میرکریمی در «هفت» مطرح کرد:
جشنواره جهانی فجر در پی سفره رنگین نیست/ ۵۰ فیلم از کشورهای جهان

جشنواره جهانی فجر در پی سفره رنگین نیست/ ۵۰ فیلم از کشورهای جهانReviewed by آزیتا لاجوردی on Apr 9Rating:

هنردستان: دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر بیان کرد که برای برگزاری جشنواره به دنبال انداختن سفره رنگین نبوده و جشنواره‌ای جمع و جور، اما پرمحتوا می‌خواسته و به همین دلیل پای انتخاب هایش ایستاده است.

2024997

به گزارش هنردستان به نقل از مهر، سیدرضا میرکریمی دبیر سی و چهارمین جشنواره جهانی فیلم فجر آخرین ساعات روز جمعه ۲۰ فروردین ماه با حضور در برنامه سینمایی «هفت» درباره ویژگی‌های
این دوره صحبت کرد و گفت: سال‌هاست سابقه برگزاری جشنواره ملی و بین‌الملل را با یکدیگر را داریم و با توجه به بزرگ شدن و مردمی شدن بخش ملی و توجه بیشتر به سینمای داخلی، بخش جهانی چندان دیده نمی‌شد و همین مورد توجه نبودن باعث می‌شد که ضعف‌های برگزاری آن، مهمانان و هزینه‌هایی که برای آن می‌شد هم دیده نشود.

این کارگردان ادامه داد: وقتی دبیری جشنواره به من پیشنهاد شد، به این فکر کردم که انتقادهای خودم را به فرصت بدل کنم و در وهله اول هدفمند شدن جشنواره را در دستور کار قرار دادم، به طوری که هر جزئی که به آن اضافه می‌شود، معنا داشته باشد.

میرکریمی تاکید کرد: در منطقه هیچ جشنواره‌ای نداریم که قدرت و اعتبار سینمای ایران و جشنواره فیلم فجر را داشته باشد و هیچ رویداد فرهنگی ثابتی هم برگزار نمی‌شود. در آسیای میانه و دیگر کشورهای همسایه سینمای ایران را دوست دارند و برای فیلم‌های خودشان از المان‌های فیلم‌های ما استفاده می‌کنند، چرا فضایی را به وجود نیاوریم که همین کشورها بتوانند فیلم‌های ایرانی و فیلم‌های هم‌جنس را ببینند؟

کارگردان فیلم سینمایی «به حبه قند» با اعتقاد به اینکه جشنواره‌های جهان در دو دسته پیشرو و پیرو جای می‌گیرند، عنوان کرد: در این میان با اینکه جشنواره فیلم فجر دستاوردهای زیادی داشته، اما به دور از اینکه بخواهیم دوره‌های قبلی را نقد کنیم، در گذشته بخش بین‌الملل کاملا پیرو بوده است. این در حالی است که الگوهای آن‌ها با ما تفاوت زیادی دارد. برای نمایش فیلم‌ها
مجبور به سانسورهایی در آنها می‌شدیم و بعد کارگردان‌ها را از فیلم‌ها دور می‌کردیم که نفهمند چه اتفاقی برای اثرشان افتاده است.

دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر با عنوان اینکه برای رسیدن به یک هدف مشخص از ۹ ماه قبل برنامه‌ریزی‌هایی را داشته است، ادامه داد: برای این جشنواره به دنبال سفره رنگینی نبودم و می‌خواستم همه چیز جمع و جور باشد، اما همه فیلم‌ها را دیده و انتخاب کرده‌ام و پای مسئولیت آن‌ می‌ایستم، با اینکه مشاوران زیادی داشتم. به دنبال برگزاری جشنواره‌ای کوچک اما پرمحتوا بودم.

وی با اشاره به اینکه در انتخاب آثار استانداردهای سینمایی رعایت شده‌اند، گفت: در جشنواره ۵۰ فیلم از ۵۰ کشور جهان داریم که ۲۶ اثر افتتاحیه خاورمیانه، ۱۸ اثر افتتاحیه آسیا و ۸ فیلم افتتاحیه جهانی دارند.

دبیر جشنواره در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به بازار فیلم این دوره گفت: امسال شرکت‌های خارجی را هدفمند دعوت کردیم و بنا را بر این گذاشتیم، هر شرکتی که سال گذشته از ایران فیلم خریده باشد، امسال مهمان ماست و هزینه‌هایش را پرداخت می‌کنیم و دیگر شرکت‌ها برای حضور باید خودشان هزینه کنند.

میرکریمی با اشاره به بخش دارالفنون جشنواره جهانی فجر گفت: در این بخش ۱۲۰ جوان زیر ۲۷ سال که ۷۰ نفر آن‌ها از سراسر ایران و ۴۰ نفر آن‌ها از کشورهای دیگر و همسایه هستند انتخاب شده‌اند، هر کدام از این جوان‌ها یک فیلم خوب ساخته‌اند و با هم تیمی شده‌اند که در مدت ۶ روز در یک اردوی علمی حضور خواهند داشت.

وی همچنین از نمایش‌های ویژه جشنواره صحبت کرد و افزود: در بخش نمایش‌‌های ویژه نسخه بازسازی شده مستند «باد صبا» و فیلم سینمایی «گاو» را داریم. از طرفی قرار است برای اولین بار فیلمی تاریخی از ۹۰ سال پیش، از ایران را که در مسکو نگهداری می‌شده، در موزه ایران باستان نمایش دهیم.

میرکریمی که بارها به صرفه جویی در هزینه‌های جشنواره اشاره کرده و گفت: در جشنواره امسال از محل صرفه‌جویی هزینه‌های تشریفات، بخش دارالفنون را راه انداختیم و توانستیم ۱۰۰ میلیون تومان برای جوان‌هایی که می‌آیند، هزینه کنیم.

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?