به گزارش هنردستان: اسامی فیلم‌های منتخب بخش «مسابقه ملی» یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» هفته آینده اعلام می شود.

 شهنام صفاجو مدیر روابط عمومی یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» بیان کرد: با پایان کار اعضای هیات انتخاب جشنواره، فیلم‌های بخش «مسابقه ملی» در ۲ گروه مستندهای کوتاه ۴۵ دقیقه و کمتر و مستندهای بلند بالای ۴۵ دقیقه اوایل هفته آینده اعلام می شود.

صفاجو اظهار کرد: امسال ۲ گروه ۵ نفره از مستندسازان و دست‌اندرکاران سینمای مستند، انتخاب آثار بخش مسابقه ملی جشنواره «سینماحقیقت» را برعهده داشتند تا با تکیه بر آرای جمعی این افراد، بهترین آثار مستند سال برای نمایش در بخش رقابتی این رویداد انتخاب شوند.

وی ادامه داد: فیلم‌های منتخب بخش «جایزه شهید آوینی» که ویژه مستندهای انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و حوزه‌ مقاومت است نیز متعاقباً معرفی می شوند که این بخش از هیات داوری مجزایی هم برخوردار است.

صفاجو با اشاره به بخش «مسابقه بین‌الملل» جشنواره «سینماحقیقت» عنوان کرد: در این بخش ۲۶ فیلم از ۱۹ کشور دنیا پذیرفته شده‌اند که در سه گروه مستندهای کوتاه، نیمه‌بلند و بلند به نمایش عمومی درمی‌آیند. فیلم‌های ایرانی «مسابقه بین‌الملل» نیز از جمع آثار راه‌یافته به بخش مسابقه ملی انتخاب می‌شوند تا به رقابت با مستندهای خارجی بپردازند. نکته مهم این بخش هم داوری جان فرانکو رزی مستندساز ایتالیایی است.

مدیر روابط عمومی جشنواره «سینماحقیقت» تاکید کرد: بخش‌های جنبی یا غیر رقابتی جشنواره نظیر نمایش‌های ویژه، پرتره، مرور جشنواره مستند سینمادورئل پاریس، نگاهی دیگر، روزگار ما مستند سیاسی، منتخب جشنواره حیات‌وحش Jackson Hole آمریکا و... از جذاب‌ترین بخش‌های این دوره‌ «سینماحقیقت» است که برخی آثار مستند منتخب و برگزیده‌ جشنواره‌های بزرگ جهانی نظیر کن، «ایدفا»، «هات‌داکس»، «لوکارنو»، برلین، «کارلوویواری» در این بخش‌ها جای گرفته‌اند و قطعاً مورد توجه مخاطبان فرهیخته‌ سینمای مستند قرار می گیرند.

وی در پایان گفت: جشنواره «سینماحقیقت» در یازدهمین دوره برپایی خود به استقبال نکوداشت سینمای مستند آذربایجان شرقی می رود تا همزمان با اعلام سال جدید میلادی با عنوان «تبریز ۲۰۱۸ پایتخت گردشگری جهان اسلام»، ۲۰ فیلم شاخص از مستندسازان آذری را به نمایش درآورده و در آیین پایانی جشنواره از ۲ پیشکسوت و دیگر مستندسازان منتخب این خطه تجلیل به عمل آورد.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای ۱۹ تا ۲۶ آذرماه ۱۳۹۶ با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است در شهر تهران برگزار می کند.