به کارگردانی مهدی فارسی؛
«خاطرات خانه متروک» به تلویزیون می‌آید

«خاطرات خانه متروک» به تلویزیون می‌آیدReviewed by آزیتا لاجوردی on Nov 28Rating:
هنردستان: نسخه تلویزیونی مستند «خاطرات خانه متروک» به کارگردانی مهدی فارسی و محصول حوزه هنری که پیش از این «قحطی بزرگ» نام داشت در قالب سه اپیزود آماده نمایش می‌شود.
1916841
مهدی فارسی کارگردان مستند «خاطرات خانه متروک» گفت: نسخه سینمایی این فیلم که پیش از این «قحطی بزرگ» نام داشت برای نمایش آماده شده و نسخه تلویزیونی آن هم در قالب سه اپیزود در مراحل پایانی فنی قرار دارد. این مستند محصول حوزه هنری است و  به زودی در محیط های دانشگاهی و فرهنگی نمایش داده خواهد شد چرا که با توجه به محتوای اثر این قابلیت را دارد تا در حوزه های مختلف تاریخی و فرهنگی بررسی شود. این مستند به قحطی و بسیاری دیگر از اتفاقاتی که در دوره جنگ جهانی اول پیش آمد می پردازد.

وی با اشاره به اینکه قرار است کتابی از عکس‌های مربوط به قحطی دوره جنگ جهانی اول در ایران به چاپ برسد، بیان کرد: آنچه بعد از تولید این اثر باعث خوشحالی من شد اینکه هم محسن یزدی تهیه کننده، هم سیروس سعدوندیان سرپرست تیم تحقیق و هم محمدقلی مجد نویسنده کتاب «قحطی بزرگ» که اولین بهانه برای تهیه این مستند شد از چاپ یک مجموعه تصویری در قالب کتاب استقبال کردند. طی این مدت ما به عکس هایی دسترسی پیدا کردیم که به جرات می توان گفت تعداد اندکی از وجودشان خبر دارند و می تواند منبع تصویری جامعی برای تحقیقات و آثار تاریخی و فرهنگی باشد.

فارسی ادامه داد: «خاطرات خانه متروک» ابتدا در ۱۳۴ دقیقه تولید شد اما برای ارائه نسخه سینمایی و نمایش در جشنواره سینماحقیقت ناگزیر بودیم مدت آن را به ۸۰ دقیقه برسانیم به همین دلیل تصمیم گرفتیم آن را در سه اپیزود ۴۰ دقیقه ای برای پخش تلویزیونی آماده کنیم. توجهی که این اثر به موضوعاتی چون انتقال پایتخت یا وقایع بوشهر در دوره جنگ جهانی اول دارد با اتکا به ۸۴ منبع و عکس های مستند قابل دفاع است به همین خاطر ارزش چاپ کتاب آن اگر بیشتر از فیلم نباشد کمتر هم نخواهد بود.

این کارگردان درباره سایر فعالیت های خود گفت: در حال حاضر حوزه هنری با تمرکز بر پیگیری بازخوردهای این فیلم درصدد است تا مستندی از دوره جنگ جهانی دوم هم تولید شود. زمانی که تحقیقات اولیه «خاطرات خانه متروک» را آغاز کردیم فکر نمی کردیم کار در این حد جامع و گسترده شود طی این مدت به اتفاقات مهم و جذابی رسیدیم که مدت ها در گوشه کتابخانه ها خاک خورده و از یادها رفته بودند. همچنین قصد دارم مستندی دیگر درباره مقایسه ۳ کلان شهر تهران، توکیو و پاریس بسازم که این روزها در حال مطالعات اولیه و پژوهش هستم.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شش + سه =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?