با همت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری؛
بانوی 7 هزار ساله تهران به موزه ملی رفت

بانوی 7 هزار ساله تهران به موزه ملی رفتReviewed by آزیتا لاجوردی on Nov 7Rating:

هنردستان: اسکلت بانوی 7 هزار ساله تهران پس از چند روز عملیات سخت و خطرپذیر توسط حفاظت گران و مرمت گران پژوهشکده حفاظت و مرمت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری عصر جمعه به موزه ملی منتقل شد.

به گزارش هنردستان به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری فتح الله نیازی کارشناس پژوهشکده حفاظت و مرمت امروز “شنبه “با اعلام این خبر به جزئیات چگونگی آزادسازی اسکلت بانوی 7 هزار ساله تهران و انتقال آن به موزه ملی پرداخت.

وی گفت: مشکل اصلی ما در عملیات آزادسازی قرار داشتن یک لایه شنی متزلزل حدود 30 سانتی متر در زیر اسکلت بود که با هراقدامی امکان فرو ریختن آن وجود داشت.

او با اشاره به وجود لایه آبرفتی شبیه ماسه بادی رودخانه ای در زیر اسکلت افزود:از آنجا که نمی توانستیم به روش مرسوم  بلوک برداری اسکلت را جدا کنیم ابتدا  یک سری مطالعات اولیه برای سنجش عمق متزلزل لایه انجام دادیم.

این کارشناس با اشاره به گودبرداری با زاویه 45 درجه به سمت محیط داخلی زیر اسکلت خاطرنشان ساخت که پس از گودبرداری به این نتیجه رسیدیم که باید از لایه زیر استحکام بخشی صورت گیرد.

وی افزود: برای انجام این کار از تورهای پلی استایرن استفاده کردیم و پس از قرار دادن تور در محل خالی شده با درجه 45 درجه و با استفاده از گچ فراوری شده بتا دور تا دور زیر اسکلت را مسلح و دو طرف زاویه 45 درجه را از زیر بهم متصل کردیم.

نیازی با اشاره به اینکه پس از مسلح شدن اطراف اسکلت محیط زیر آن را حفاری و با پروفیل محکم آنجا را مستحکم کردیم،افرود: پس از آن با استفاده از یک جرثقیل دستی قالب گچی زیر اسکلت و خود آن را با احتیاط فراوان 5 سانتی متر از کف زمین جدا کردیم.

این کارشناس حفاظت و مرمت خاطرنشان ساخت که پس از جدا شدن اسکلت از لایه آبرفتی شروع به خالی کردن کامل زیر اسکلت، برداشتن لایه آبرفتی و مسلح کردن کامل زیراسکلت کردیم.
او با اشاره به انجام عملیات 3 روزه در محل دفن بانوی  7 هزارساله تهران گفت: پس از خشک شدن کامل گچ ها اقدام به ساخت یک سکوی چرخ دار کردیم و روی آن دولایه فوم پلی اتلین قرار دادیم تا در اصل نقش برانکارد را ایفا کند.

نیازی در ادامه گفت و گوی خود با خبرنگار سایت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری افزود:پس از آماده شدن برانکارد کل باکس اسکلت را به آرامی و به میزان یک متر از سطح زمین جدا کرده و پایه آهنی برانکارد را زیر باکس گچی قرار دادیم که پس از جدا کردن الوارها روی سطح برانکارد چرخی قرار گرفت.

به گفته او پس از 24ساعت و خشک شدن کامل گچ ها اسکلت عصر روز جمعه به موزه ملی منتقل شد.

این کارشناس در مورد چگونگی انتقال اسکلت از خیابان مولوی به موزه ملی گفت :برانکارد چرخ دار با باکس گچی اسکلت با تسمه مهار و توسط یک جرثقیل 8تنی روی کامیون قرار گرفته و به موزه ملی منتقل شد.

وی افزود:برای جلوگیری از لرزه های احتمالی زیر چرخهای برانکارد را ماسه گذاشتیم تا لرزش ها در مسیر حرکت را خنثی کند و اسکلت به سلامت به موزه ملی برسد.

به گفته او اسکلت بانوی 7هزار ساله تهران در طبقه اول موزه ملی قرار داده شد تا پس از آماده سازیهای لازم درمحل مورد نظر قرار گیرد.

قرار است اسکلت بانوی 7هزار ساله تهران در هفته پژوهش “اواخر آذر” در معرض دید عموم قرار گیرد.

پیش تر چند تن از باستان شناسان عضو پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با انجام حفاری هایی راه سفر بانوی 7هزار ساله تهران به موزه ملی را هموار کرده بودند.

مشاهده تکه های سفال توسط مهسا وهابی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته باستان شناسی در میان حفاری های فاضلاب چهار راه مولوی در سال گذشته کاوش های اضطراری باستان شناسی را به همراه داشت که به کشف اسکلت بانوی 7هزار ساله منجر شد .

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

9 + 4 =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?