در نشست نقد «آن شب» در فرهنگسرای ابن سینا مطرح شد؛
بهارستانی: تناقض شخصیتها در «آن شب» عمدی است/ لطفی: کارگردانیِِِِِِ بهارستانی قابل تحسین است

بهارستانی: تناقض شخصیتها در «آن شب» عمدی است/ لطفی: کارگردانیِِِِِِ بهارستانی قابل تحسین استReviewed by مصطفی زبرجد on Mar 6Rating:

هنردستان: مراسم اکران و نقد فیلم «آن شب» در فرهنگسرای ابن سینا برگزار شد.

هنردستان:مصطفی زبرجد/ در این مراسم که اهالی سینما و علاقمندان به فیلم کوتاه حضور داشتند ابتدا فیلم «آن شب» به نمایش در آمد و بعد از پایان نمایش محمد رضا لطفی کارگردان سینما اجرای برنامه نقد و بررسی را به دست گرفت.

photo_2016-03-06_17-06-43

در ابتدای برنامه غزل بهارستانی کارگردان و بازیگر «آن شب» پس از عرض خیر مقدم خدمت مهمانان این مراسم گفت: با توجه به سابقه خبرنگاری با آسیب های اجتماعی آشنا بوده ام و همیشه دغدغه من بوده است. وقتی ایده را با امیر شایان مهر مطرح کردم ایشان استقبال کرده و نگارش آن را پیش بردیم.

سیروس همتی بازیگر «آن شب» در ادامه با اشاره به بازی در فیلم کوتاه بیان کرد: من به عنوان بازیگر باید بازی کنم و این جزء سابقه من می شود. بازی برای بازیگر در فیلم کوتاه به مراتب سخت تر است چون باید در زمان کوتاه در قالب بازی شخصیت را معرفی کند تا به انتقال پیام فیلم و کارگردان به مخاطب نیز کمک شود. پیش از این سوابق زیادی در این عرصه داشته ام و با فیلم کوتاه بیگانه نبودم که نمونه آن چهار فیلم ساخته هومن سیدی است.

وی افزود: وقتی غزل بهارستانی از من خواستند که در این فیلم ایفای نقش کنم قراری گذاشته و بعد از بررسی فیلمنامه در کافه ای متعلق به یکی از دوستان مشترک دورخوانی فیلمنامه را برگزار کردیم. به شخصه از این که به من لطف داشتند تشکر می کنم. «آن شب» یکی از کارهایی بود که عوامل آن عالی و دوست داشتنی بودند.

photo_2016-03-06_17-06-33

در ادامه بهارستانی در خصوص کیفیت تولید اثر اظهار کرد: تولید و ترکیب اثری با تصاویر مستند و داستانی کار سختی است، تصاویری که گرفتن آن به سادگی ممکن نیست و با تلاش دوستان به دستمان رسید. در فیلمنامه اولیه تغییراتی اعمال کردم، درشروع کار یک بازیگر زن حضور داشتند اما بعد به این نتیجه رسیدم که بازی و نقش با موضوع و اثر هماهنگی ندارد بنابراین آن بخش ها را کنار گذاشتم.

کارگردان «آن شب» عنوان کرد: کارگردان-بازیگر بودن در یک اثر کار اشتباهی است چون از احاطه کامل بر کار و عوامل برای تولید یک اثر خوب با بهترین کیفیت کاسته می شود بنابراین در آثار بعدی تمرکزم روی یک کار خواهد بود.

همتی در خصوص کار گروهی در ساخت یک اثر بیان کرد: وقتی در یک اثر حضور داری باید با همه عوامل تعامل داشته باشی و هماهنگ عمل کنی تا یک اثر خوب و هماهنگ شکل گیرد. در ساخت این اثر همه گروه با هم هماهنگ بودیم و این برای مجموعه ای خودجوش که اولین اثر خود را ساخته اند جای تحسین دارد.

photo_2016-03-06_17-06-15

بهارستانی در جواب سوال لطفی در خصوص هدفی که برای این فیلم در ادامه راه دارد اظهار کرد: تیم ما تیم خود جوشی است و قطعا برای ارسال «آن شب» به جشنواره های مختلف برنامه داریم. در این راه همه یک دلیم و حتی مترجم آثار و هماهنگ کننده برای این اتفاق در بین ما هستند. این هماهنگی و یکدلی تا جاییست که حتی مدیر عامل پروشات خودرو شرق به عنوان حامی مالی اثر به دلیل اینکه به عنوان هنرمند وظيفه اجتماعي ام را ایفا کردم، در مقام شهروند متعهد با حمايت خود از كار وظيفه اجتماعيشان را انجام دادند و این هماهنگی و تعامل جای تجلیل دارد.

وی افزود: تناقض شخصیتی نقش ها که در ذهن مخاطبان به وجود آمده باید بگویم این اساسا تعمدی است چرا که به دنبال نشان دادن روند موجود در جامعه هستم که هر فرد خود را بری از هر نقصی می داند و مقصر هر اتفاقی را سیستم و جامعه حاکم می داند در حالی که همین افراد از کوچکترین مسائل پیرامون به راحتی می گذرند و برای آن ارزشی قائل نیستند.

بهارستانی در خصوص نگاه مخاطب گفت: این اثر به روش دوربین روی دست فیلمبرداری شده و قرار گرفتن آن کنار تصاویر مستند به جذابیت اثر در مخاطب کمک کرده است.

photo_2016-03-06_18-46-12

محمد رضا لطفی بعد از این صحبتها عنوان کرد: کارگردانی بهارستانی به عنوان اولین اثر در کنار تصاویر مستند فوق العاده آن بسیار قابل تحسین است اما موسیقی اثر تا حدودی ضعف دارد. امیدوارم در آینده موفقیت های بیشتر او را ببینیم.

محمد رضا جعفري فشاركي مدير عامل پروشات خودرو شرق به عنوان حامی فیلم، سيروس همتي، محمد رضا لطفي، عباس  اردكانيان و سید حبیب مكتبي از جمله مهمانان این مراسم بودند.

 گفتنی است؛ فيلم «آن شب» در ژانر مستند داستاني است كه با به تصوير كشيدن تصاويري مستند از شهر تهران آسيب هاي اجتماعي را در حوزه ي كارتن خواب ها، اعتياد و كودكانِ بدونِ شناسنامه به چالش مي كشد. قصه ي فيلم راجع به دختر خبر نگاري است كه دغدغه ي اجتماعي دارد اما زماني كه خود در بطن يك آسيب اجتماعي قرار مي گيرد برخوردش تامل بر انگيز است. غزل بهارستاني دانش آموخته ي رشته ي تآتر در مقطع كار شناسي ارشد است كه تا كنون بيش از ده كار نمايشي اجراي صحنه اي را كارگرداني كرده است، آن شب اولين تجربه ي او در فيلم سازي است،

عكاس: فرزانه رضايي

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?