بهترین کتاب‌هایی که خوانده‌ام -1
«باران خلاف نيست»؛ کتابی که روح را می‌شوید

«باران خلاف نيست»؛ کتابی که روح را می‌شویدReviewed by عباس کریمی on Jun 14Rating:

عباس کریمی عباسی           عباس کریمی‌عباسی: هنردستان/ بعضي از كتاب‌ها ما را فقط سرگرم مي‌كنند، از برخي تنها براي آموزش استفاده مي‌كنيم و تعدادي از كتاب‌ها را هم مي‌خوانيم كه بينشمان بيشتر شود. در بعضي از كتاب‌ها هم تمام اين ويژگي‌ها با هم ديده مي‌شوند. در این مجموعه یادداشت‌ها برآنیم که مفیدترین و بهترین کتاب‌ها را برای شما معرفی کنیم.

«باران خلاف نيست» تالیف کوروش علیانی است که گزیده‌ای از سخنان پرحکمت میرزا اسماعیل دولابی با نگارشی خاص نویسنده است. نگاه نويسنده به زندگي، دين، مرگ، دنيا و آخرت به شدت منبعث از سنت‌ها و عجيب آن‌كه بسيار امروزي است! كافي است نگاهي به متن منتخب پشت جلد كتاب بياندازيم تا اين مطلب را بهتر درك كنيم:
«از من مي‌شنوي؟ هركس گفت دنبال من بيا، من رسم جديد آورده‌ام پشتت را كن بهش و برو دنبال كارت.
محلش نگذار. كسي قرار نيست رسم جديد بياورد.
همان رسم قديم است، قرار است همان را يادت بياورند.
ذكر اصلا يعني همين ديگر؛ يعني يادآوري.»

اين يادآوري از همان جمله‌هاي اول كتاب ديده مي‌شود: «اين دل چشمه بوده. ازش آب كشيده‌اي، ولي تميزش نكرده‌اي. حالا هم فكر بد نكن…. كلنگ بزن؛ قشنگ، آن‌وقت آب بكش. آب صاف. نه از اين آب گلي‌ها…. »

اميد از مضاميني است كه در كتاب بسيار ديده مي‌شود و نويسنده مخاطب را به‌روي‌آوري به آن تشويق مي‌كند:

«هي نپرس آخرش چي مي‌شود. آخرش دست خداست، بد كه نمي‌شود…»
«توي اين دنيا هر عسري يك يسري دارد. هر عسرتي هم با سه تا نقطه كوچك مي‌شود عشرت. نمي‌شود؟ مي‌شود. تو چرا مثل بوتيمار لب آب، غصه تشنگي را مي‌خوري؟»
« همه بهت مي‌گويند از خدا بترس. خود خدا هم مي‌گويد بترس. من مي‌گويم نترس. نترس. از چي مي‌ترسي؟ فكر كرده‌اي چي مي‌خواهد ازت؟ …برو توي دامنش، هيچ نترس.»

نگاه نويسنده در اين كتاب حتي به شيطان هم از زاويه ديد تازه‌اي است:
«…شيطان هم بد نيست. بنده با غيرت خداست. غيرت داشت كه به غير سجده نكرد ديگر. فقط يك كم خنگ است. نفهميد اين سجده، سجده به همان خداست»

از اين گونه نگاه‌هاي تازه و تفكر برانگيز در متن‌هاي كوتاه اما نغز كتاب بسيار ديده مي‌شود. اين نگاه آنطور كه نويسنده در مقدمه كتاب آورده‌است:

«متاثر از نشستن پاي مكتب مرحوم دولابي است و رنگ او را دارد.»

اميد به زندگي، آخرت و رحمت خداوند از موضوعات اصلي كتاب است كه با وجود تكرار مضمون؛ متن‌ها تكرار نمي‌شوند و اين به دليل تفاوت زاويه ديد نويسنده در هر يك از آن‌هاست.

«باران خلاف نيست» در كل كتاب كوچكي با مفاهيم بزرگ و به زباني خاص؛ اما همه‌فهم است كه براي همه مردم خواندني و قابل استفاده به نظر مي‌رسد.

اين كتاب در سال 1386 توسط انتشارات مستند فرهنگسراي  پايداري عرضه شده و متاسفانه فقط در کتابخانه‌ها و فرهنگسرای رسانه واقع در خیابان شریعتی قابل دسترسی بود اما اکنون می‌توانید آن را از نشر خیمه یا به صورت اینترنتی خرید کنید.

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?