حمام ۸۰۰ ساله منشاد مرمت می شود

حمام ۸۰۰ ساله منشاد مرمت می شودReviewed by آزیتا لاجوردی on Aug 15Rating:
هنردستان: مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد از مرمت و بازسازی حمام تاریخی منشاد با قدمت ۸۰۰ سال خبر داد.
به گزارش هنردستان، محمدمهدی شرافت با اشاره به اینکه حمام تاریخی منشاد؛ یکی از روستاهای شهرستان مهریز، قدمتی بیش از ۸۰۰ سال دارد و تا یک دهه پیش مورد استفاده اهالی روستا بود، اظهار داشت: این حمام آسیب های بسیاری دیده بود اما عملیات مرمتی ِآن آغاز شده است.

وی عنوان کرد: این حمام تاریخی از دو ساختمان کوچک و بزرگ تشکیل شده و عناصر اصلی آن شامل ورودی حمام، راهرو، دهلیز یا فضای برزخ، بینه یا رختکن و میان در با سکوهایی برای پهن کردن لنگ و اسباب حمام و کارهای جانبی، منبع آب، قسمت خزینه و گرمخانه است.

شرافت خاطرنشان کرد: درب ورودی حمام در ضلع شمالی آن قرار دارد و سقف حمام دارای نورگیر و ستون گنبدهای قسمت داخل حمام آجرکاری شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد ادامه داد: این حمام در قدیم با سوخت هیزم گرم می شد و بعدها برای گرم کردن آب حمام، از نفت سیاه و گازوئیل استفاده شده است.

وی مساحت این بنا را بیش از ۴۰۰ متر اعلام کرد و افزود: ارتفاع دیوارهای این بنا حدود هشت متر اعلام کرد.

شرافت ادامه داد: قرار است در عملیات مرمت و بازسازی، علاوه بر بازسازی سقف‌های تخریب شده، عملیات خاکریزی و شیب بندی، اندود کاهگل و آجرفرش پشت بام همچنین پاکسازی داخل بنا انجام شود.

این مسئول، اعتبار در نظر گرفته شده برای مرمت این بنا را ۳۰۰ میلیون ریال اعلام کرد و افزود: مرمت بنا به صورت پیمانی انجام خواهد شد و پیمانکار قرار است ظرف دو ماه عملیات اجرایی را به پایان برساند.

وی همچنین با اشاره به قدمت این بنا عنوان کرد: به نظر می رسد این حمام تاریخی بر اساس عناصر ساخت و نحوه معماری و با توجه به شواهد موجود متعلق به دوره ایلخانی باشد.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

هشت − 4 =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?