نقد، سینما و سینماگران/ 10
برزگر: منتقدان باید تاوان سنگین فیلمسازی را در نظر بگیرند

برزگر: منتقدان باید تاوان سنگین فیلمسازی را در نظر بگیرندReviewed by مصطفی زبرجد on Jan 4Rating:

هنردستان: اگر در سینمای ما امثال میشاییل هنکه نیستند در میان منتقدان ما هم امثال رولاند بارت و سوزان ساندرک وجود ندارند چه بسا فیلمسازی ما تلاشش را بیشتر کرده و شرایط سخت تری را تجربه می کند اما واقعا تاوانی که در فیلمسازی داده می شود بسیار سنگین است.

732184

هنردستان: مصطفی زبرجد/  کارگردان سینما مجید برزگر در خصوص تعامل منتقدین و کارگردانان در سینما گفت: معیارهای منتقدین سینمای ایران گاهی بزرگترین فیلمهای تاریخ سینماست در حالی که شرایط فیلمسازی در ایران زیر استاندارد فیلمسازی در دنیاست.

وی تصریح کرد: در این شرایط ناگهان وقتی منتقد بی رحمانه فیلم های ایرانی را در مقایسه با آثار بزرگ دنیا کوبیده و نابود می کنند به نظر می رسد منصفانه نیست و طبیعتا به دنبال آن کارگردان هم می گوید منتقد شرایط سخت فیلمسازی را نمی داند.

برزگر ادامه داد: ممکن است برای منتقد شرایط فیلمسازی مهم نباشد ولی وقتی مشقت در فیلمسازی در نقد در نظر گرفته شود باید با احتیاط در مورد فیلم نقد و حرف زده شود.

کارگردان «پرویز» عنوان کرد: اگر در سینمای ما امثال میشاییل هنکه نیستند در میان منتقدان ما هم امثال رولاند بارت و سوزان ساندرک وجود ندارند چه بسا فیلمسازی ما تلاشش را بیشتر کرده و شرایط سخت تری را تجربه می کند اما واقعا تاوانی که در فیلمسازی داده می شود بسیار سنگین است.

برزگر با اشاره به نقد اشتباه منتقدان در مقطعی از زمان بیان کرد: منتقد یک نقدی در مورد فیلم می نویسد و اشتباه نقد می کند کما اینکه در مورد «دونده» و «آب، باد، خاک» خیلی از منتقدان بزرگ ما اشتباه کردند و بد و بیراه زیادی به فیلم و فیلمساز گفتند که تاریخ نشان داد که آنها فیلم های بزرگی بودند.

وی در خصوص حال حاضر فیلمسازی و نقد در ایران اظهار کرد: امروزه درصد خطا در فیلمسازی وجود ندارد و اگر با پول میلیونی فیلم بد ساخته شود فیلمساز برای ابد حذف می شود. اما منتقد می تواند نقد بنویسد و بعد بگوید اشتباه کردم و در نقد بعدی درست عمل کند. مسئله منتقد یک قلم کاغذ و فرصتی است که بنویسد.

برزگر گفت: ساخت پرویز شش سال از زندگی من را گرفت. دو سال نوشتم، یک سال ساختم و سه سال اجازه نمایش نداشت و اگر فیلم بدی می شد و موفق نمی شد واقعا سخت بود و این شرایطی است که فیلمساز ممکن است با ان روبرو شود و باید در نظر گرفته شود اما شخصا از نظر منتقدان که برخی دوستان من هم هستند استفاده و کمک می گیرم و زاویه ای با آنها ندارم.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

هجده − یک =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?