در سینما فلسطین؛
«جشنواره» با حضور ابتکار «سبز» شد/ سرافراز آواز خواند!

«جشنواره» با حضور ابتکار «سبز» شد/ سرافراز آواز خواند!Reviewed by مصطفی زبرجد on May 14Rating:

هنردستان: افتتاحیه جشنواره سبز با حضور معصومه ابتکار عصر جمعه 24 اردیبهشت در موسسه صبا و سینما فلسطین برگزار شد و در آن از خسرو معصومی به جهت تولید فلیم در عرصه محیط زیست تقدیر شد همچنین مهرداد سرافراز در این مراسم اجحرای موسیقی را برعهده داشت.

هنردستان: پنجمین جشنواره تجسمی و فیلم سبز به دبیری فرهاد توحیدی عصر جمعه ۲۴ اردیبهشت ماه در موسسه صبا برگزار شد و حضور معصومه ابتکار و جشن تولد حسین محجوبی نقاش پیشکسوت دو خبر مهم این دو مراسم بودند.

IMG22251702 jk

معصومه ابتکار به همراه هیات داوران و فعالان این جشنواره بین المللی ابتدا از تمامی آثار تجسمی بازدید کرد و چهره هایی چون اسماعیل کهرم، رضا کاظمی دینان، پروفسور هانس کلاب، نیکولای نیماین، دبیر جشنواره فیلم سبز برلین، شهاب الدین عادل، طاها بهبهانی، محمدرضا تابش، افشین بختیار، کامبیز درم بخش، شبنم قلی خانی و لاله اسکندری در این مراسم حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم دبیر جشنواره فیلم سبز ابراز داشت: خرسندم که بعد از وقفه‌ای ده ساله دوباره این جشنواره با تدبیر افرادی همچون خانم معصومه ابتکار، به جریان افتاد. واقعیت امروز جهان این را نشان می‌دهد که میزان منازعات خونین در میان کشورها بالاست اما مسئله‌ای که همه ملت‌ها و دولت‌ها نسبت به آن اتفاق نظر دارند و در خصوص آن ابراز نگرانی می‌کنند، بحران محیط زیست است و جلوگیری از این بحران مبنای کار بسیاری از دولت‌ها شده. به عنوان مثال توافق 190 کشور برای جلوگیری از نابودی محیط زیست، گویای این صحبت است. به هر ترتیب در میان ابزار، سینما از آن  دسته رسانه‌هایی است که می‌تواند چشم ما را نسبت به حقایق باز کند. در این جشنواره مردم فیلم وحشت نمی‌بینند اما امکان دارد، از اکران فیلم‌هایی که معضلات محیط زیست را نشان دهد وحشت کنند، امیدواریم در این هفته میزبانان خوبی برای شما باشیم.

در ادامه معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست عنوان کرد: در ابتدا باید بگویم که از برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی در  کنار جشنواره فیلم خوشحال هستم. از تمامی افرادی که از اقصی نقاط جهان با ما همراهی کردند، تشکر می‌کنم. برگزاری این دست مراسمات برای محیط زیست بسیار امیدبخش است و بازگو کننده استمرار تلاش در این امر است. معجزه هنر همین است که از ناامیدی نور امیدی به وجود می‌آید و موجب گشایش در بسیاری از معضلات می‌شود. در سال 77 که طرح اجرای جشنواره سبز مطرح شد، امید این را نداشتیم که بتوانیم این جشنواره را برگزار کنیم اما هنرمندان دغدغه‌مند در این زمینه با خوش فکری پا به این عرصه گذاشتند و ما را یاری کردند. اما چند سالی بنا به دلایلی این جشنواره برگزار نمی‌شد. از همین جا از فرهاد توحیدی و آقای توحیدپور برای احیای این جشنواره تشکر می‌کنیم. این کار باید استمرار داشته باشد. مؤثرترین بخش رسانه سینماست و از امروز سینما یک رسالت سبز دارد.

4523048_762

وی همچنین ادامه داد: امید این را داریم که دبیرخانه دائمی جشنواره فیلم سبز استمرار داشته باشد.

توحیدپور دبیر اجرایی جشنواره نیز در سخنانی کوتاه گفت: امروز سکوت 10 ساله جشنواره بین‌المللی فیلم سبز با تلاشی 21 ماهه شکسته شد. این جشنواره حرف‌هایی برای گفتن دارد و با همراهی سازمان‌هایی مانند سازمان محیط زیست احساس تنهایی نمی‌کند. امروز در جهان جایی برای گفتمان سبز به وجود آمده است.

در ادامه شبنم قلی‌خانی بازیگر سینما و تلویزیون، به همراه توحیدپور از تندیس این جشنواره رونمایی کردند.

همچنین از خسرو معصومی کارگردان سینما که چند اثر در زمینه محیط زیست داشته است، توسط هیئت اجرایی جشنواره و سازمان حفاظت از محیط زیست تجلیل شد.

مهرداد سرافراز خواننده کشورمان نیز در این برنامه قطعه ای در موضوع محیط زیست را یک بار به زبان فارسی و بار دیگر به زبان انگلیسی اجرا کرد.

در پایان مراسم افتتاحیه جشنواره تجسمی سبز که تصادفا با سالروز تولد حسین محجوبی نقاش پیشکسوت همزمان بود از زحمات این هنرمند تقدیر شد.

جشنواره فیلم سبز از روز 24 تا 31 اردیبهشت در سینما فلسطین و سینما کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود.

 

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?