ادبیات - هنردستان Back to Top

وزیر ارشاد: نمایشگاه مجازی کتاب فرصتی برای تحقق عدالت فرهنگی و بشری است

منتشر شده در سه شنبه, 30 دی 1399 19:07 چاپ

سید عباس صالحی در آیین افتتاح نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران گفت: نمایشگاه مجازی کتاب تهران ما را به عدالت فرهنگی نزدیک‌تر می‌کند و مرزهای جغرافیایی را درمی نوردد و انسان را مخاطب قرار دهد.

ادامه مطلب...

پیشنهادهای کتاب‌خوانی جایزه "مهرگان"

منتشر شده در چهارشنبه, 28 اسفند 1398 17:21 چاپ

به گزارش هنردستان براساس خبر رسیده، در آستانه نوروز و همچنین در روزهایی که برای مقابله با شیوع ویروس کرونا به "ماندن در خانه" توصیه و تاکید می‌شود، دبیرخانه جایزه "مهرگان" با بازنشر نام رمان‌های راه‌یافته به فهرست جایزه "مهرگان طلایی" (۴۲ رمان برگزیده جایزه "مهرگان ادب" در دوره بیست‌ساله‌ ۱۳۷۸ تا ۱۳۹۷) و همچنین بازنشر فهرست بلند رمان‌ها و مجموعه داستان‌های "مهرگان ادب" (دوره نوزدهم و بیستم)، کتاب‌دوستان را به خواندن این آثار دعوت کرده است.

کرونا و لزوم حفظ سرمایه‌های اجتماعی

منتشر شده در چهارشنبه, 28 اسفند 1398 17:20 چاپ

سرویس فرهنگ و ادبیات هنردستان: سرمایه‌های اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی حاصل یک شب و یک هفته و یک سال نیست و حسب عمق؛ در طول زمان و از درون شکل می‌گیرند. امروزه روشن شده است که در طول هشت سال جنگ ایران و عراق، قدرت‌ها و کشورهای متعددی از نظر تسلیحات و اطلاعات و تبلیغات رسانه‌ای و... به ارتش عراق کمک می‌کردند. کمک‌هایی که قابل قیاس با کمک‌های گاه‌گاه به ایران نبود. اما ایران توانست هشت سال در مقابل این تهاجم و جنگ بزرگ ایستادگی کند. چرا که در آن سال‌ها هنوز اندوخته‌های اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی قابل اتکایی داشت. فرماندهان نظامی تعلیم‌دیده، زاغه‌های انباشته، هواپیماهای مدرن و سرحال با خلبان‌های تیزپرواز، اعتمادبه‌نفس، معنویت، ذخیره مالی و... و از همه مهم‌تر اعتماد عمومی و جوانانی که بیست تا سی سال پیش از جنگ تربیت شده بودند. صندوق‌های شیشه‌ای کمک به جبهه‌های جنگ از النگو و گوشواره طلا پر می‌شد. خشکبار و نان دست‌پخت روستایی و تخم‌مرغ و نامه‌های پرمهر به دست رزمندگان می‌رسید. کشاورزان بعد از فصل درو داوطلب حضور در خط مقدم بودند. دانش آموزان سنگرهای سوسنگرد و دزفول و مهران را به خلوت مدرسه تبدیل کرده بودند. فرصت‌طلبان فرصت عرض‌اندام نداشتند. جنگ کویتی‌پور داشت، آهنگران داشت.

ادامه مطلب...

انتشار شماره جدید "فصلنامه نقد کتاب ادبیات و هنر"

منتشر شده در چهارشنبه, 28 اسفند 1398 17:18 چاپ

به گزارش هنردستان به نقل از روابط عمومی موسسه خانه کتاب، در بخشی از سخن سردبیر این شماره از فصلنامه نقد کتاب ادبیات و هنر به قلم مریم حسینی با عنوان" انسان حیوانی قصه‌گو" می‌خوانیم: "ﺑﻰ‌ﺗﺮدﯾــﺪ ﯾﮑــﻰ از ﻣﻬﻢﺗﺮﯾــﻦ ﮔﺰاره‌ﻫــﺎی ﺗﺎرﯾــﺦ ﺑﺸــﺮ اﯾــﻦ ﻋﺒــﺎرت ﻣﻌــﺮوف اﺳــﺖ که انسان ﺣﯿﻮاﻧــﻰ ﻧﺎﻃــﻖ و یا حیوانی عاقل است. ﺟﺎﻧﺎﺗﺎن ﮔﺎﺗﺸﺎل در سال ۲۰۱۲ .م ﮐﺘﺎﺑــﻰ ﻣﻨﺘﺸــﺮ ﻣﻰ‌ﮐﻨــﺪ و اﯾــﻦ ﻋﻨــﻮان را ﺑــﺮای ﮐﺘﺎﺑــﺶ ﺑــﺮ ﻣﻰ‌ﮔﺰﯾﻨــﺪ: حیوانی قصه‌گو و ﺑــﺎ ﺳﺎﺧﺖ‌ﺷــﮑﻨﻰ ﻋﺒــﺎرت ﻣﻌﻬــﻮد ﻣــﺎ اﻧﺴــﺎن را ﺣﯿﻮاﻧــﻰ ﻗﺼﻪ‌ﮔــﻮ ﻣﻰ‌ﻧﺎﻣــﺪ. در اﯾــﺮان اﯾــﻦ ﮐﺘــﺎب را ﻋﺒــﺎس ﻣﺨﺒــﺮ ﺗﺮﺟﻤــﻪ ﮐــﺮده و در ﻃــﻰ دو ﺳــﺎل ﺑــﻪ ﭼــﺎپ ﭼﻬــﺎرم رﺳﯿﺪه اﺳــﺖ.

ادامه مطلب...

صفحه1 از128