در نشست خبری عنوان شد:
بوقلمون نمایش آیین ایرانی با شکل مدرن است/ تماشاچی نقش مبلغ و دولت را برای تئاتر دارد

بوقلمون نمایش آیین ایرانی با شکل مدرن است/ تماشاچی نقش مبلغ و دولت را برای تئاتر داردReviewed by مصطفی زبرجد on Dec 20Rating:

هنردستان: بوقلمون نمایشی به روز برای مخاطب است و تئاتر تنها یک حامی و ناجی دارد که تماشاچی است و اگر او نیاید و تئاتر نبیند هیچ حمایتی از سوی هیچ مرکزی نیست.

هنردستان: مصطفی زبرجد/ نشست خبری آغاز اجرای نمایش بوقلمون ظهر امروز ساعت 11 در سالن مشاهیر مجموعه تئاتر شهر با حضور خیرالله تقیانی پور کارگردان این نمایش، سیروس همتی، مه‏لقا باقری و محمد صادق ملک بازیگران آن برگزار شد.
محمدصادق ملک در این نشست افزود: شرایط فعلی تئاتر به اندازه ای نگران کننده است که پیشنهادی به ذهن من نمی رسد. مجموعه حمایت ها برداشته شده و زمان اجراها کاملا شناور است؛ حتی وقتی اثری با کیفیت تولید می شود نمی دانیم می توانیم آن را اجرا کنیم یا نه و از سوی دیگر حمایتی از آن وجود دارد.

وی ادامه داد: امیدوارم مخاطبان بدانند تئاتر و نمایش ما به شدت محتاج حمایت تماشاچی است. مساله به ضرورت رسیده است و اگر مخاطب حمایت نکند گروه های تئاتری از هیچ حمایتی برخوردار نیستند؛ تهیه کنندگی در تئاتر نیز به گروه های معدودی محدود شده است.

ایفاگر نقش بوقلمون تاکید کرد: امیدوارم به هر روش ممکن بتوانیم مخاطبان تئاتر را خبر کرده به آنها بگوییم امروز تئاتر تنها یک حامی و ناجی دارد که تماشاچی است و اگر او نیاید و تئاتر نبیند هیچ حمایتی از سوی هیچ مرکزی نیست.

تقیانی پور نیز در این نشست با اشاره به موفقیت های نمایش بوقلمون در بخش چشم انداز تئاتر سی و سومین دوره جشنواره بین المللی تئاتر فجر (سال گذشته)گفت: ابتدا تصور می کردیم به دلیل این موفقیت ها بتوانیم نمایش را در سال 94 در سالن چهارسو اجرا کنیم. اما مسئولان اعلام کردند این سالن امسال به تعمیرات نیاز دارد.

وی ادامه داد: بعد از آن شورای نمایش سال گذشته اعلام کرد شش نمایش از شش کارگردان بزرگ در سالن چهارسوی تئاتر شهر اجرا می شود و در فروردین ماه مطلع شدیم سالن چهارسو تا پایان امسال پر است و نمایش بوقلمون در جدول نمایش ها نیست.
تقیانی پور تاکید کرد: در نهایت متوجه شدیم حمید امجد از اجرا در زمان خود انصراف داده است و در نتیجه ما از امروز یعنی 29 آذر تا 29 دی ماه نمایش بوقلمون را در سالن چهارسو برای مخاطبان اجرا می کنیم.

در ادامه سیروس همتی بازیگر نقش مرشد در این نمایش نیز گفت: کار کردن با تقیانی پور و گروه نقاب همواره برای من افتخارآفرین بوده است؛ زیرا باعث بازآفرینی بهترین تمرین های بیان و بدن، یادآوری آیین ها و سنت های ایرانی و خوانش قوی متن ها است. پشت پرده نمایش نیز به اندازه صحنه تئاتر برای من لذت بخش است وهمواره همین گونه بوده است.

مه لقا باقری نیز که نقش کولی پری را در نمایش ایفا می کند دلیل پذیرش این نقش را فضای ایرانی داستان به طور کلی دانست و گفت: این فضا جزء جذاب ماجراست و خود نقش نیز از جذابیت های دراماتیکی برخوردار بود.

تقیانی پور در این مورد که چرا سالن چهارسو را برای اجرای این نمایش انتخاب کرده است با توجه به اینکه این نمایش از جمله نمایش های آیینی و سنتی است و سالن سنگلچ مناسب تر به نظر می رسد نیز گفت: من بر اساس ظرفیت های سالن چهارسو از ابتدا میزانسن ها را طراحی کرده ام، مثلا بالکن و عمق سالن چهارسو در اجرا در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: صحنه ما سه سویه است و سالن چهارسو برای این نمایش بهترین فضا را فراهم می کند. ضمن اینکه بوقلمون یک نمایش ایرانی است که به آن نگاه مدرن شده است.

نمایش بوقلمون در سی و سومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر موفق به کسب 4 تندیس جشنواره و 2 تقدیر در بخش های کارگردانی، نویسندگی، بازیگری زن، موسیقی بازیگری مرد و طراحی لباس شد.

در نمایش بوقلمون به نویسندگی و کارگردانی خیرالله تقیانی پور و تهیه کنندگی جواد نوری سیروس همتی، مه لقا باقری، محمد صادق ملک، جواد پور زند، وحید نفر، سامان دارابی، محمد هادی عطایی، حسین شفیعی، ابوالفضل حاجی علیخانی، محمد شکری، مهدی پناهی، میلاد ابراهیمی و محسن سلیمانی بازی می کنند.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

یک × یک =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?