با گذشت دو سال از مدیریت؛
ایوبی در سازمان سینمایی خانه تکانی می کند

ایوبی در سازمان سینمایی خانه تکانی می کندReviewed by آزیتا لاجوردی on Oct 6Rating:

کمبود بودجه در سازمان سینمایی و عدم برنامه‌ریزی درست برای عرصه فرهنگ دلایلی است که در روزهای آینده شاهد جابجایی‌ها در موسسات تابع سازمان سینمایی خواهیم بود.

به گزارش هنردستان به نقل از فارس؛ از ابتدای ورود حجت الله ایوبی به سازمان سینمایی صحبت از کوچک و فربه شدن سازمان سینمایی وجود داشت، نزدیک به دو ماه زمان صرف شد تا چارت سازمان سینمایی مورد مطالعه قرار گیرد و با گفت و گو و تعامل دو معاونت آثار و فعالیت‌ها ادغام شود. رئیس سازمان سینمایی تلاش داشت تا اشکالات را برطرف کند. 6 اداره کل به 3 اداره کل  تقلیل یافت و انتظار چابک سازی از این سازمان می‌رفت در اداره کل نمایش خانگی یک شورای پروانه ساخت و یک شورای پروانه نمایش وجود داشت  اما در حال حاضر این دو شورا ادغام شدند و به نظر می رسید استقلال خاصی در این حوزه شکل گرفته است زیرا نمایش خانگی مشتریان خاص خود را دارد و مراجعات آن به مراتب بیشتر از حتی سینمای حرفه ای است؛ اما پس از گذشتن مدت ها مدیرکلی برای نمایش خانگی پس از رفتن صادق موسوی مدیر کل قبلی در نظر گرفته نشده است.

از سوی دیگر حکایت موسسه رسانه های تصویری به مدیریت حسین مسافر آستانه همچنان ادامه دارد. مبنای تصمیمات رئیس سازمان سینمایی بر این واقع شده است که در موسسه رسانه‌های تصویری تغییراتی زیربنایی و زیرساختی داشته باشد اما همیشه در  روش‌های اجرا اختلاف نظرهایی وجود داشته است. موسسه براساس تصمیمات هیات امنایی اداره می شود و به همین دلیل تصمیم گیری درباره تغییرات در موسسه به درازا کشیده شده است. قرار بود با سیاست های جدید سازمان سینمایی مبنای فعالیت موسسه از حیطه نمایش خانگی خارج شود اما راهکار مناسب برای این کار ارایه نشد. براساس شنیده‌های خبرنگار این خبرگزاری پس از برگزاری جشنواره یاس بالاخره استعفای مسافرآستانه از سوی سازمان سینمایی پذیرفته می‌شود و یکی از گزینه‌های احتمالی حضور در ریاست موسسه رسانه‌‌ها  سید مصطفی ابطحی قائم مقام اقتصاد سینما و معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی و سمعی و بصری است که برای مدیریت موسسه رسانه‌های تصویری در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان سینمایی برای انتخاب مدیر حوزه انجمن سینمای جوانان ایران که حوزه بسیار مهمی است در ابتدا حبیب ایل بیگی را در نظر گرفته بود که به نظر می‌رسید گزینه خوبی برای اداره انجمن باشد، اما به یکباره با جابجایی که در حوزه معاونت سینمایی آثار صورت گرفت و محمد احسانی مجبور به حضور در رسانه ملی و حبیب ایل بیگی جایگزین احسانی شد. انجمن سینمای جوانان ایران یکی از مهمترین موسسات سازمان سینمایی بدون مدیر و با انبوهی از مشکلات و موانع برای مدتی بدون مدیریت به کار خود ادامه داد تا فرخنده کیش مدیریت آن را برعهده گرفت. حالا شنیده ها حاکی از آن است که فرخنده کیش ظاهرا نتوانسته توقعات سازمان سینمایی را آنگونه که باید در به سامان رساندن دفاتر انجمن برآورده کند و عنقریب باید شاهد جابجایی در یکی از موسسات مهم سازمان سینمایی باشیم. موسسه‌ای که مستقیما با علاقمندان سینمای ایران سر و کار دارد و باید با نگاه درست و کارشناسی شده مدیریت شود.

کمبود بودجه سازمان سینمایی هم از دیگر معضلاتی است که این روزها رئیس سازمان با آن دست و پنجه نرم می‌کند. برای بهبود یافتن وضعیت زیرساختهای سالن‌های سینمایی که همه به آن واقف هستیم بودجه نیاز است که متاسفانه این بودجه به درستی تامین نشده است و یکی موسسات تابعه سازمان سینمایی موسسه سینما شهر که مسئولیت تجهیز سالن های سراسر کشور، مجهز شدن سالن ها به سیستم دیجیتال، تجهیز سالن‌ها به سیستم کارت سینما و حمایت از بخش خصوصی در سالن سازی از وظایف این موسسه است که همه این کارها نیاز به بودجه دارد. با توجه به مشکلات بودجه در سازمان سینمایی به نظر می رسد در این موسسه نیز شاهد تغییراتی باشیم و مهندس مسچی مسئولیت خود را به فرد دیگری واگذار کند.

بر هیچ کس پوشیده نیست که مدیریت در عرصه فرهنگ کاری بس دشوار است؛ اما باید برای مدیریت در این عرصه برنامه ریزی داشت و یک چشم اندازی از مدیریت بر این عرصه را در نظر گرفت. متاسفانه مدیریت‌های مقطعی و کوتاه مدت هیچ گاه نتوانسته مشکلات و معضلات در عرصه فرهنگ را ریشه کن کند. باید تک تک مدیران سازمان سینمایی برای رسیدن به برنامه از پیش تعیین شده در این حوزه تلاش کنند. مدیریت سازمان سینمایی به سومین سال خود وارد شده است اما ما همچنان شاهد تغییرات در سطح‌های مختلف مدیریت در زیر مجموعه‌های سازمان سینمایی هستیم. اگر تغییرات در بهبود روند کار موثر بود کاری پسندیده است اما در این مدت شاهد رفت وآمدهایی بودیم که نه تنها سودی برای این عرصه مهم نداشته بلکه به جای آن که سازمان را در رسیدن به اهدافش چابک‌تر کند، کندتر کرده است.

 

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

17 − پنج =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?