در شهر کتاب فرشته
«ایران جوان» شهرام ناظری رونمایی می شود

«ایران جوان» شهرام ناظری رونمایی می شودReviewed by آزیتا لاجوردی on Sep 19Rating:

هنردستان: مراسم رونمایی از آلبوم ایران جوان با آواز شهرام ناظری و آهنگسازی پیمان سلطانی جمعه سوم مهرماه ساعت 18 در شهرکتاب فرشته برگزار می‌شود.

به گزارش هنردستان، آلبوم «ایران جوان» با آواز شهرام ناظری و آهنگسازی پیمان سلطانی به زودی منتشر خواهد شد. پیمان سلطانی دربارۀ آلبوم «ایران جوان» می‌گوید: «ایران جوان» اثری است مستقل که در ساخت آن از ملودی‌ای قدیمی (قطعۀ سلام) ساختۀ آقای «لومر» استفاده کردهام. قطعۀ سلام در بعضی از منابع به اشتباه «نخستین سرود ملّی ایران» معرفی شده است. این قطعه در زمان قاجار به عنوان یک مارش چندین بار در مراسم رسمی دربار با ارکستر سازهای بادی و پیانو سولو به اجرا در آمده است. این ملودی پس از صد و اندی سال به شکل کنونی پرداخت و مجدداً خلق شده است.
این آهنگساز ادامه داد: پس از تغییرات اولیه در انگارههای ریتمیک، آکسانگذاریِ ملودیِ اولیه، اصلاح هارمونی، افزودن ملودی هایی به آن، افزودن اورتور، اپیزود میانی، کُدا و کادانس، گذاشتن کلام بر روی اثر، پرداخت در ارکستراسیون و تنظیم قطعه برای ارکستر سمفونیک و سازهای ملی، این موسیقی از یک مارش نظامی به یک سرود حماسی با مضمونی اجتماعی تبدیل شد و نام «ایران جوان» (در میان مردم، «وطنم») به خود گرفت. ایران جوان امروز دیگر به تمامی مردم ایران تعلق دارد.
وی در ادامه افزود: «مجموعه قطعات به اجرا در آمده در این اثر عبارتند از «سرزمین مادری» -شعر ضیاالدین ناظم پور/ برای ارکستر و آواز- «ایران جوان» (وطنم) -شعر بیژن ترقی / برای ارکستر و آواز- «باران» -شعر ضیاالدین ناظم پور / برای ارکستر و آواز- «سرزمین مادری» -برای پیانو / پیانیست آرمن مووسیسیان- «ایران جوان» (وطنم) -برای پیانو / پیانیست مارگاریتا تووماسیان- «باران -برای پیانو / اجرای سمپل حامی حقیقی- «سرزمین مادری» -برای کر، پیانو و تنبک- «ایران جوان» (وطنم) -برای کر، پیانو و تنبک- «باران» -برای کر، پیانو و تنبک- «سرزمین مادری» -برای ارکستر و سنتور- «ایران جوان» ( وطنم) -برای ارکستر و تار- «باران» – برای ارکستر و سه تار- که ضمن این مجموعه ها بنده تکنوازی تار، سه تار و سنتور را نیز بر عهده داشته ام.»

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

1 + 7 =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?