

چاپ اول کتاب «خانواده در اسلام» در 72 صفحه، قطع پالتویی، دو رنگ، تیراژ 1500 نسخه و قیمت 3000 تومان منتشر شده است. دفتر نشر معارف به زودی دو کتاب «ولایت فقیه» و «امام مهدی(عج) را از این فقیه مبارز و اندیشمند شهید عراق معاصر ترجمه و منتشر خواهد کرد.

**زندگینامه مولف

شهید آیت‌الله سید محمد صدر، فرزند آیت‌الله سید محمدصادق صدر، پدر مقتدی صدر و پسرعمو و شاگرد متفکر شهید آیت الله سید محمدباقر صدر(ره) است که در هفدهم ربیع الاول 1362ق (برابر با 3 فروردین 1322 خورشیدی) به دنیا آمد. وی از علمای مبارز عراق بود که آثار علمی زیادی از خود برجای گذاشت. در دوران زندگی خود با حکومت مستبد صدام مبارزه کرد و عاقبت نیز در شامگاه 30 بهمن 1377ش، به دست نیروهای بعثی در حین بازگشت از مسجد در مسیر منزلش به همراه دو تن از پسرانش به شهادت رسید.

آیت‌الله سیدمحمد صدر علاوه بر خدمات علمی و فتوایی در زمان حیاتش، اقدامات امیدبخش اجتماعی را در عراق استبدادزده آغاز کرد که بارزترین آن زنده کردن «نماز جمعه» بود. او عزاداری برای اباعبدالله الحسین(ع) و دیگر امامان معصوم(ع) را پس از آنکه مدتها از سوی حکومت بعث صدامی‌ ممنوع بود، اقامه و خود در سالروز شهادت امیرالمؤمنین(ع) در منبر مسجد کوفه، قصیده خوانی کرد و چنان شوری به پا کرد که آن عزاداری پس از بیست سال ممنوعیت، در خاطره‌ها ماندگار شد. از دیگر آثار ماندگار اجتماعی و سیاسی او «واجب کردن پیاده روی از نقاط مختلف عراق به سوی کربلا در نیمه شعبان» بود که منجر به حرکت عظیم مردمی‌ و وحشت حکومت مستبد رژیم بعث عراق شد. وی که به شهید صدر ثانی مشهور است، از حامیان جدی نظام جمهوری اسلامی‌ ایران بود و بر وحدت اسلامی‌بسیار تأکید داشت. برای امام خمینی احترام خاصی قائل بود و درباره رهبر معظم انقلاب، آیت الله خامنه‌ای می‌گفت: «دولت ایران، دولت ولی فقیه و آیت‌الله خامنه‌ای، ولی امر مسلمانان است.»

****

برای تهیه کتاب «خانواده در اسلام» و دیگر محصولات دفتر نشر معارف می‌‏توان از طریق سایت پاتوق کتاب:ketabroom.ir یا دفتر مرکزی نشر معارف قم (02537740004) یا از طریق فروشگاههای پاتوق کتاب اقدام کرد.

منبع: خبرگزاری فارس

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?