یک استعداد، یک فیلم کوتاه/2
تبریزی: فیلم کوتاه نباید پلی برای رسیدن به سینمای بلند باشد

تبریزی: فیلم کوتاه نباید پلی برای رسیدن به سینمای بلند باشدReviewed by مصطفی زبرجد on Mar 15Rating:

هنردستان: فیلمسازان کوتاه در این چند ساله فیلم های خوب و جریان ساز ساخته اند اما باید بستر حرفه ای برای فیلم کوتاه به وجود بیاید تا جایگاه حرفه ای آن حفظ شود نه اینکه پلی برای رسیدن به فیلم بلند باشد.

هنردستان: عادل تبریزی کارگردان فیلم کوتاه و برنده جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره کارگاه آزاد فیلم برای «من قدیمی هستم» در خصوص شناسنامه کاری خود گفت: دستیار کارگردان در سینمای بلند و کارگردان در فیلم کوتاه هستم. با دوفیلم «من قدیمی هستم» ساخته مشترک با ایران انتظام و «الو مجیدم» در جشنواره کیمیایی حضور داشتم. «الو مجیدم» فیلمی موبایلی در دو دقیقه است که تجربه بسیار شیرینی بود. فیلم «من قدیمی هستم» تجربه جدی تری در زمینه فیلم کوتاه بود که در جشنواره های مختلف موفقیت های زیادی داشته است.

photo_2016-03-15_16-20-01

این کارگردان در خصوص سوابق خود در سینما اظهار کرد: خوشحالم که شروع کارم با آقای کیمیایی بود. در فیلم حکم در گروه کارگردانی ایشان بودم و در فیلم رئیس هم مستندی ساختم از پشت صحنه فیلم، به نام حکم رئیس که در شبکه ویدئویی توزیع شد.

تبریزی افزود: سالهاست که به عنوان دستیار کارگردان در سینمای بلند کنار کارگردانانی چون صدر عاملی در «هر شب تنهایی»، مشاور کارگردان حمید نعمت الله در «بیا از گذشته حرف بزنیم»، علیرضا امینی در «سقوط آزاد»، بهرام توکلی در «بیگانه»، داریوش مهرجویی در «نارنجی پوش»، رضا درمیشیان در «لانتوری» و هاتف علیمردانی در «هفت ماهگی» فعالیت می کنم.

کارگردان «من قدیمی هستم» در خصوص جشنواره کارگاه آزاد فیلم که در آن حضور داشت بیان کرد: اتفاق خوب و خوشایندی افتاد و شخص بزرگی مثل مسعود کیمیایی آمد و جشنواره ای مستقل برگزار کرد در شرایطی که مستقل بودن واقعا سخت است و باید همه ارگان ها این نوع جشنواره ها را حمایت کنند.

تبریزی در خصوص برگزاری جشنواره ای مستقل توسط مسعود کیمیایی عنوان کرد: جریان جدیدی است که اسطوره ی سینمای ایران راه انداخته و چقدر زیبا می شود که دو روز دیگر ببینیم جشنواره ای به نام ناصر تقوایی، داریوش مهرجویی، و سایر بزرگان راه افتاده که نقش بسیار بزرگی دارد. به این فکر می کنم که این نسل اینقدر بزرگ هستند که ما می توانیم تندیس های هر یک از این عزیزان را داشته باشیم. در کودکی با دیدن رد پای گرگ سینما برای من جدی شد و اولین کار من هم با آقای کیمیایی بود و برای من جذاب و باعث افتخار است که دو فیلم کوتاه من در جشنواره ایشان بود و امیدوارم این جشنواره یک جریان راه بیندازد و به نظر من باید حمایت بیشتری شود.

photo_2016-03-15_16-20-13

دستیار کارگردان «لانتوری» در خصوص فیلم کوتاه در سینمای ایران گفت: در ایران فیلم کوتاه شکل حرفه ای ندارد. شرایط حرفه ای زمانی است که فیلم کوتاه حرفه ای شود یعنی کارگردان بگوید من می خواهم فقط در عرصه فیلم کوتاه کار کنم. زمانی که اقتصاد و شرایط در فیلم کوتاه حرفه ای باشد فیلم کوتاه باید شکل حرفه ای پیدا کند اما در ایران شکل حرفه ای ندارد. فیلمسازان کوتاه در این چند ساله فیلم های خوب و جریان ساز ساخته اند اما باید بستر حرفه ای برای فیلم کوتاه به وجود بیاید تا جایگاه حرفه ای آن حفظ شود نه اینکه پلی برای رسیدن به فیلم بلند باشد.

تبریزی در پایان گفت: جایزه جشنواره برایم ارزشمند است اما به دنبال آن نبودم. انرژی ناشی از نمایش فیلم و حمایت آن از سوی مخاطب برایم کافی بود و امیدوارم در آینده هر چه خدا بخواهد برایم مقدر شود.

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?