«ترانه‌ای در انتهای کوچه تاریک»؛ روزهای پایانی زندگی یک هنرمند

«ترانه‌ای در انتهای کوچه تاریک»؛ روزهای پایانی زندگی یک هنرمندReviewed by آزیتا لاجوردی on Jul 25Rating:
ناصح کامگاری نویسنده و کارگردان تئاتر درباره اجرای «ترانه‌ای در انتهای کوچه تاریک» گفت: نمایش «ترانه ای در انتهای کوچه باریک» قرار است از ۱۲ مردادماه اجرای خود را در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر آغاز کند. این نمایش داستان ترانه‌سرایی است که دچار بیماری لاعلاجی شده و در هفته های پایانی عمرش درحال دست و پنجه نرم کردن با بیماری و البته اطرافیانش است.

وی درباره تاثیری که مرگ مرتضی پاشایی بر نگارش نمایشنامه گذاشته است، توضیح داد: این نمایشنامه را حدود سه ماه قبل به نگارش درآوردم و جزو آثار متأخرم محسوب می شود که با توجه به رویکرد تماشاخانه ایرانشهر نوشته شده است. در نگارش متن زندگی مرتضی پاشایی خواننده جوان پاپ که سال گدشته از دنیا رفت مد نظرم نبوده است. برای نوشتن نمایشنامه صرفا به وضعیت بیماری یک هنرمند توجه نداشتم اما چون بیشتر پی‌جوی وضعیت بیماری محمود استادمحمد بودم و برای نگارش متن از او بیشتر الهام گرفتم. در هر حال چون نمایش «ترانه ای در انتهای کوچه تاریک» درباره یک ترانه سرا و خواننده موسیقی است ممکن است مرتضی پاشایی را نیز به ذهن مخاطبان متبادر کند.

کارگردان نمایش «بهار و آدم برفی» درباره مفاهیم مطرح شده و استفاده از وییئو در این اثر نمایشی بیان کرد: یکی از مهمترین مضامینی که در این اثر نمایشی مطرح می شود چگونگی ارتباط هنرمند با مخاطب است که از طریق مدیا صورت می گیرد. اینکه ارتباط هنرمند با مخاطبانش به شکل بی واسطه صورت می گیرد یا با واسطه و اینکه رسانه چطور می تواند ارتباطات را تحت تاثیر خود قرار دهد. در همین راستا در این نمایش نیز در بخش هایی برخی از بازیگران به صورت تصویری در روند داستانی اثر حضور دارند.

کامگاری بیان کرد: حامد بهداد در نقش دوست قهرمان نمایش و گوهر خیراندیش در نقش مادر وی به صورت تصویری در اثر حضور خواهند داشت. این نمایش به ظاهر اثری رئالیستی است اما به شکلی استرلیزه و نورپردازی خاص مخاطب را در موقعیت تراژیکی قرار می دهد. البته علی رغم اینکه بطن داستان تراژیک است مخاطب در طول اثر در فضایی طنزآمیز قرار می گیرد. موسیقی نیز نقش به سزایی در این نمایش دارد و در حقیقت تماشاگر با یک واریته روبرو است که در تابلوهای مختلف لحن های متفاوتی به خود می گیرد. تومیک تاروردیان آهنگساز این اثر نمایشی است.

این کارگردان تئاتر در پایان متذکر شد: همچنین یکی دیگر از مسائل محوری مطرح شده در این اثر نمایشی ادبیات و پرداختن به زبان محاوره ای و روزمره البته با حفظ عناصر ادبی بوده است. نمایش برعکس کارهای گدشته ام که فضایی گسسته داشت روایتی ساده و خطی دارد.

این نمایش از علی بی غم، توماج دانش بهزادی، ریحانه سلامت، مینووش رحیمیان، هدی والی، سوسن مقصودلو و همچنین حضور تصویری گوهر خیراندیش و حامد بهداد بهره می برد.

داستان نمایش در مورد یک جوان خواننده و ترانه سرای موسیقی راک است که دچار بیماری سختی می شود. توماج دانش بهزادی در نقش این جوان ایفای نقش می کند.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

2 + سیزده =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?