نوید دهقان در نشست خبری کنسرت گروه‌نوازی کمانچه عنوان کرد:
تغییرات لایه های مختلف جشنواره باعث بازگشتم شد

تغییرات لایه های مختلف جشنواره باعث بازگشتم شدReviewed by مصطفی زبرجد on Jan 4Rating:

هنردستان: نشست خبری کنسرت گروه‌نوازی کمانچه به سرپرستی نوید دهقان دوشنبه ۱۴ دی ماه به بهانه اجرای زنده این گروه در چهارمین روز سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر برگزار شد.

هنردستان: مصطفی زبرجد/ در نشست خبری کنسرت گروه‌نوازی کمانچه که 14 دی ماه برگزار شد نوید دهقان سرپرست گروه موسیقی قمر توضیح داد: آخرین باری که به همراه گروه موسیقی قمر در جشنواره موسیقی فجر شرکت کردم، به سال ۸۶ بازمی‌گردد و ما بعد از این کنسرت، تقریباً هشت سال به دلایل مختلفی نخواستیم که در جشنواره حضور داشته باشیم.

وی افزود: متاسفانه طی این مدت شرایط برگزاری جشنواره موسیقی فجر به گونه‌ای بود که اهمیت و ارزش چندانی به هنرمندان قائل نمی‌شدند بنابراین ما تلاش کردیم تا حضور چندانی در این رویداد نداشته باشیم. اما آن چیزی که باعث شد در این دوره حضور پیدا کنیم، تغییراتی بود که در لایه‌های مختلف جشنواره مشاهده کردیم به همین جهت این انگیزه در من ایجاد شد تا این بار بخواهیم همراه با یک رپرتوار جدید در جشنواره حضور داشته باشیم.

دهقان بیان کرد: کنسرت گروه‌نوازی کمانچه تجربه جدیدی در گروه قمر است که بنده طی ۱۰ سال گذشته با بخشی از هنرجویانم، آن را انجام می‌دادم و در این مدت سعی کردیم با استفاده از تجربی‌ کردن چیزهای دیگر، این گروه‌نوازی را ادامه بدهیم. البته موسیقی ارکسترال در ایران با سازهای ایرانی چندان سابقه زیادی ندارد اما با توجه به اینکه ساز کمانچه دارای قدمت زیادی است و از مقام بسیار بالایی در حوزه نوازندگی موسیقی ایران برخوردار است، تلاش کردیم تا با ۱۶ نوازنده کمانچه چند صدایی در موسیقی ایران به ویژه سازهای کششی فعالیت جدیدی را داشته باشیم.

سرپرست گروه قمر افزود: کنسرت گروه‌نوازی کمانچه رنگ جدیدی از موسیقی ایرانی است که ما خواهان ارائه فضای متفاوتی از موسیقی ایرانی هستیم و امیدواریم آنچه که به مخاطب ارائه می‌شود به معنا و مفهوم واقعی کلمه یک کنسرت متفاوت باشد. این تازه شروع داستان است و ما تا زمان تکامل این تجربه وقت زیادی داریم. این تجربه به این جهت ارزشمند است که ما در دورانی حضور داریم که چنین تجربه‌هایی بازدهی چندانی ندارد اما فضای ارزشمندی است که می‌تواند حرف‌های جدیدی برای گفتن داشته باشد.

دهقان گفت: برنامه پیش‌رو شامل دو بخش است که در بخش اول تک‌نوازی کمانچه و در بخش دوم گروه‌نوازی کمانچه همراه با ۱۶ نوازنده جوان آثاری را به مخاطبان ارائه می‌دهند. ما در این فضا سعی کردیم تا از یک جنس و یک مکتب از ساز کمانچه استفاده کنیم که در کوک با کمترین مشکل روبرو شویم.

وی در بخش پایانی صحبت‌های خود توضیح داد: در این راه به طور حتم نیازمند کمک اساتید و دوستانی هستیم که امیدوارم با راهنمایی‌ها و پیشنهادهایشان ما را یاری دهند.

کنسرت گروه‌نوازی کمانچه به سرپرستی نوید دهقان بیست و چهارم بهمن ماه ساعت ۱۸ در تالار رودکی تهران برگزار می‌شود.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

پنج + 9 =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?