نشست کتاب سال سینمای ایران
اکبر نبوی: هدفمان کمک به تولید در حوزه سینماست/ سینما بی کتاب می‌میرد

اکبر نبوی: هدفمان کمک به تولید در حوزه سینماست/ سینما بی کتاب می‌میردReviewed by مصطفی زبرجد on Dec 15Rating:

هنردستان: اکبر نبوی در یک نشست مطبوعاتی موارد مختلف پیرامون پنجمین دوره مراسم اهدای جایزه کتاب سال سینمای ایران را تشریح کرد.

هنردستان:  مصطفی زبرجد/ نشست خبری جشن جایزه کتاب سال سینمای ایران لحظاتی قبل در خانه سینما برگزار شد.

در این مراسم که امروز سه شنبه 24 اسفند برگزار شد اکبر نبوی دبیر پنجمین دوره مراسم اهدای جایزه کتاب سال سینمای ایران ضمن اعلام برگزاری این جشن در پنجم اسفند، به ضروریات برپایی این جشن پرداخت و اظهار داشت: نوشتن و کتاب دلیل پیدایش بسیاری از حوزه های تخصصی و هنری است و اساسا اگر کتاب نبود شاید بسیاری از تمدن ها وجود نداشت و مردمان گذشته نمی توانستند دستاوردهای خود را به آیندگان منتقل کنند. کتاب فرهنگ می سازد و فرهنگ هم از دل خود تمدن به وجود می آورد و تمدن ها فرهنگ را در طول زمان پربار می کنند.

وی افزود: سینما و کتاب در راستای کارکرد اجتماعی به هم پیوند خورده اند و برای سینما بدون کتاب مرگ پیش بینی می شود. دستاوردهای سینما در نتیجه تجربیا ت افراد و جوشش های درونی هنرمندان در کنار نظریات صاحب نظران و اندیشمندان برای بالندگی سینمای ایران باعث شد خانه سینما در صدد برپایی این جشنواره برای پنجمین دوره باشد.

نبوی عنوان کرد: لازم به ذکر است اولین دوره این جشن در سال 86 برگزار شد و در دوره تعطیلی خانه سینما برگزاری این جشن به تعویق افتاد که در صورت عدم توقف در دروه هفتم آن می بودیم.

دبیر این جشن بیان کرد: در این دوره با دو رویکرد در تداوم رویکردهای دوره های گذشته حرکت خواهیم کرد. اول اینکه کتاب هایی را مد نظر داریم که توانایی انتقال تجربیات موثر هنرمندان برای مخاطبان را دارا باشند بنابراین صرفا برای گروه داوری مبانی نظری اهمیت ندارد.در رویکرد دوم مبانی نظری مد نظر است چرا که سینما روز به روز در حوزه های تکنولوژی و ابزارها و هم در حوزه های مربوط به دانش سینما در حال تجربه حوزه های جدیدتری است. اگر اثر یا آثاری بتوانند مبانی نظری سینما را به حانواده سینما و علاقمندان آن ارتقا دهند معیار موثری برای بنیاد اصلی برگزاری جشن یعنی رشد و بالندگی سینما به حساب می آید.

نبوی ادامه داد: در مرداد ماه دعوت نامه ها را برای ناشرین ارسال و آخرین مهلت دریافت آثار پایان شهریور ماه مقرر شد.

وی در خصوص داوران جشن امسال گفت: جلسات متعددی با رئیس خانه سینما برای انتخاب هیئت داوران متناسب با جشن این دوره برگزار کردیم و در نهایت تصمیم بر انتخاب ترکیبی شد. در نتیجه این جلسات هفت داور عضو خانه سینما و خارج از خانه سینما انتخاب شدند که جواد فرید زاده، حجت الله ایوبی، حمید دهقانپور، محمود اربابی، بهروز افخمی، فرزاد موتمن و مهران کاشانی داوران دوره پنجم جشن کتاب سال سینمای ایران هستند.

این منتقد سینما در خصوص جوایز این جشن عنوان کرد: در دوره های گذشته سه تندیس برای بهترین اثر تالیفی، ترجمه و ناشر برگزیده اهدا شده است و در کنار اهدای تندیس و لوح به نویسندگان، مترجمان و ناشرینی که در حوزه موضوعات سینمایی فعالیت داشتند، نکوداشت و تقدیر برای افرادی که به مدت طولانی در حوزه نشر و تالیف و ترجمه فعالیت داشتند برگزار شد که امیدزاده، قوکاسیان و رحیمیان از این افراد بودند. اما برای نکوداشت دوره پنجم هنوز فرد مرد نظر انتخاب نشده است.

نبوی تصریح کرد: این دوره هم روند جوایز به همین شکل است ضمن این که نکوداشت هم خواهیم داشت اما پیشنهاد شد که بخش کتابهای مستند و انیمیشن جدا از حوزه داستانی مورد ارزیابی قرار گیرد. که اگر از بین 71 کتابی که در ارزیابی حضور دارند تعداد این موضوعات به حد نصاب رقابت برسد بخش مستند و انیمیشن خواهیم داشت. این تعداد کتاب از 34 ناشر ارسال شده که ققنوس، هرمس و امیرکبیر در میان این ناشران قرار دارند و انتخاب نامزدها در بهمن ماه است.

وی در خصوص برنامه های خانه سینما بیان کرد: هدف خانه سینما در کنار تقدیر و تشکر، ایجاد شور و انگیزه برای حوزه سینما بود که در حال حاضر این هدف به تولید آثار سینمایی با وجود تعداد کم نشر کتاب در کشور و سیر نزولی آن کمک و نقش مثبت ایفا کرده است. این خانه در نظر دارد تعداد 200 جلد کتاب از ناشران خریداری و در اختیار اعضای خانواده سینما قرار دهد. همچنین شورای نشر خانه سینما در این خانه با روی کار آمدن رضا میر کریمی شکل گرفت و اعضای آن میرکریمی، اربابی، کاشانی، راستین و بنده هستم. هدف این شورا تشویق تولید کتاب های سینمایی برای حوزه سینماست. این خانه بعد از جشن پنجم اسفند در نظر دارد مسابقه ای درون خانواده سینما برای کتابخوانی ترتیب دهد که شاید به شکل ماهانه برگزار شود.

در پایان این نشست کتاب منتخب دوره چهارم جشن کتاب سال سینمای ایران به خبرنگاران اهدا شد.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

12 + نوزده =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?