تالار وحدت، میزبان آثار روحانی

تالار وحدت، میزبان آثار روحانیReviewed by آزیتا لاجوردی on Jul 25Rating:
به گزارش هنردستان، 1 مرداد ماه، تالار وحدت میزبان اجرای آثار اساتید بزرگ موسیقی ایران و آوا و نوایی بود که یاد موسیقی ملی ایران را زنده می کرد و در زادروز استاد انوشیروان روحانی قطعات زیبای این هنرمند را به روح و جان مخاطبانش می نشاند.

در شبی که گروه «بی حصار» با نام همنوازی پیانو و آواز علاقمندان موسیقی ملی را به تالار وحدت کشانده بود آثاری از اساتید بزرگ موسیقی ایران از جمله استاد علی اکبر شهنازی، روح الله خالقی، همایون خرم، علی تجویدی، جواد لشکری، مجید وفادار، حسین یاحقی، مهدی خالدی و انوشیروان روحانی به اجرا درآمد و حاضران در سالن را با یاد و خاطرات این قطعات ماندگار و قدیمی همراه کرد.

گروه «بی حصار» متشکل از مزدا انصاری و نگین سریر نوازندگان پیانو و مسعود یکتا خواننده آوازی گروه در دو بخش قطعات خود را به اجرا درآوردند. در بخش اول «پیش درآمد همایون» به آهنگسازی علی اکبر شهنازی، «شب جوانی» به آهنگسازی روح الله خالقی، «عاشقم من» به آهنگسازی مجید وفادار و کلام رهی معیری، «تو بخوان» به آهنگسازی جواد لشکری و کلام استاد معینی کرمانشاهی، «آهنگ آذربایجان» به آهنگسازی روح الله خالقی و کلام رهی معیری،  «بوی جوی مولیان» به آهنگسازی روح الله خالقی، «تو را دیدم» به آهنگسازی همایون خرم و کلام استاد معینی کرمانشاهی، «دیلمان در آواز دشتی» به یاد غلامحسین بنان و کلام سعدی شیرازی، «دیدی ای مه» به آهنگسازی حسین یاحقی و کلام رهی معیری، «کجا رفته ای» به آهنگسازی همایون خرم و کلام بیژن ترقی به اجرا درآمد.

در ابتدای اجرای قطعات در بخش اول این کنسرت مسعود یکتا که به اجرای قطعات آوازی را برعهده داشت، ضمن خوشامدگویی به حاضران در سالن، اظهار کرد: دو سه نکته است که لازم می دانم عرض کنم؛ مطلب اصلی برنامه امشب اشاره دارد به حال و احوال ساخت قطعاتی که خواهید شنید. امروزه متاسفانه به دلیل مدرنیته روح آثار کمرنگ شده است، این گله از اساتید آهنگساز نیست بلکه بحث روزگار است.

وی افزود: اشاره این برنامه به سادگی و صفایی است که در این قطعات وجود دارد، این قطعات هرچه بیشتر شنیده می شوند لذتبخش تر است. از همه تقاضا دارم از این منظر به قطعات گوش بسپارند که به بافت ملودی و حا ل و هوایی که وجود دارد توجه کنند و همین طور سادگی و لطف و صفایی که در این قطعات وجود دارد.

این هنرمند تصریح کرد: نکته دوم اینکه ما قطعات را در بروشور معرفی نکردیم چون نیاز به معرفی ندارند و برای همه شنیدنی و شناخته شده هستند. تا پایان برنامه طیف متنوعی از قطعات بزرگان موسیقی را خواهید شنید، انیدوارم مورد پسندتان واقع شود و از شنیدن آن ها لذت ببرید. تمامی این قطعات به عشق اساتیدی که از آن ها نام برده شد بازخوانی شده است.

در این بخش پس از اجرای قطعه «توبخوان» از ساخته های استاد جواد لشکری همه به احترام این هنرمند پیشکسوت استاده و او را تشویق کردند.  قطعه «رسوا شد دلم» نیز با استقبال خوبی از سوی حاضران مواجه شد و پس از اجرای آن مزدا انصاری هنرمند پیانیست رو به مخاطبان این کنسرت در سالن، بیان کرد:من در زمان حیات استاد خرم همیشه این گلگی را از ایشان داشتم که چرا دیگر ملودی ای ساخته نشده برای ما باقی نگذاشته اند، هرآنچه که زیبا و ارزشمند بوده را ساخته اند. پس از صحبت های مزدا انصاری بر روی سن هدیه ای به فرزند استاد همایون خرم و استاد لشکری تقدیم شد.

بخش دوم کنسرت پس از یک آنتراکت کوتاه با حضور نگین سریر در پشت پیانو و اجرای قطعه «فریاد(دور از آشیان)» آغاز شد. در این بخش قطعات ساخته انوشیروا روحانی به اجرا در آمد. قطعاتی چون؛ «گل سنگم» با کلام بیژن سمندر، «بی من مرو» با کلام مولانا، « گل حسرت» با کلام نظام فاطمی، «عاشق شدم من» با کلام مهدی سهیلی و «سرود ایران» با کلام امان منطقی
پیش از اجرای قطعه «سرود ایران» مسعود یکتا درخصوص این قطعه اظهار کرد: این قطعه ای که می خواهیم اجرا کنیم یکی از ساخته های استاد انوشیروان روحانی است همچون باقی ساخته های ایشان ولی این قطعه برای اولین بار است که توسط من اجرا می شود و از قطعاتی است که برای ایران و همراه با کودکان خوانده شده است. از زنده یاد مهدی رفعتی که برای اولین بار او این قطعه را به من معرفی کرد سپاسگذارم روحش شاد باشد.

در بخش دیگر این اجرا نگین سریر متنی را به مناسبت زادروز تولد انوشیروان روحانی خواند و به تولد پدر خود دکتر محمد سریر نیز اشاره و از زحمات وی و نقشی که در زندگی اش داشته است قدردانی کرد. قطعه «تولدت مبارک» از ساخته های زیبا و پرخاطره ی انوشیروان روحانی با نواختن پیانوی نگین سریر اجرا شد و پس از آن با دعوت از دکتر سریر به روی سن هدایای این هنرمند و انوشیروان روحانی تقدیم شد.

دکتر محمد سریر درباره این شب و این اجرا گفت: رایحه خوش موسیقی ملی استشمام شد، قسمت اول که ریشه ها بود و الان هم ساقه ها که امیدواریم به برگ ها و گل ها نیز برسه. متاسفانه این موسیقی دارد از ذهن ها فراموش می شود. خوشحالم از انعکاس این موسیقی در شما که لذت بردید و این نشان می دهد که رسوب موسیقی ملی در تک تک سلول های شما وجود دارد و این موسیقی به قدری غنی است که نیازی به ارکستر ندارد و با همین همکاری های کوچک نیز اغنا کننده است.

در بخش دیگر استاد محمد علی شیرازی از ترانه سرایان پیشکسوت به عنوان نماینده نسل ترانه سزایانی که امشب ترانه های شان به اجرا درآمد به روی سن آمد و گفت: همان طور که می بینیم و این جمع شاهد است هنوز کلام زیبا و رسا در میان مردم جا دارد. متاسفانه موسیقی و بدتر از آن کلام امروز وضعیت خیلی بدی پیدا کرده است و در ترانه های امروز فقط فحش مانده است که اضافه شود. هرچیزی را به عنوان ترانه به خورد مردم می دهند. این موسیقی زنده است و شاهد خواهیم بود که همچون گذشته به راه خود ادامه می دهد.

اجرای قطعاتی از ساخته های محمد سریر از جمله «سلطان قلب ها»، «آواز با عشق» و «ای ایران ایران» پایان بخش این کنسرت بود.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

پانزده − 15 =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?