هدف اصلی این همایش انتخاب آثار برگزیده برای جشنواره بین المللی فجر و فجر استانی است.
برگزاری همایش آثار برگزیده جشنواره های تئاتر استان ها در آذر ماه

هنردستان: اتابک نادری مدیر امور استان های مرکز هنرهای نمایشی اعلام کرد: آذر ماه امسال در همایش آثار برگزیده جشنواره های تئاتر استان ها میزبان کارگردانان و روسای انجمن های نمایش استان ها در سالن مشاهیر مجموعه تئاتر شهر هستیم.

به گزارش هنردستان،نادری عنوان کرد :هدف اصلی این همایش انتخاب آثار برگزیده برای جشنواره بین المللی فجر و فجر استانی است.

او افزود: از تاریخ ۱۳ تا ۲۴ آذر ماه کارگردانان آثاری که در جشنواره های استانی برگزیده شده اند به همراه فیلم آثارشان در سالن مشاهیر حضور پیدا خواهند کرد و بعد از اکران آثار، هیئت بازبینی به داوری نمایش ها می پردازند تا در صورت کیفیت لازم برای جشنواره بین المللی فجر و فجر استانی انتخاب شوند. وی افزود: علاوه بر کارگردان ها روسای انجمن های نمایش هر استان نیز در این همایش حضور پیدا می کنند تا بتوانیم با وجود آوردن فضای تعاملی نتایج مطلوبی را از این برنامه بگیریم.

وی با بیان اینکه این همایش بخش های جنبی ویژه ای خواهد داشت افزود: ما در نظر داریم تا با قرار دادن غرفه هایی درلابی انتظار سالن اصلی تئاتر شهر فضایی به وجود آوریم تا روسای انجمن نمایش هر استان به معرفی فعالیت ها و پتانسیل تئاتر استان خود بپردازند. هدف ما از برگزاری این همایش حمایت و پشتیبانی از تئاتر استان است و از این رو سعی داریم تا فرصت هایی به وجود آوریم که در فضایی تعاملسی تئاتر استان ها بتوانند خود را معرفی کنند. وی در همین راستا گفت: در این همایش نشست های ویژه ای با حضور مدیران دولتی و خصوصی خواهیم داشت تا بتوانیم با آشنایی بین استان ها فضایی را به وجود آوریم تا آثاری که در شهرستان ها به روی صحنه می روند بتوانند فرصت اجرا در نقاط دیگر کشور را نیز به دست آورند. در همین جشنواره های استانی سال های قبل مواردی داشتیم که وقتی کاری در شهر دیگر اجرا شده مورد پسند قرار گرفته و همین باعث شده تا آن نمایش در شهر های دیگر نیز موفق به اجرا شود.

نادری برگزاری نشست های تخصصی ورکشاپ های کاربردی که با حضور اساتیدی از پرتقال و اسپانیا انجام می شود را از دیگر برنامه های این همایش دانست و ادامه داد: رویکرد ما در همایش پیش رو این است که با وجود آوردن پل های ارتباطی و فضای آموزشی به بالندگی تئاتر استان ها کمک کنیم و فضای رقابتی در اولویت قرار ندارد.

او با بیان اینکه شیوه انتخاب آثار در جشنواره های قبل باعث نارضایتی گروه ها بوده افزود: قبلا جشنواره های منطقه ای را داشتیم که به علت نبود امکانات لازم در شهر های میزبان ممکن بود کارها اجرایِ مطلوبی نداشته باشند و همین امر باعث می شد تا گروه ها احساس کنند اثرشان به درستی اجرا نشده. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا باز بینی ها متمرکز و با فیلم انجام شود که سال گذشته چنین روندی را پیش گرفتیم و امسال لازم دانستیم تا برای ارتقاء کیفیت این روند، کارگردان نمایش هم در کنار فیلم اثرش حضور داشته باشد تا دقیق تر دست به انتخاب آثار برگزیده بزنیم. او با بیان اینکه در این دوره آثار استانی در دو انتخاب می شوند افزود: ما از هر استان ۱ یا ۲ برگزیده داریم که بخشی از آنها برای جشنواره بین المللی فجر و اجرا در تهران انتخاب می کنیم و بخشی دیگر از آثار برای حضور در جشنواره فجر استانی انتخاب می شوند، که این بخش به میزبانی ۶ یا ۷ استان برگزار خواهد شد.

او برنامه های دیگری مثل بازدید از اماکن های تخصصی تئاتر و تماشای تئاتر های در حال اجرا را از دیگر برنامه های همایش پیش رو دانست.

 منبع: ایران تئاتر

 

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?