جشنواره ای بین المللی در دل شهری هنرخیز؛
تئاتر تبیلیسی در تفلیس گرجستان برگزار شد

تئاتر تبیلیسی در تفلیس گرجستان برگزار شدReviewed by مصطفی زبرجد on Nov 8Rating:

هنردستان: جشنواره اینترنشنال فستیوال در تفلیس با  نگاه بین المللی حرفه ای به آثار و تولیدات فرامرزی برگزار شد.

هنردستان/ محمدرضا غریب زاده: در یکی از شهرهای زیبای جهان جشنواره ای هرساله با نام اینترنشنال فستیوال تئاتر تبیلیسی برگزار می‌شود. این جشنواره که با دوهدف نگاه بین المللی حرفه ای به آثار و تولیدات فرامرزی تئاتر پای در چندمین دوره خود گزارده بسیار سهم به سزایی را درانتقال معنا ومفهوم ازطریق زبان نمایش ایفا می‌نماید.

این جشنواره دو بخش اصلی دارد. بخش بین الملل و بخش شو کیس که در هرکدام اجراهای فاخر و نیمه حرفه ای را به منصه ظهور می رساند. در دوره‌های گذشته هنرمندان حرفه ای بسیاری از سرتاسر جهان گرد هم آمده بودند تا از هنر بی بدیل هنرمندان گرجستانی و سایر کشورهای جهان بهره ببرند. دراین دوره نیز طبق سنوات گذشته این فرصت به هنرمندان حرفه ای تئاتر داده شده بود تا باحضور صمیمانه خود درجشنواره بتوانند راه تعامل فرهنگ ها وملل مختلف در چارچوب هنر باشند.

هنرمندانی از اسپانیا آلمان لهستان ایتالیا لیتوانی روسیه ترکیه و سایر کشورها به همراه 12 نفر ازانجمن جهانی منتقدین در جشنواره حضور داشتند و به بحث و گفتمان نمایش ها می‌پرداختنند. بعضی از نمایش ها اگر چه نخستین اجرای خودرا پشت سر می‌گذاشتند اما خلاقیت کارگردانی ،تجهیزات فنی کامل و بازیگران قدرتمند حسی و تکنیکی با عث بروز صحنه های ناب برای مخاطب بود.

اگر لحظه ای مخاطب ذهن خود را حتی خارج از فضای اجرا می‌برد یا سرگرم عوامل بیرونی می‌گشت باعث از دست دادن یک موقعیت دراماتیک می‌شد و این شرایط ویژه تا آخرین اجرا ادامه داشت.

تاثیر برخی آثار آنچنان بود که تا مدتها درباره آن بحث و انتقادات و پیشنهاداتی داده می‌شد و با درمیان گذاردن با عومل اجرایی و کارگردان، گامی موثر در جهت اعتلای آثار نمایشی برداشته شد. درساعات اولیه روزها هم بازار داغ تئاتر و میتینگ های دو یا چند نفره، باعث معرفی تکنیک، شیوه اجرایی، رزومه عوامل اجرایی و پروژه های مشترک بود که باتوجه به زمان محدود و برنامه ریزی جشنواره بسیار پرجنب وجوش برگزار شد. نکته ای که برای خود من به عنوان یک مهمان درجشنواره بسیار حائز اهمیت بود روح بلند پروازانه ی گرجستانی ها برای هنر مرز و بومشان بود.

شاید بسیاری برنامه ریزی مدوی برای حمایت و استقبال از تئاترهایشان می کردند. پیزی که بسیار در اروپا و دنیا مرسوم است و درایران کمتر دیده شده است.

با این حال همیشه صحنه های پرشور تئاترشان، فضای گرم نقد، تعامل، استقبال و پذیرایی بی نظیرشان و هنرمندان صادق و مهربانشان را ازیاد نخواهم برد. امید است که هنر بدون مرز بر تمامی جهان سایه گستراند.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

1 + 1 =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?