در نشست خبری مطرح شد؛
جشنواره موسیقی «پیامبر مهربانی» نقش مهمی در وحدت مسلمانان دارد

جشنواره موسیقی «پیامبر مهربانی» نقش مهمی در وحدت مسلمانان داردReviewed by آزیتا لاجوردی on Dec 28Rating:
هنردستان: نشست خبری اولین جشنواره بین‌المللی موسیقی «پیامبر مهربانی» یکشنبه ۶ دی‌ماه در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار شد.
1951014
به گزارش هنردستان به نقل از مهر امیر عبدالحسینی معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و رئیس جشنواره موسیقی «پیامبر مهربانی» در ابتدای این نشست خبری گفت: برگزاری جشنواره موسیقی «پیامبر مهربانی» از ماه ها پیش در دستور کار مدیریت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران قرار گرفت. به همین جهت ما از مدت ها پیش با تشکیل شورای سیاستگذاری جشنواره متشکل از ایرج نعیمایی، رضا مهدوی، علی کوثر شهبازی، علی اکبر شکارچی، کیوان پهلوان، بابک ربوخه، حجت‌الاسلام قاسمیان و بنده کار برپایی جشنواره را آغاز کردیم.

وی افزود: بعد از تشکیل شورا، بخش های مختلف جشنواره تعیین تکلیف شد و ما در بخش های مختلف تلاش کردیم تا از بهترین گروه‌‌های داخلی در حوزه موسیقی نواحی و گروه های خارجی جهان اسلام استفاده کنیم ضمن اینکه در بخش سنتی نیز یک گروه موسیقی سنتی- ایرانی در بخش مهمان جشنواره حضور دارد. این در حالی است که مهمترین اولویت ما در برگزاری این دوره از جشنواره توجه به گونه های مختلف آیینی و فولکلور روبه فراموشی است که در حوزه های منقبت‌خوانی، نعت‌خوانی و چاوش‌خوانی کارهایی را تولید کرده اند.

رضا مهدوی عضو شورای سیاستگذاری جشنواره بین المللی موسیقی «پیامبر مهربانی» نیز در این نشست با تبریک فرارسیدن هفته وحدت و میلاد پیامبر گرامی اسلام (ص) توضیح داد: به طور حتم برگزاری چنین جشنواره هایی که در قالب آیین ها و سبک های مهجور موسیقی نواحی به مخاطبان ارائه می شود، می تواند جلوه زیبایی از وحدت بین مسلمانان جهان اسلام باشد که به واسطه آن می توانیم به خرده فرهنگ هایی دست پیدا کنیم که همگی آنها جزئی از وجود تمام ایرانیان است.

وی افزود: برای اولین بار است که افتخار همکاری با مجموعه شهرداری تهران را دارم و بسیار خوشحالم که حضور فردی به نام محمود صلاحی که استاندار خراسان رضوی بوده می تواند سرمنشاء خدمات هنری تاثیرگذاری در شهر تهران باشد. به اعتقاد من، وی به واسطه علاقه ای که به حوزه فرهنگ و هنر این سرزمین دارد، توانسته در این دوره کوتاه به بعضی از دلگیری‌هایی که در این حوزه وجود داشته، پایان دهد و کاری کند که هنرمندان زیادی دوباره جذب سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران شوند، ضمن اینکه به اعتقاد من این جشنواره در نوع خود رویداد منحصر به فردی است که به طور کلی در گونه های مختلف جهان اسلام جمع شده است.

مهدوی تصریح کرد: به اعتقاد من، با توجه به اینکه این جشنواره در قالب اتاق فکری پژوهشی به اینجا رسیده است می تواند نقطه عطفی باشد که پژوهشگران و علاقه مندان به موسیقی نواحی از خروجی جشنواره مقاله مستندی را از موسیقی جهان اسلام استخراج کنند. ما تا به امروز نزدیکی این چنینی را در حوزه موسیقی جهان اسلام نداشته ایم، ضمن آنکه بنده معتقدم این رویداد با توجه به موضوعیت آن که پیرامون شخصیت والای حضرت محمد (ص) است می تواند نقطه عطفی در برگزاری رویدادهایی باشد که می توان آنها را در شهرستان ها نیز جستجو کرد و من امیدوارم شرایط به گونه ای طراحی شود که این جشنواره در مراکز استان ها نیز برگزار شود.

این آهنگساز و مدرس موسیقی در ادامه صحبت های خود با ابراز تاسف از کم توجهی به موسیقی نواحی در جریان برگزاری جشنواره‌های موسیقی فجر گفت: واژگان موسیقی جهان اسلام همه در مدح پیامبر (ص) و خداوند است که به نوعی مرتبط با ائمه اطهار (ع) نیز هستند. از سوی دیگر، ما باید به این نکته توجه داشته باشیم که طی سال های اخیر آنقدر که در حوزه معرفی موسیقی‌های حزن‌انگیز مذهبی تلاش کردیم، در ارائه شادیانه های مرتبط با پیامبر (ص) و اهل بیت (ع) تلاش چندانی نکردیم. این جشنواره می تواند الگوسازی مناسبی کند که هم بزرگان و علمایی که به نوعی با موسیقی زاویه دارند، نگاه متفاوتی کنند و ما بتوانیم این فضا را در کلیت جامعه اشاعه دهیم. به هر حال امیدوارم دیگر نهادها نیز این جشنواره را از آن خود بدانند.

ایرج نعیمایی عضو شورای سیاستگذاری اولین جشنواره موسیقی «پیامبر مهربانی» در این نشست گفت: پیامبر (ص) به دلیل اینکه کاملترین موجود در خلقت است، بنابراین پرداختن به شخصیت این انسان بزرگوار نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و ما دیدیم که در طول تاریخ هر ملت و قومی به اقتضای جغرافیای زبانی و مکانی از جمله موسیقی تلاش کرد تا اشکال هنری مختلفی را بیافریند و این قابلیت بسیار عظیمی است که تاکنون مغفول مانده و این بار در جشنواره موسیقی پیامبر مهربانی تلاش کرده تا مورد توجه قرار بگیرد.

وی با تقدیر از اقدام سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در برگزاری این جشنواره گفت: در زمانی که جهان اسلام به شدت نیازمند وحدت است و گروه های افراطی تکفیری در حال بر هم زدن ارتباط میان مسلمانان هستند، برگزاری این جشنواره و نقش آن در ایجاد وحدت بین مسلمانان بیشتر هویدا می شود. بنابراین ما تلاش کرده ایم که در وحله اول از کشورهایی دعوت کنیم که می توانند نقش موثری داشته باشند و خوشبختانه این کار بزرگ توسط شهرداری تهران انجام شده است. با این حال امیدواریم که بتوانیم در وجوه گسترده تری به هنرهای مشترک بین اقوام بیشتر وارد شویم.

امیر عبدالحسینی معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در بخش پایانی صحبت های خود با اشاره به آیین بزرگداشت تعدادی از هنرمندان در مراسم اختتامیه جشنواره توضیح داد: طبق برنامه ریزی های انجام گرفته در مراسم اختتامیه علاوه بر برنامه‌های مختلفی که در نظر گرفته ایم، از مقام هنری موریس ژار، لوریس چکناواریان، آی آر رحمان و استاد عثمان محمدپرست تقدیر می کنیم.

معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اشاره به تاسیس ارکستر فیلارمونیک شهرداری تهران بیان کرد: چندی است که با حمایت و پیشنهاد جناب آقای مختاباد پیشنهاد تشکیل ارکستر فیلارمونیک شهرداری تهران مطرح شده و ما درصدد برنامه‌ریزی‌های بیشتر برای این مجموعه موسیقایی هستیم، اما با توجه به پیشنهادی که طی ماه های گذشته توسط مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران برای حمایت شهرداری از این مجموعه شده، لازم است تا جلسات بیشتری در این خصوص برگزار شود تا بتوانیم به یک نقطه مشترک برسیم و کارهایی را که مدنظر است، انجام دهیم. در این زمینه مجموعه سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران آماده شنیدن پیشنهادات و مواردی است که پیش از این مطرح شده بود.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نوزده − یازده =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?