به قلم منصور اوجی؛
«تاریخ شفاهی ادبیات معاصر ایران» منتشر شد

«تاریخ شفاهی ادبیات معاصر ایران» منتشر شدReviewed by آزیتا لاجوردی on Apr 29Rating:

هنردستان: کتاب منصور اوجی از مجموعه «تاریخ شفاهی ادبیات معاصر ایران» منتشر شد.

222-14

به گزارش هنردستان به نقل از ایسنا، در معرفی این کتاب و مجموعه تاریخ شفاهی ادبیات معاصر ایران عنوان شده است: «قرار بود این طرح 50 جلد کتاب را دربر بگیرد و هر جلد به یک شخصیت ادبی بپردازد، اما سختی‌های کار چنان بود که دستیابی به اهداف اولیه را ناممکن ساخت و ناچار این طرح به 20 شخصیت محدود شد و شیوه کار در این مجموعه براساس گفت‌وگو تنظیم شد. اگر شخصیت موردنظر در قید حیات بود گفت‌وگو شخصا با وی انجام شد و اگر چشم از جهان فرو بسته بود گفت‌وگو با اعضای خانواده، دوستان و همکاران وی انجام گرفت.

هدف از این طرح ارائه گزارشی از زندگی خصوصی، اجتماعی و حرفه‌ای شخصیت‌ها است تا منبعی برای تحقیقات جامعه‌شناسی و روانشناسی از ایشان فراهم آید.

چهارچوب اصلی طرح پرداختن به دوره‌های مختلف زندگی (کودکی، نوجوانی، جوانی و…) و بیان فعالیت‌های ادبی، فرهنگی و سیاسی شخصیت‌های ادبی است. بی‌تردید تحلیل آثار یک نویسنده و نیز تحقیق درباره جامعه و شرایط ادبی نیازمند چنین اطلاعاتی است و ما تا آنجا که مقدورمان بود در این مجموعه سعی کردیم به چنین اطلاعاتی دسترسی بیابیم.

تاکنون از این مجموعه کتاب‌های صادق هدایت، هوشنگ گلشیری، صمد بهرنگی، م. آزاد، علی باباچاهی، عبدالعلی دستغیب، نصرت رحمانی، جواد مجابی و محمدعلی اسپانلو انتشار یافته است و سرانجام اینک بعد از چند سال کش و قوس «تاریخ شفاهی ادبیات معاصر ایران» منصور اوجی توسط نشر «ابتکار نو» به مرحله انتشار رسید و از چاپ خارج شد.»

به گفته منصور اوجی، قرار است این کتاب در شیراز رونمایی شود و در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران (15 تا 25 اردیبهشت در شهر آفتاب) هم به علاقه‌مندان عرضه خواهد شد.

کتاب منصور اوجی از «مجموعه تاریخ شفاهی ادبیات معاصر ایران» (با دبیری محمدهاشم اکبریانی) که گفت‌وگوی آن را عبدالرحمان مجاهد نقی انجام داده در 240 صفحه به چاپ رسیده است.

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?