نگاهی رسانه‌ای به پدیده شهرت
برخورد دوگانه چهره‌ها با طرح مسائل خصوصی

برخورد دوگانه چهره‌ها با طرح مسائل خصوصیReviewed by عباس کریمی on Oct 27Rating:

مجید فروغی  هنردستان – مجید فروغی/ حكايت ورود به زندگي خصوصي چهرهاي مشهور هنر و ورزش تكراري است. خبرهاي گاهي درست و شايعات بي شماري كه درباره زندگي چهره ها در رسانه ها منتشر مي شود و حالا شبكه هاي اجتماعي و شبكه هاي ارتباطي موبايلي چنانكه امكان اطلاع رساني و ارتباطات را گسترش داده اند، طبيعي است كه براي خبرهاي درست و شايعات زندگي خصوصي هنرپيشه ها و ورزشكاران هم استفاده شوند.
تكليف شايعات و تحريف و دروغ ها كه به شدت در حال افزايش است، نه فقط درباره چهرها بلكه درباره هر فرد ديگري روشن است كه از نبود و زوال اخلاق و رفتار حرفه اي مي آيد. اما خبرها و اطلاعات واقعي و درست از زندگي هاي خصوصي و شخصي اين افراد امري طبيعي است كه خود اين چهره ها هم به آن دامن مي زنند.
جست و جو و سوال مردم درباره زندگي خصوصي افرادي كه به هر دليلي به شهرت رسيده اند، اجتناب ناپذير است و به همين دليل “شهرت” يكي از ارزش هاي خبري است و اين ارزش خبري در هنر و ورزش حرف اول را مي زند. براي همين شهرت است كه رفتار معمولي يك چهره فارغ از در نظر گرفتن “شهرت” هيچ ارزشي براي تبديل شدن به خبر و تيتر در روزنامه ها و دست به دست شدن در شبكه هاي ارتباطي ندارد و به واسطه شهرت اين رفتار معمولي خبر و تيتر مي شود.
اما متاسفانه نحوه برخورد چهره ها با مطالب و اخباري كه درباره آنان منتشر مي شود، دوگانه است و حتي گاهي مصلحت خويش خواهانه است. نمونه هايي از اين دست كم نيستند. هفته گذشته كه شايعه اي درباره ازدواج بنيامين بهادري با يك بازيگر سينما منتشر شد، بار ديگر موضوع زندگي خصوصي چهره ها و شايعات درباره آنان طرح شد. بار ديگر تاكيد مي كنم كه شايعه و دروغ و تحريف درباره هر شخصي آسيب هاي فراواني براي آن فرد، اعتماد مردم به رسانه ها و ترويج شايعه و دروغ در جامعه دارد.
اما انتقادها و اعتراض هايي كه هر از گاهي از سوي يكي از چهره ها در واكنش به خبري كه از زندگي خصوصي آنان منتشر شده و نادرست هم نيست، برخورد دوگانه شان را نشان مي دهد. بنيامين بهادري كه هفته گذشته از انتشار آن خبر درباره ازدواجش شاكي شد و مدير برنامه هايش از پيگيري قضايي گفت. اين واكنش و اعتراض نسبت به شايعات و اطلاعات نادرست مقبول است اما با توجه به مواردي كه براي آشكار كردن بعضي جنبه هاي زندگي خصوصي، چهره ها گزينشي و مطابق خواست و مصلحت خود رفتار مي كنند، انتقادشان به انتشار اخبار از زندگي خصوصي شان قابل پذيرش نيست.
بنيامين بهادري سال گذشته وقتي به برنامه “بعضي ها” آمده بود در برابر سوالي درباره تصادف همسرش، گفت كه نمي خواهد در اين مورد صحبت كند اما درباره دخترش بارانا كه مسايل او هم جزيي از زندگي خصوصي اين خواننده است گفت و از اين برنامه تلويزيوني از مردم خواست عروسك دخترش را پيدا كنند. در همان برنامه بود كه تصاوير و فيلم هايي از پدر و محله اين خواننده پخش شد و خودش هم درباره آن بخش از زندگي اش كه خود مي پسنديد و صلاح مي دانست حرف زد.
بي ترديد اگر گم شدن عروسك دختر اين خواننده به مردم مربوط است كه از تلويزيون اعلام مي شود، طبيعي است كه باید مسايلي مانند تصادف همسرش هم به مردم ارتباط داشته باشد. گاهي بعضي چهره ها موافقند فقط آن بخش از مسايل خصوصي خود را كه مصلحت مي دانند و دوست دارند پيش چشم مردم عيان شود اما وقتي درباره موارد ديگري از آنان سوال مي شود، انتقاد و اعتراض مي كنند. اين همان برخورد دوگانه است. برخوردي كه چهره ها دوست دارند به خاطر شهرتشان تعيين كنند كدام بخش از زندگي شان را مردم اجازه دارند و چه بخشي را مردم حق ندارند بدانند.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

5 × دو =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?