کارگردان سینما در گفتگو با هنردستان؛
خانه سینما جشنی برای حرف نزدن

خانه سینما جشنی برای حرف نزدنReviewed by آزیتا لاجوردی on Oct 11Rating:

هنردستان: کارگردان سینما گفت:در جشنی که خانوادگی و مخصوص سینمایی هاست توصیه بر سکوت آنها می شود که این برای جشن خصوصی پسندیده نیست.

نادره ترکمانی کارگردان سینما در گفتگو با خبرنگار هنردستان در خصوص جشن خانه سینما گفت:در جشن امسالِ خانه‌ سینما، پس از مدتها دو فیلم عروسکی نیز حضور داشتند و جا داشت که جایزه‌ای برای عروسک گردان‌ها در نظر گرفته می شد.

وی افزود: هنر عروسگ‌گردانی، بسیار سخت و در عین حال پنهان است؛ کار عروسک‌گردان‌ها جانبخشی به شخصیت‌هایی است که درواقع بازیگران فیلم هستند. همان عروسک‌های بازیگر که مورد پسند و علاقه‌ی مخاطبین کودک و بزرگسال قرار می گیرند توسط دستان هنرمند عروسک‌گردان به حرکت درآمده‌اند؛عروسک گردان‌ها باید ساعتها عروسک‌‌های فیلم را با حرکت دستانشان به زیباترین شکل ممکنه و با ریتم و فرم متناسب با شخصیت و در مکان‌‌های گوناگون به حرکت درآورند. عروسک‌گردان درعین‌حال که عروسک را به حرکت درمی‌آورد باید دائم چشمش به مانیتوری باشد که تصویر نهایی را ضبط می کند و حرکات عروسک را همگون با حرکت سایر عروسک‌ها تنظیم و محاسبه کند. گاه برای به حرکت درآوردن یک عروسک سه یا حتی چهار نفر با همدیگر همراهی می کنند و در یک فضای کوچک و محدود چنین هماهنگی سختی را ایجاد ‌می‌کنند و این کار ساده ای نیست. در این راه زحمتکشانی هستند که سالها در هنر عروسک گردانی رنج و سختی کشیده و افتخار آفریده‌اند.3328094_282

ترکمانی اظهار داشت:اگر هیات داوران جشن خانه سینما پشت صحنه یک کار عروسکی را می دیدند حتما متوجه می شدند که اتفاقا در جشنی که مختص اهالی سینماست باید از این گروه هنرمندان قدردانی و حتی برایشان جایزه‌ای در نظر گرفته شود.
وی به نقد جشنواره و برگزاری آن اشاره و بیان کرد: اعضای داوری خانه سینما می توانستند فارغ از تیترهای تعریف شده در جشنواره‌های متداول دولتی ، جایزه‌ای را به جان بخشان عروسکی اختصاص دهند. اتفاقا و الزاما این حرکت باید در چنین جشنی بعنوان یک حرکت نو و خلاقانه اتفاق می‌افتاد، به این دلیل که برگزارکنندگان جشن خانه‌ سینما اهالی سینما بودند و اگر خانواده‌ی سینما به این امور بی‌تفاوتی نشان دهند وای به حال جشنواره‌‌های دولتی ….
این کارگردان سینما در ادامه عنوان کرد:به نظرمن این بی‌توجهی به گونه‌ای خاص از سینما که کمتر هم درکشور تولید می‌‌شود، قابل گذشت نیست و هیات داوری جشن خانه سینما با این حرکت نشان دادند که متاسفانه تخصصی در گونه‌شناسی انواع تولیدات سینمایی ندارند.
ترکمانی در خصوص مشکلات دیگر جشن خانه سینما اظهار داشت: اینطور عنوان شد که ظاهرا امیرشهاب رضویان در مراسم شبهای قبل توصیه کرده که سینمایی ها بعد از دریافت جوایز صحبت نکنند! و تعارفات معمول را کنار بگذارند. من از قضا فکر می کنم سینماگران باید در جشنی که مختص خود آنهاست و در بین خانواده‌ سینماست خیلی راحت حرفهایشان را بزنند و اگر اینجا، در کنار هم‌صنفی‌هایشان صحبت نکنند پس کجا باید حرف بزنند و مشکلات و گرفتاریهایشان را بگویند؟ این نوع توصیه‌ها ، جشن خانه سینما را به طرف سفارشی و دولتی شدن شدن سوق می دهد که بعید می دانم امیرشهاب رضویان با شناختی که از وی دارم چنین قصدی را دنبال کند.
وی ادامه داد: ناخود‌آگاه چنین درخواستی در جشن امسال به سمت سفارشی و دولتی شدن جشنواره در ذهن تداعی شد،‌تا حدی که جناب‌ کیمیایی گلایه‌هایش را درگلو خفه کرد و این برای حاضرین حس‌ خوبی نداشت. اتفاقا باید از این سینماگر خواسته می شد که در همین جمع که خانواده‌ سینما حضور دارند حرف‌ها و گلایه‌‌هایش را مطرح کنند. اگر در این جمع مدیران دولتی به عنوان مهمان دعوت شده‌اند نباید بدان معنا باشد که همه‌ چیز طبق خواست و میل مدیر دولتی برگزار شود. میزبان این جشن اهالی سینما بودند و جشن ملی سینما برای اهالی سینما و بخاطر آنها برگزار شده بود…اما چرا سینماگران در محفل خودشان هم وادار به سکوت می شوند، این واقعا جای سوال دارد.
این کارگردان سینمای کودک در ادامه در خصوص نوع اجرای جشن هفدهم خانه سینما گفت: یک ساعت پس از زمان تعیین شده ،‌جشن برگزار می شود و پخش آنونس های انتخاب نامزدهای هر بخش به گفته مجریان جشن دچار اختلال می شود اما تیزرهای تبلیغاتی شیر پگاه کامل و جامع پخش می‌شود و از سوی دیگر به شکلی عامدانه، نامزدهای بخش‌های مختلف خوانده نمی شود و فقط اسامی منتخبین آن هم خیلی فوری و پرسرعت خوانده و جایزه‌ها داده می شود. جالب اینکه برگزار کنندگان جشن همگی از اهالی حرفه‌ای سینما هستند و درست در همین جشن چنین اختلالی در صوت و تصویر باید به وجود بیاید! و درعوض فرصت کافی به مجری داده می‌شود تا تست صدایشان را برای چهارهزار نفر حاضر در جشن اجرا کنند!
ترکمانی ادامه داد: جشن خانه سینما که نوعی جشن صنفی و مخصوص اهالی سینما است در شرایطی برگزار شد که بیش از هشتاد درصد حاضرین ربطی به خانواده سینما نداشتند و در عوض بسیاری از اهالی سینما به جشن دعوت نشده بودند و برای برگزار کنندگان تعداد چهارهزار صندلی پر شده خیلی جالب و هیجان‌انگیز بود که به کرات به این نکته اشاره کردند،‌ فارغ از اینکه چه کسانی صندلی‌ها را اشغال کرده‌اند.
وی همچنین در خصوص منتخبین این جشن گفت: با انتخاب تک محوری که در جشن خانه‌ سینما اتفاق افتاد مطمئنم از سال آینده موجی در فیلمسازان جوان شکل خواهد گرفت که سبک و سیاق اثر پر جایزه امسال را دنبال خواهد کرد؛رویه ‌ای که صدماتش را به کرات بر سینمای ایران شاهد بوده‌ایم. از سویی درشت نمایی یک فیلمساز‌در تمامی شاخه‌های سینمایی اتفاقی است که پیش از این ها هم هرگاه برای فیلمسازان جوان پیش آمده مسیر فیلمسازیشان را نه رو به جلو بلکه دچار توقف و شکست کرده است ؛عارضه‌ای که در این سالها به کرات شاهدش بودیم و نمونه‌‌های آن نیز فراوانند.
ترکمانی تاکید کرد: باوجود زحمات زیادی که برگزارکنندگان جشن متحمل شده‌ بودند، ‌اما هفدهمین جشن خانه‌ی سینما پیشنهادی برای ایجاد حرکت رو به جلو برای سینمای امروز ایران که روزهای سختی را سپری می کند،‌ نداشت.
وی در پایان صحبت‌‌هایش عنوان کرد: اگر اهالی سینما انتقادات و پیشنهادات خود را به جشن خودشان ابراز و اعلام می‌کنند، قطعا این نظرات برای بهبود جشن‌‌های بعدی است؛این را گفتم که عده‌ای سریعا جبهه گیری نکنند و هزار انگ و تهمت به منتقدین جشن وارد کنند.از قضا تجربه ثابت کرده، کسانی که همیشه سکوت می کنند و یا اشکالات را لاپوشانی می‌کنند بزرگترین دشمنان سینمای ما هستند.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

چهارده − شش =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?