گفتگوی اختصاصی هنردستان با محسن موسوی خواه مدرس تئاتر فیزیکال
تئاتر فیزیکال

تئاتر فیزیکالReviewed by Khademi on Nov 27Rating:

هنردستان: تیاتر فیزیکال به چه مباحثی می پردازد؟

محسن موسوی خواه مدرس تئاتر فیزیکال، در گفت و گو با خبرنگار تئاتر هنردستان به تشریح این نوع تئاتر پرداخت و به سوالات خبرنگار هنردستان پاسخ داد.

*تیاتر فیزیکال به چه مباحثی می پردازد؟  تئاتر فیزیکال نوعی داستان سرایی است که عمدتا از طریق روش های فیزیکی به تماشاچی مطلب را اعمال میکند. یا در رابطه با، متن برای انتقال داستان. در واقع، آن را از طریق حرکات دست، زبان بدن،فرم و… به تماشاچی انتقال میدهد
* تاریخچه این نوع تیاتر به چه موقعی برمی گردد؟
ﺩﺭ ﺩﻫﻪ ﻫﺸﺘﺎﺩ، ﮔﺮﻭﻩ ﻫﺎﯼ ﺩﯾﮕﺮﯼ ﭼﻮﻥ ” ﺗﺌﺎﺗﺮ ﺩﻭ ﮐﻮﻣﭙﻠﯿﺴﯿﺘﻪ ” ﻭ ” ﻟﻮﻣﯿﺮ ﻭ ﭘﺴﺮﺍﻥ ” ﺍﺯ ﺣﯿﺚ ﺑﻬﺮﻩ ﮔﯿﺮﯼ ﺍﺯ ﭘﺮﻓﻮﺭﻣﺮﻫﺎ، ﮐﻪ ﺻﺮﻓﺎ ﻣﺜﻞ ﺑﺎﺯﯾﮕﺮﺍﻥ ﺗﻨﻬﺎ ﺑﺮ ﺻﺪﺍﯼ ﺧﻮﺩ ﺗﮑﯿﻪ ﻧﺪﺍﺷﺘﻨﺪ، ﺍﻋﺘﺒﺎﺭ ﻭ ﺷﻬﺮﺕ ﺑﺴﯿﺎﺭ ﯾﺎﻓﺘﻨﺪ. ﺍﯾﻦ ﺍﯾﺪﻩ ﮐﻪ ﺟﻨﺒﺶ ﺗﺌﺎﺗﺮ ﻓﯿﺰﯾﮑﺎﻝ را به راه انداخت ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﻭﺍﻗﻌﯿﺖ ﻧﺸﺎﺕ ﮔﺮﻓﺖ ﮐﻪ ﺑﺴﯿﺎﺭﯼ ﺍﺯ ﭘﺮﻓﻮﺭﻣﺮﻫﺎﯼ ﺟﻮﺍﻥ ﺗﺼﻤﯿﻢ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺑﻮﺩﻧﺪ ﺑﻪ ﭘﺎﺭﯾﺲ ﺑﺮﻭﻧﺪ ﺗﺎ ﺯﯾﺮ ﻧﻈﺮ ﮊﺍﮎ ﻟﻮﮐﻮﮎ ﺁﻣﻮﺯﺵ ﺑﯿﺎﺑﻨﺪ
* تمرينات فيزيكال شما بر پايه چه ورزش ها و چه سبکهایی از اساتید تتاتر میباشد؟
تتاتر فیزیکال حتما یک مکمل ورزشی میخواهد. من به شخصه از فنون رزمی (تای چی و وشو) و ششمیر بازی برای کارم استفاده میکنم و یک سری از تمرینات رقص معاصر. بیومکانیک. واکرو یوگا حتما باید استفاده شود. اساتیدی چون سیدی لاربی .میرهولد. ژاک لوکوک. ریچارد چیشلاک افرادی هستند که در فضای فیزیکال صاحب سبک بودند و بنده به شخصه از روش کاریشان خیلی الهام میگیرم

* مهمترين مشخصه هاي يك پرفورمر (بازیگر فیزیکال) چيست؟
به عقیده من یک بازیگری که بخواهد در فضای فیزیکال تتاتر فعالیت داشته باشد و یا بهتر بگویم یک پرفورمر خوب باشد اول باید با سبک و روش اساتید اشنایی کامل داشته باشد و اینکه کاملا بدن خود را بشناسد از یک دینامیسم حرکتی برخوردار باشد و در خودش ببیند وتنها ,تمرین ,تمرین وتمرین میتواند ساختار و قالب یک بازیگر فیزیکال را زیبا نشان بدهد.
* در مورد كارگاه هايتان توضيح كامل بدهید. از كي شروع به كار كرد و با چه هدفي پيش مي رود؟
هفتمین دوره کارگاه ابزار تتاتر بدن از 4 اذر ماه در خانه تتاتر ابین برگزار میشود . این کارگاه در 3 ترم 10 جلسه ای است . هدفی که من پیش رو دارم نسبت به این کارگاه برگزاری ورکشاپ های چند روزه در شهرستان هاست .
* آيا تمرينات شما مستلزم وزن و قدرت مشخصي است و براي عموم افراد امكان پذير است؟
وزن زیاد باعث کندی کار میشود . چون تمام اتفاقاتی که در یک فیزکالیست می افتد بدن و تروفرزی اوست و وزن زیاد باعث خستگی زودرس در تمرینات است . ولی قدرت بدن را ما به مرور تمرین میدهیم و افزایش میدهیم .
بله برای همه افراد امکان پذیر است و یکی از پر انرژی ترین افرادی که در کارگاه ما هر هفته حضور دارند سرکار خانم گلاب ادینه و سرکار خانم شیرین بینا هستند که باعث افتخار بنده است.

 هدیه رحمت نژاد

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?