جمال شورجه کارگردان سینما عنوان کرد:
برگزاری کنگره شهدای هنرمند یک حرکت ملی است

برگزاری کنگره شهدای هنرمند یک حرکت ملی استReviewed by مصطفی زبرجد on Dec 26Rating:

هنردستان: برگزاری کنگره شهدای هنرمند یک حرکت ملی است و باید همه نهادها و ارگانهای فرهنگی و هنری کشور در برگزاری آن دخیل شوند.

به گزارش هنردستان به نقل از روابط عمومی کنگره 2000 شهید هنرمند؛ جمال شورجه، کارگردان سینما ضمن اعلام آمادگی برای هرگونه کمک و همیاری در برگزاری کنگره شهدای هنرمند، گفت: من فکر می‌کنم این حرکت حرکتی هست که در واقع چون در تمام مراکز استان‌ها صورت می‌گیرد، یک حرکت ملی است. این کنگره شهدا، مختص بسیج نیست که بخواهد اجرا کند؛ یک حرکتی است که تمام ارگان‌ها ونهادها به عبارتی باید دخیل و وارد شوند. این امر، مثل هنرمندان مختص یک قشر و طبقه خاصی نیستند. این هنرمندان ما متعلق به سراسرایران وهمه ملت هستند.

وی افزود: این شهدای هنرمند تنها متعلق به بسیج نبوده و به همه مردم ایران تعلق دارند. دراین زمینه‌ها، هرکاری از دست ما بر می‌آید، چه در کارهای تصویری و اینها ما می‌توانیم کمک کنیم، ما اعلام آمادگی می‌کنیم.

شورجه ادامه داد: مهم‌ترین موضوع در این حوزه بحث فرهنگ‌سازی و تأثیرگذاری است؛ آن هدف و پیام برگزاری خود این کنگره، به هرجهت، هم شناسانده بشود تا جامعه بداند که شهدا چه افرادی بودند. حرکت بسیارخوبی است.

این کارگردان سینما معتقد است باید جامعه بویژه نسل جدید هنرمندان با این الگوهای هنری و فرهنگی بیشتر آشنا شوند.

وی اظهار داشت: آشنا کردن جامعه با هنرمندان شهید خصوصاً برای نسل‌های جدیدتر یک نیاز اساسی است، تا با روحیه فرهنگ جهاد و شهادت، بیگانه نباشند. به هرجهت، هم برای اینکه جامعه با این هنرمندان آشنا بشود و هم هنرمندان ما در واقع تأسی کنند به این افراد و فقط شهید آوینی را الآن از بین هنرمندهای ما می‌شناسند، حالا به هرجهت از طریق آثارش و برخورد در واقع اخلاصی که در وجود این شهید بزرگوار بود، می‌شناسند. بقیه نمی‌دانند که مثلاً شهدای هنرمند، دیگر چه کسانی بودند و چه اثراتی داشتند؟

به اعتقاد وی برگزاری کنگره در موضوعات مختلف بستری را فراهم می‌کند تا  منابع شناخت این سرمایه‌های هنری و معنوی جمع‌آوری و ارائه شوند. اینها حرکت خوبی هست. من فکر می‌کنم که این حرکت، یک حرکت ملی هست و خیلی باید فراگیرتر از این باشد که فقط بسیج، متولی این امر بشود.

این کارگردان سینما و تلویزیون در رابطه با نقش و حضور مردم در این کنگره، گفت: باید بتوانیم طیف‌های وسیع تر و گسترده‌تری از مردم را پای کار بیاوریم؛  دیدن این آثار و دیدن و شناختن این هنرمندان و خصوصاً هنرمندان  و جامعه هنری  ارزشمند است. اینکه شناسانده شود که هنرمندان برج عاج‌نشین نیستند و  در صورت نیاز در متن میدان هم حضور دارند الگوسازی بسیار درستی است.

شایان ذکر است کنگره سراسری 2000 شهید هنرمند در پنج رشته هنری شامل: سینما، تئاتر، هنرهای تجسمی، موسیقی و شعر و ادبیات اواخر دی‌ماه سال‌جاری توسط سازمان بسیج مستضعفین، سازمان بسیج هنرمندان با مشارکت و تعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، حوزه هنری، خانه هنرمندان ایران، مرکز بسیج سازمان صدا و سیما و بنیاد فرهنگی روایت به دبیری محمد خزاعی در تهران برگزار می‌شود.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

3 × یک =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?