با آغاز هفتمین سمپوزیوم مجسمه تهران
اولین مجسمه‌سازان خارجی وارد تهران می شوند

اولین مجسمه‌سازان خارجی وارد تهران می شوندReviewed by آزیتا لاجوردی on Sep 20Rating:

هنردستان: هفتمین سمپوزیوم مجسمه تهران از اول مهرماه آغاز به کار کرده و از 29 شهریور نیز اولین سری هنرمندان خارجی وارد ایران می‌شوند.

به گزارش هنردستان، سيدمجتبي موسوي درباره‌ي آخرين روند از مقدمات برگزاري اين دوره سمپوزيوم مجسمه، گفت: همزمان با ثبت نام، فرآيند انتخاب هنرمندان و مقدمات لازم براي برگزاري سمپوزيوم هفتم انجام شده و برخي کارهاي آماده‌سازي برگزاري سمپوزيوم از جمله خريد اقلام مورد نياز هنرمندان، آماده‌سازي فضاي برگزاري سمپوزيوم، شرايط اخذ ويزاي هنرمندان خارجي، شرايط اسکان هنرمندان، تهيه مواد و متريال مورد نياز براي هنرمندان نيز صورت گرفته است.
او با اعلام اين‌که اول مهرماه زمان برگزاري هفتمين سمپوزيوم مجسمه تهران خواهد بود، از حضور هنرمندان خارجي در ايران خبر داد و افزود: اول مهرماه هفتمين سمپوزيوم مجسمه تهران آغاز به کار مي‌کند. از 29 شهريور نيز اولين سري هنرمندان خارجي وارد ايران مي‌شوند و تا 30 شهريور تمام هنرمندان خارجي وارد ايران خواهند شد. هنرمندان ايراني نيز در محل اسکان خود استقرار مي‌يابند. 
دبير هفتمين سمپوزيوم مجسمه تهران با اشاره به اين‌که اين دوره سمپوزيوم ميزبان بيش از 14 هنرمند خارجي خواهد بود، بيان کرد: 14 هنرمند خارجي از 13 کشور در اين دوره از سمپوزيوم حضور خواهند داشت. هنرمنداني از کشورهايي مانند روسيه، بلاروس، آلباني، پرتغال، ايتاليا، صربستان، تايوان، کره، آلمان، پرو و … مجسمه‌سازان اين دوره سمپوزيوم سنگ و آهن هستند.
موسوي در پاسخ به اين پرسش که چرا اين دوره از سمپوزيوم مانند دوره‌هاي قبلي از يک متريال بهره نگرفته و در کنار سنگ، از آهن نيز استفاده مي‌شود، گفت: در واقع سمپوزيوم را بهانه‌اي براي توسعه مجسمه‌سازي با شيوه‌هاي مختلف کرديم. همان‌طور که قبلا نيز به اين موضوع اشاره کردم، ما متريال سنگ را از اين نظر انتخاب کرديم که در چند دهه اخير مجسمه‌سازي کشور، استفاده از سنگ از سوي هنرمندان بسيار کم‌فروغ بود و هنرمندان به نوعي از کار با سنگ گريزان بودند. با وجود اين‌که در دهه‌هاي گذشته ما آثار بسيار نفيسي از مجسمه‌هاي سنگي داشتيم، اما از يک دوره‌اي به بعد، ديگر اين اتفاق نيفتاد. بنابراين با انتخاب سنگ به نوعي مي‌خواستيم مجدد اين متريال به عرصه مجسمه‌سازي باز گردد و مورد توجه باشد.
وي اظهار کرد: خوشبختانه در اين زمينه شاهد اتفاقات خوبي بوديم و ساخت مجسمه‌هاي سنگي با اقبال مواجه شد و ساخت اين مجسمه‌ها در شهرهاي ديگر نيز مورد استقبال قرار گرفت. در کنار اين، ما هنرمندان مجسمه‌سازي داريم که تخصص‌شان در استفاده از ساير متريال‌هاي اين عرصه براي ساخت مجسمه است و از سويي قصد شرکت در سمپوزيوم را نيز دارند، به همين دليل در دوره هفتم تصميم بر اين گرفتيم تا در کنار بخش اصلي که متريال سنگ است، از آهن نيز استفاده کنيم.
دبير هفتمين سمپوزيوم مجسمه تهران گفت: بيشترين سمپوزيوم‌هاي مجسمه‌سازي در دنيا، سمپوزيوم سنگ هستند و خوشبختانه ما در بخش سنگ مشکلي نداريم و اتفاقا سنگ‌هاي مرغوبي نيز در داخل کشور داريم، اما با توجه به اين‌که هنرمندان علاقه‌مند هستند با متريال‌هاي ديگر نيز در سمپوزيوم حضور داشته باشند، مانند سمپوزيوم پنجم که با چوب برگزار شد، اين دوره نيز از فلز آهن در کنار سنگ بهره گرفتيم.
او ادامه داد: بخش اصلي سمپوزيوم با دو کارگاه برگزار مي‌شود که کارگاه سنگ با هدف طراحي و ساخت مجسمه از جنس سنگ تراورتن تعيين شده و بزرگ‌تر است، کارگاه آهن نيز به آفرينش اثر هنري از جنس آهن اختصاص يافته است که در اين بخش از حضور 9 هنرمند بهره‌مند مي‌شويم.
موسوي اضافه کرد: محل برگزاري سمپوزيوم مانند دوره‌هاي پيشين، برج ميلاد خواهد بود و جاي‌گذاري مجسمه‌ها در نقاط تهران را به‌عنوان سياست کلي حفظ خواهيم کرد.‌

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

هفده − 3 =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?