بازنمایی موضوع‌های آشنا در شکل‌های نا آشنا

بازنمایی موضوع‌های آشنا در شکل‌های نا آشناReviewed by آزیتا لاجوردی on Aug 3Rating:

هنردستان: یک مدرس دانشگاه گفت: هنر محیطی به بازنمایی قوانین محیط با هدف ارتباط با انسان می‌پردازد.

او ادامه داد: برپايي اين نمايشگاه را بايد نقطه مثبتي براي يک تعامل هنري و دوستانه در اين زمينه دانست. نشانه‌هاي برخاسته از فرهنگ‌هاي متفاوت در آثار هنرمندان در جاي‌جاي اين کره خاکي و البته تفاوت‌هاي موجود در آثارشان مي‌تواند براي هنرمندان و مخاطبان جالب توجه و بحث‌برانگيز باشد.

اين استاد دانشگاه درباره ورودش به عرصه هنرهاي محيطي و فعاليت در اين زمينه گفت: از سال 1388 فعاليت خود را در زمينه هنر محيطي آغاز کردم. آشنايي با دکتر احمد نادعليان به‌عنوان هنرمند بين‌المللي عرصه هنر جديد، بويژه هنر محيطي و جديت او در اين زمينه و از طرف ديگر، علاقه شخصي‌ام به محيط زيست و کار در طبيعت باعث شد تا با جديت بيشتري به خلق آثار بپردازم و بتوانم آثارم را در چند نمايشگاه گروهي در خانه هنرمندان و جشنواره‌هاي هنر محيطي در شهرهاي مختلف به‌نمايش بگذارم.

محمديان توضيح داد: امسال دو نمايشگاه انفرادي هنر محيطي را برگزار کردم. اکنون نيز به انجام کارهاي پژوهشي در زمينه هنر محيطي مي‌پردازم که البته در قالب مقالاتي در نشريه‌هاي مختلف از جمله فصل‌نامه پژوهش هنر دانشگاه اصفهان و فصل‌نامه دانشگاه علم و فرهنگ تهران به چاپ رسيده است.

وي اظهار کرد: مي‌توان به‌طور کلي از هنر محيطي به بازنمايي قوانين محيط با هدف ارتباط با انسان ياد کرد. يکي از مهم‌ترين نقش‌هايي که هنرمند برعهده دارد، بازنمايي موضوع‌هاي آشنا در شکل‌هاي ناآشناي جديد است، به‌گونه‌اي که شايد بيشتر جهان را متوجه بحران‌هاي زيست‌محيطي کند، البته بخشي از آثار در گرايش‌هاي هنر محيطي الزاما مانا نيستند. از اين رو، غالبا اين هنر به‌واسطه عکاسي و تصويربرداري ثبت و در نمايشگاه‌ها و محيط‌هاي مجازي به‌وسيله رسانه‌هاي مختلف ارائه مي‌شود.

او با تأکيد بر اين‌که هنر محيطي فقط در ارتباط با طبيعت شکل نمي‌گيرد، افزود: بايد اين عرصه را در رابطه با زندگي مردم که تحت تأثير گونه‌هاي مختلف فرهنگ نيز قرار مي‌گيرد، شناخت.

به گزارش ايسنا، نمايشگاه هنر محيطي ايران با عنوان «فضاهاي زندگي» 30 تيرماه در مرکز هنري ترانسيلوانيا در شهر سانتا جورجه روماني افتتاح شد و به‌مدت يک‌ماه در اين گالري برپا خواهد بود.

در اين نمايشگاه، آثاري از 28 هنرمند ايراني به‌نمايش گذاشته شده است. آثار اين نمايشگاه در دو مرحله توسط محمود مکتبي و دو داور مجارستاني به نام‌هاي پيتر آلپار و دکتر ريکا وارالياي، داوري و انتخاب شده‌اند.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

10 − سه =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?