اختتامیه فیلم کوتاه تهران برگزار شد؛
جشن یکدلی سرشار از تعامل بین‌المللی/ مسعود حاتمی پول‌های نقد را به خانه برد

جشن یکدلی سرشار از تعامل بین‌المللی/ مسعود حاتمی پول‌های نقد را به خانه بردReviewed by مصطفی زبرجد on Nov 18Rating:

هنردستان: سی و دومین جشنواره فیلم کوتاه تهران با معرفی برگزیدگان، تقدیر از دو فیلمساز پیشکسوت، اهدای جایزه یعضی از برگزیدگان به همسران شان و اجرای شایسته تعامل ایران با سایر کشورها در بخش جوایز بخش بین الملل به کار خود پایان داد.

به گزارش خبرنگار هنردستان در این مراسم که شامگاه سه شنبه 26 آبان ماه در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد، فرید فرخنده کیش مدیر انجمن سینمای جوانان ایران، جشنواره سی و دوم را جشنواره‌ای پر شور و نشاط و مملو از امید به آینده توصیف کرد.

دبیر جشنواره فیلم کوتاه تهران گفت: سینمای کوتاه سینمای آینده است و پشتوانه ما از نوجوانان 12 ساله المپیادی تا فیلم‌سازان پیشکسوت هستند.

????????????????????????????????????

مدیر انجمن سینمای جوانان ایران ابراز امیدواری کرد: شور و نشاط حاکم بر جشنواره بر رفتارهای اصلاحی این انجمن نیزتاثیر بگذارد تا جشنواره فیلم کوتاه در کوتاهترین زمان ممکن جزو 10 جشنواره فیلم کوتاه مطرح در سطح جهان بشود.

فرخنده کیش با بیان اینکه به دنبال اصلاح ساختار جشنواره هستیم، از نهادها و ارگان‌های مختلف خواست تا در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال همدلی نام گذاری شده است، با سینمای جوانان همراهی و مشارکت کنند.

او همچنین در پایان سخنانش گزارشی از آمار آثار شرکت‌کننده در این دوره از جشنواره ارائه کرد.

در ادامه از کاوه بهرامی مقدم و رهبر قنبری به عنوان دو فیلم‌ساز پیشکسوت در عرصه فیلم کوتاه و مستند تقدیر شد.

بهرامی مقدم با تشکر از برگزاری جشنواره که شرایط خوبی را برای فیلم سازان جوان فراهم می‌کند، گفت: حال که مقامات سینمایی کشور در برنامه حضور دارند، دوست دارم درباره فیلم‌سازی بگویم که 14 سال پیش با اولین فیلمش بیشترین جوایز ملی و بین المللی را به دست آورد اما هنوز نتوانسته فیلم دومش را بسازد.

وی افزود: از مسئولان فرهنگی و هنری درخواست دارم شرایطی فراهم شود تا سودابه باباگر سازنده فیلم «کشتی نوح» بتواند به فیلم‌سازی‌اش ادامه دهد.

همچنین رهبر قنبری گفت: تا بزرگواری در انسان نباشد، بزرگی طرف مقابل را نمی‌بیند. پس شما خود بزرگوارید که این آیین را برگزار می کنید اما بزرگواری بزرگ‌تر برآمده از فرهنگ ماست.

????????????????????????????????????

او در ادامه سخنانش اعتراضی طنزآمیز را نسبت به ساخت یک فیلم سینمایی مطرح کرد و گفت: کاش مدیریت سینمایی ما در کارگردانی هم مانند آقای کی‌روش سرمربی تیم ملی فوتبال عمل می‌کرد چرا که ایشان از سراسر دنیا بازیکنان ایرانی را جمع می‌کند تا تیم ملی را بسازد اما عجیب است کارگردان‌های ما با پول ما کسانی را از هالیوود می آورند تا درباره اعتقادات ما فیلم بسازند.

قنبری خطاب به آن کارگردان خاص اضافه کرد: صحبت از رقم‌های بالای 120 میلیارد است. بی انصاف! ای کاش حداقل ملی عمل می کردی و با هنرمندان ایرانی که در هالیوود کار می‌کنند، همکاری می‌کردی تا دست کم بودجه ساخت این فیلم به درستی صرف می شد و خرج بچه‌های خودمان می‌شد.

جوایز اختتامیه جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران

بهترین فیلم با موضوع چشم انداز سرزمین زیبای ما: جایزه 50,000,000 ریالی این بخش به مینا مشهدی برای مستند «نو» از تهران تعلق گرفت.

بهترین فیلم با موضوع ایمان و امید: جایزه 50,000,000 ریالی به مهدی شعبانی برای مستند «بخشش مریم» از نور اهدا شد.

بهترین فیلم با موضوع دستاوردها: جایزه 50,000,000 ریالی به احمد صراف یزد برای مستند «گاهی فقط عشق» از یزد تعلق گرفت.

بهترین تحقیق و پژوهش برای فیلم مستند: جایزه 50,000,000 ریالی به هایده مرادی برای «قارلی داملار» از اردبیل اهدا شد.

????????????????????????????????????

بهترین صدای فیلم: از میان 5 کاندیدای دریافت جایزه شامل زهره نصیری برای «صفحه خالی»، مجید شهبازی برای «بداهه خوری در دستگاه هاضمه»، جواد غلامرضایی برای «تاریک روشن»، احسان افشاریان برای «باد هر وقت که بخواهد می‌وزد»، بهنام بیرموند برای «می‌لادو» جایزه 50,000,000 ریالی به مجید شهبازی تعلق گرفت.

بهترین تدوین: از میان 5 کاندیدای دریافت جایزه شامل جمال اسکویی و آیدین افخمی برای «باد هر وقت که بخواهد می‌وزد»، مجتبی اسماعیل زاده برای «نفس»، پویان شعله ور برای «قمارباز» ، محمد قندی، داود رحمانی برای «سه سال و سه ماه و دو روز»، روح الله هاشمی برای «چله» جایزه 50,000,000 ریالی به جمال اسکویی و آیدین افخمی اهدا شد.

بهترین تصویربرداری: از میان 5 کاندیدای دریافت جایزه شامل پیمان شادمان‌فر برای «تاریک روشن»، «تورج اصلانی» برای روشویی، مرتضی هدایی برای «بیماری»، روزبه رایگا برای «یک آن»، علیرضا برازنده برای «سایلنت» جایزه 50,000,000 ریالی به پیمان شادمان‌فر اهدا شد.

بهترین جان بخشی در آثار پویانمایی: از میان 5 کاندیدای دریافت جایزه شامل احسان انصاری و حسام جواهری برای «استریپی»، مهدی علی بیگی برای «این رو، اون رو» ، سیاوش خدایی و ملاحت زرین اقبال برای «صفحه خالی»، مریم کشکولی نیا برای «وقتی که بچه بودم» و هادی طبسی و رسول زرین برای «مومو»، جایزه 50,000,000 ریالی به مریم کشکولی نیا اهدا شد.

بهترین فیلم‌نامه: از میان 4 کاندیدای دریافت جایزه شامل داود خیام برای فیلم «چله»، پوریا کاکاوند برای «روشویی»، کریم لک زاده برای «قمارباز»، سعید ولیزاده برای «سه سال و سه ماه و دو روز»، جایزه 50,000,000 ریالی به کریم لک زاده از شیراز اهدا شد.

بهترین کارگردانی در بخش فیلم تجربی: از میان 4 کاندیدای دریافت جایزه شامل مسعود حاتمی برای «تنازع»، مونا مرادی برای «نفس»، علی فراورده برای «بالانس»، مجید شهبازی برای «بداهه خوری در دستگاه هاضمه»‌ جایزه 60,000000 ریالی به مسعود حاتمی اهدا شد.

????????????????????????????????????

بهترین کارگردانی در بخش فیلم پویانمایی: از میان 5 کاندیدای دریافت جایزه شامل بهروز بصیری فرد، برای «کانیبالایز»، مونا عبدالله شاهی برای «پسرک»، بابک و بهنود نکویی برای «استریپی»، سیاوش خدایی برای «صفحه خالی»، مریم کشکولی نیا برای «وقتی که بچه بودم»، دیپلم افتخار و مبلغ 25,000,000 ریال به بهروز بصیری فرد و تندیس و جایزه جشنواره به مبلغ 60,000,000 ریال به سیاوش خدایی اهدا شد.

بهترین کارگردانی در بخش فیلم مستند: از میان 5 کاندیدای دریافت جایزه شامل فاطمه موسوی برای میراث من آواز، عاطفه محرابی برای «خواهرم محدثه» ، فاطمه طوسی برای «می‌لادو» ، مصطفی شیری برای «خون بازی» و هایده مرادی برای «قارلی داملار» جایزه 60,000,000 ریالی به مصطفی شیری اهدا شد.

بهترین کارگردانی در بخش فیلم داستانی: از میان 5 کاندیدای دریافت جایزه شامل داود خیام «چله»، جابر رمضانی «روشویی» ، کریم لک زاده «قمارباز»، بهنام عابدی «تاریک روشن»، بهزاد آزادی «کشتارگاه»، جایزه 80,000,000 ریالی به داود خیام اهدا شد.

جایزه بهترین فیلم در بخش سینمای ایران: از میان 5 کاندیدای دریافت جایزه شامل جمال گلی «چله»، مهدی رشیدی و انجمن سینمای جوانان دفتر شیراز «قمارباز»، داود رحمانی، سعید ولیزاده و حوزه هنری خراسان رضوی «سه سال و سه ماه و دو روز»، بهنام عابدی «تاریک روشن»، محمد قدس و جابر رمضانی «روشویی» جایزه به جمال گلی اهدا شد.

جایزه ویژه هیات داوران

دیپلم افتخار  و مبلغ 30.000.000 ریال به بهرام آزادی برای بازی در  فیلم داستانی «کشتارگاه»، دیپلم افتخار  و مبلغ 30.000.000 ریال به محمد ثانی فر برای جلوه های ویژه  فیلم داستانی «بیماری»، دیپلم افتخار  و مبلغ 25.000.000 ریال جابر رمضانی برای فیلم «روشویی»

????????????????????????????????????

بخش سینمای بین الملل

جایزه بزرگ جشنواره به فیلم «افسون زندگی» از ژاپن اهدا شد.

جایزه بهترین فیلم داستانی به فیلم «همه چیز روبه راه می شود» از اتریش اهدا شد.

جایزه بهترین فیلم انیمیشن به فیلم «فروشگاه پرندگان آوازخوان» از اوکراین اهدا شد.

جایزه بهترین فیلم مستند به «لمس آزادی» از لهستان تعلق گرفت.

جایزه بهتری فیلم تجربی به «رویایم را نوش جان کن» از آلمان اهدا شد.

جایزه ویژه هیات داوران به «تنازع» به کارگردانی مسعود حاتمی از ایران اهدا شد.

جایزه بهترین فیلم کشورهای آسیایی به فیلم «شهر الکترونیکی» از ژاپن تعلق گرفت.

جایزه بهترین فیلم کشورهای اسلامی به «صراحی» به کارگردانی سعید نجاتی از ایران اهدا شد.

جایزه بهترین فیلم ضد خشونت و افراطی گری به فیلم «فرشته‌های تازه وارد» از هلند تعلق گرفت.

برگزیدگان 23 فیلمساز: در این بخش سه جایزه به بهزاد آزادی «کشتارگاه»، جابر رمضانی «روشویی» و «سهیل امیر شریفی«بودن» اهدا شد.

????????????????????????????????????

برگزیدگان انجمن فیلم کوتاه ایران: در این بخش پوریا کاکاوند برای «روشویی»، مسعود حاتمی«تنازع» و محمد قندی و داوود رحمانی «سه سال و سه ماه و دو روز» به ترتیبه جوایز بهترین دستاورد، بهترین فیلم تجربی و بهترین فیلم داستانی را دریافت کردند.

جایزه هنر و تجربه: در این بخش از امیر توده روستا برای فیلم «جای منو توی اتاقم بنداز» تقدیر شد، و لوح سپاس به مسعود حاتمی برای فیلم «تنازع» اهدا شد.

جایزه خانه کتاب به دو فیلم «اکوان دیر» کار میلاد دائمی و ثریا خداقلی زاده و «صفحه خالی» کار سیاوش خدایی اهدا شد.

جوایز آستیفای ایران

در این بخش لوح افتخار به ادریس سامانی برای فیلم ناگهان باد برمی خیزد، جایزه برگزیده فیلم اول به وحید جعفری و افشین روشن بخت برای فیلم «نیما» و جایزه پایان نامه های برتر به ثریا خداقلی زاده و میلاد دائمی برای «اکوان دیر» تعلق گرفت.

وزارت کار نیز دو برگزیده داشت که قرار است آن‌ها را در مراسمی جداگانه معرفی کند.

حواشی:

این برنامه با حضور هنرمندان و مدیرانی همچون فرهاد توحیدی، کیارش اسدی زاده، محسن امیر یوسفی، آرش رستافی، مهدی نادری، روانبخش صادقی، محمدرضا صفورا، بهرام عظیمی، محمدعلی باشه آهنگر، محمدرضا دلپاک، محمد آفریده، امیر تاجیک، عزیزالله حمید نژاد، مسعود تهرانی، محمدمهدی طباطبایی نژاد، جعفر صانعی مقدم، علیرضا تابش، سعید توکلیان، مصطفی آل احمد، هومن سیدی برگزار شد که هریک از این چهره‌ها جوایز بخش‌های مختلف جشنواره را اهدا کردند.

بسیاری از برگزیدگان یا کسانی که برای اهدای جایزه روی صحنه می رفتند درخواست خود را مبنی بر توجه هرچه بیشتر به سینمای مستند، فیلم کوتاه و انیمیشن خطاب به رییس سازمان سینمایی مطرح کردند.

????????????????????????????????????

اما از نکات جالب توجه در این مراسم که با اجرای محمد سلوکی برگزار شد، این بود که سخنرانی‌ها در کوتاه‌ترین حالت ممکن انجام شد و بیشتر وقت برنامه به برگزیدگان اختصاص داده شد تا نکات خود را مطرح کنند.

از دیگر اتفاقات این برنامه، تلاش مهمانان خارجی برای رعایت قوانین ایران و شئونات کشور ما بود.

مهدی نادری عضو هیات داوران بخش بین الملل به زبان انگلیسی به میهمانان خارجی خوشامد گفت و دقایقی با آنان سخن گفت که به شروع و اجرای خوب بخش بین الملل جشنواره کمک کرد که طعنه ای به برخی جشنواره های به اصطلاح بین المللی بود.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

هفت + نوزده =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?